Zengin ve düşük gelirli çocuklar arasında SAT/ACT test puanları arasında büyük fark – Gündem Gazette

xheight

New member
Gündem merkezli araştırmacı ve politika analistlerinden oluşan bir ekip olan Opportunity Insights tarafından yakın zamanda yayınlanan bir makale, Amerikalıların en zengin yüzde 1’lik kesiminin çocuklarının SAT/ACT’de 1300 veya daha yüksek puan alma ihtimalinin düşük gelirli ailelerin çocuklarına göre 13 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. testler.

İktisatçılar Raj Chetty, John Friedman ve David Deming tarafından yazılan makale, eğitimdeki eşitsizliklerin rolünü vurguluyor. Bu eşitsizlikler, öğrencileri hayatlarının ilk yıllarından ve eğitimden lise ve sonrasına kadar takip ediyor. Bunlar, SAT/ACT üniversiteye hazırlık sınavı puanlarında, ülkenin en iyi kolejlerine ve üniversitelerine kimin gireceğini etkileyen gruplar arasındaki boşluk olarak ortaya çıkıyor ve dolayısıyla daha sonraki başarı için en iyi konumdalar.

The Gazette, Gündem Kennedy School’da Isabelle ve Scott Black Politik Ekonomi Profesörü ve Gündem Graduate School of Education’da eğitim ve ekonomi profesörü olan Deming ile makalenin bulguları ve olası çözümler hakkında konuştu.

GAZETE: SAT puanlarına ilişkin son bulgularda sizi en çok etkileyen şey neydi?

– Deming: Amerika’da fırsatlara erişimin eşitsiz olduğunu herkes biliyor. Düşük ve orta gelirli ailelerden gelen ailelerin, yüksek gelirli ailelerin çocukları ile aynı fırsatlara sahip olmadığını herkes biliyor. İçeri girip rakamlara bakmanın, SAT evrenine ve ACT sınavına girenlere ilişkin verileri görmenin eşitsizliklerin boyutunu fark etmenizi sağlayacağını biliyordum. Gördüğümüz şey, bir çocuğun 18 yıllık hayatındaki eşitsiz fırsatların birikmesiydi ve bu, üniversiteye hazırlık sınavlarındaki puan farklılıklarıyla sonuçlandı. Bence yeni olan şey bu; her şeyin bir arada olduğunu görmek ve eşitsizliklerin büyüklüğünü görmek. Oldukça ayıltıcı.

GAZETE: Farklılıkların arkasında yatan faktörler nelerdir?

– Deming: Erken yaşlardan itibaren başlar. Çocukların anaokuluna gittikleri ilk gün, düşük gelirli ailelerin çocukları ile yüksek gelirli ailelerin çocukları arasında akademik hazırlık açısından zaten farklılıklar olduğunu öne süren pek çok iyi araştırma var. Kelime dağarcığı ve öğrenmeye hazır olma arasındaki farklar; çocukların hareketsiz oturup dinleyip dinleyemeyecekleri; başkalarıyla iyi oynayıp oynayamayacakları; sağlıklarının iyi olup olmadığı. Bütün bunlar küçük bir çocuğun okulun kendisi için hazırladığı şeyleri özümseme yeteneğine katkıda bulunur.

Fırsatlara erişim, çocuklar yaşlandıkça daha eşitsiz hale gelir, ancak bu çoğunlukla okul dışı fırsatlara erişimdir. Çocuklar büyüdükçe, imkanı olan ailelerin çocukları yaz kamplarına veya yoğun yaz kurslarına gidebilir veya gezici spor takımlarında oynayabilir ve grup halinde çalışma deneyimi kazanabilirler.

Öncelikle okul dışı zamanlar eşitsizliğin ortaya çıktığı dönemdir ve bu durum zamanla artma eğilimindedir. Amerikan okullarının daha fazlasını yapabileceğini düşünüyorum, ancak bu aslında sınıfta olup bitenler kadar sınıfın dışında olup bitenlerle de ilgili değil.

GAZETE: Makalenin bulgularından biri hakkında konuşalım. Düşük gelirli çocukların yüzde kaçı SAT sınavına giriyor? 1300 veya daha yüksek puanın yüzde kaçı?

– Deming: Gelir dağılımının en alt yüzde 20’lik diliminde yer alan çocukların yalnızca dörtte biri SAT veya ACT sınavına giriyor. Bunlardan yalnızca yüzde 2,5’i 1300 veya daha yüksek puan alıyor. Üniversiteye girişte, üniversitede ve hayatta başarıda ekonomik eşitsizlik açısından neyle karşı karşıya olduğumuzu tam burada görebilirsiniz.

GAZETE: Peki ya yüksek gelirli ailelerin çocukları? Bunların yüzde kaçı SAT sınavına giriyor ve kaçı 1300 veya daha yüksek puan alıyor?

– Deming: Elbette çoğu SAT veya ACT sınavlarına giriyor; yaklaşık yüzde 80 veya daha fazlası. Sınava girme olasılıkları daha yüksektir ve 1300’ün üzerinde puan alma olasılıkları da çok daha yüksektir. Gelir dağılımının en üst yüzde 20’sinde yer alan SAT sınavına girenlerin yaklaşık yüzde 17’si 1300 veya daha yüksek puan alır, yani kabaca bir altıda.

Ekonomist David Deming, “Bunun haber olmasının nedeni, insanların sorunun ne kadar kötü olduğunu fark etmemesidir” dedi.

Fotoğraf: Dylan Goodman

GAZETE: Bazı uzmanlar SAT testinin bir nevi “servet testi” haline geldiğini söylüyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

– Deming: Bunun biraz yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni, üniversiteye kabulde önemli olan her şeyin, SAT sınavları da dahil, zenginlikle ilgili olmasıdır. Bence insanlar bunu zenginlik testi olarak adlandırdığında, bunu okulda kimin başarılı olabileceğinin bir ölçüsü olarak meşrulaştırmayı amaçlıyorlar. Ve gerçek şu ki SAT testi üniversitedeki başarıyı öngörüyor. SAT, üniversite düzeyinde çalışmaya hazır olup olmadığınıza dair bir şeyler yakalar.

Sınavdan kurtulmak için değil, sınavda başarılı olabilecek daha fazla düşük ve orta gelirli öğrencinin olacağı koşulları yaratmamızı tavsiye ediyorum. Testten kurtulmak, eşitsizliği ortadan kaldırmaz. Sadece halkın gözünde görünmez hale getiriyor. Bana göre bu yanlış yön.

Ayrıca, birçok üniversitenin yaptığı gibi SAT sınavından kurtulursanız, geriye zenginlikle bağlantılı şeyler kalır, muhtemelen daha da fazlası. İkna edici bir üniversite makalesi yazıp yazamayacağınız, ders dışı etkinlikler ve liderlik konusunda size yüksek puanlar verecek türden deneyimlere sahip olup olamayacağınız; bu şeyler inanılmaz derecede zenginlikle bağlantılıdır.

Benim endişem şu ki, eğer SAT sınavından kurtulursak, akademik açıdan yetenekli, düşük gelirli bir öğrencinin kendini öne çıkarabileceği tek yoldan da kurtulmuş olursunuz. SAT’tan kurtulmak, o kişilerin fark edilme fırsatının olmaması anlamına gelir. SAT’ın mükemmel olduğunu düşünmüyorum ama sorunun testte olmadığını düşünüyorum. Sorun, testten önce olan her şeydir.

GAZETE: Makalenize yansıyan eşitsizlikleri gidermek için hangi politika adımlarını önerirsiniz?

– Deming: Sorunu doğru teşhis etmek çözüm bulmanın ilk adımıdır. Bu veriler düşündürücü ve cesaret kırıcı, ancak verileri göremeden sorunun büyüklüğünü bile bilemeyiz. Bunun haber olmasının nedeni insanların sorunun ne kadar kötü olduğunu fark etmemiş olmalarıdır. Daha azını yapmak yerine daha fazlasını yapmamızı tavsiye ederim.

Okullarda test yapmaktan uzaklaşmaya yönelik bir hareket var. İyi işleyen bir okulda düzenli sınavlara ihtiyacınız olup olmadığı tartışılabilir, ancak başarı açısından büyük gelir eşitsizliklerinin olduğu yerlerde bunlara kesinlikle ihtiyaç vardır. Düşük gelirli öğrencilere hizmet veren okullarda akademik başarıdaki eşitsizlikler sorununa ve diğer başarı ölçütlerine daha fazla odaklanılmasını teşvik ediyorum.

Ayrıca öğrencilerin geride kaldığı okullara daha fazla para harcamamızı ve bunu, okullarda daha fazla eğitim süresi, öğretmenlere daha fazla ödeme, öğrencilerin eksikliklerini gidermelerine yardımcı olacak özel öğretmenler tutma ve eğitimin artırılmasına odaklanarak basit yollarla yapmamızı teşvik ediyorum. üniversite düzeyinde çalışmaya hazır düşük ve orta gelirli öğrencilerin payı. Bu çok fazla kaynak ve politik sermaye gerektirir. Her ne kadar araştırmacı olsam da bu alanın daha fazla araştırmaya ihtiyaç duymadığımız bir alan olduğunu düşünüyorum; siyasi iradeye ve ilgiye ihtiyaç duyulan bir alandır.

GAZETE: Eğitimdeki başarı boşluklarını ve eşitsizlikleri gidermek için eğitime yönelik bir Marshall Planı çağrısında bulundunuz. Böyle bir plan neleri içerir?

– Deming: Benim görüşüme göre, tarihin uzun akışında, daha uzun yaşadıkça toplum olarak daha müreffeh hale geldiğimiz ve işlerin daha karmaşık hale geldiği genel olarak doğrudur. İnsanların daha az değil, daha fazla eğitime ihtiyacı var. Ve bugün üniversitenin pek popüler olmadığı bir dönemde olsak da bence bu, ileriyi görememek anlamına gelecektir.

Sadece bazı insanların üniversite materyali, diğerlerinin ise lise materyali olduğunu söyleyen bir doğa kanunu yoktur. Bir asır önce bu ülkede lise mezuniyet oranı yüzde 14’tü. Bugün yüzde 90’ın üzerinde. Eminim 100 yıl önce insanlar herkesin lise öğrencisi olmadığını söylerdi.

Uzun vadede toplumumuza daha iyi hizmet verebilmek için herkesin daha fazla ve daha iyi eğitim almasına ihtiyacımız var çünkü üretken bir çalışan olmak için gereken bilgi düzeyi eskisinden çok daha fazla. Daha müreffehsek ve daha uzun yaşıyorsak, daha fazla eğitim, daha iyi sağlık ve insanlığın gelişmesine yol açacak şeyler istememiz mantıklıdır. Toplum olarak eğitime daha fazla öncelik vermemizi ve Amerikan tarihinde daha önce yaptığımız gibi eşitsizlikleri gidermemizi isterim.

Okuryazarlık ve lise mezuniyeti artık neredeyse evrenseldir. Bu tesadüfen olmadı. Odaklanmış yatırımlarla gerçekleşti. Sanırım bunu tekrar yapmamız gerekiyor; İnsanların ekip temelli çalışmaya hazırlanmalarına, eleştirel düşünür olmalarına ve yapay zeka ve diğer teknolojiler gibi araçların nasıl kullanılacağına yardımcı olmak için eğitime yatırım yapmak. Bütün bunlar toplumu 21. yüzyılda ileri taşımak için gereklidir. Bu, toplumumuzun beceriler geliştirmeye, insanları eğitmeye, gelir eşitsizliklerini ortadan kaldırmaya ve herkes için daha fazla fırsat yaratmaya yeniden odaklanmasıdır. Görmek istediğim şey bu.