Yayın ücreti: Komisyon 18,94 avroya çıkarılmasını tavsiye ediyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
2025’ten itibaren
Taslak yayın ücreti: Komisyon, 18,94 avroya yükseltilmesini tavsiye ediyor

Euro paraları, ARD ve ZDF uygulamalarının logolarının yanında bulunur. KEF uzman komitesi yayın ücretinin artırılmasını tavsiye ediyor.

© Soeren Stache / DPA


Ayda 58 sent daha fazla. Yayın ücreti için bağımsız mali uzmanların ön tavsiyesidir. Bu nedenle 2025’ten itibaren 18,94 avro olması gerekiyor. Ancak çoğu hala açık.

Mali uzmanların ön hesaplamalarına göre yayın ücretinin 2025’ten itibaren aylık 18,36 avrodan 58 sent artarak 18,94 avroya çıkması gerekiyor. DPA haber ajansının verdiği bilgiye göre bu, KEF uzman komitesi tarafından Cuma günü yayınlanan bir taslaktan ortaya çıkıyor. Komisyon, 2024 yılı başında katkı miktarı konusunda son söz sahibi olan federal eyaletlere nihai bir tavsiyede bulunmak istiyor. Ancak KEF tavsiyesini yakından takip etmeniz gerekiyor.


ARD, ZDF ve Deutschlandradio’nun kamu yayıncılığı esas olarak hanelerin ve şirketlerin ödediği yayın ücretinden elde edilen gelirlerle finanse edilmektedir. 2022 yılında medya şirketlerine 8,4 milyar euro bağış toplandı. Katkı miktarı, tüm devletlerin oybirliğiyle kabul etmesi gereken uluslararası bir anlaşmayla belirlenir.


Federal eyaletlerle çatışmalar büyüyor
Artık daha olası hale gelen katkı payının artırılması yönündeki öneriyle çelişme riski var. Birkaç başbakan, halkın bunu kabul ettiğini görmedikleri için artışı desteklemeyeceklerini haftalar ve aylar önce açıkça belirtmişti. Bu eyaletlerin artışa karşı çıkması durumunda anlaşmazlığın Federal Anayasa Mahkemesi’ne gitmesi beklenebilir.


Artıya karşı çıkan ülke liderleri, ARD yayıncısı Rundfunk Berlin-Brandenburg’daki (RBB) skandala defalarca değiniyor. Yayıncı, 2022 yazında adam kayırma ve israf iddialarının ortasında derin bir krize girdi. Tepede personel sonuçları vardı. Berlin Savcılığı’nın soruşturması sürüyor. Brandenburg eyalet parlamentosunda da bir araştırma komitesi görev yapıyor.


Ancak ülkelerde başka sesler de var. Medya endüstrisinden de kendilerini istikrara katkıda bulunmaya adamış olan ülke başkanlarına yönelik eleştiriler de geldi. Sebep: Bunu zaten erken bir aşamada – KEF hesaplamaları devam ederken – yapmışlardı ve dolayısıyla sonucu neredeyse tahmin etmişlerdi. Mali ihtiyaçların gözden geçirilmesi KEF tarafından devletten bağımsız olarak organize edilmektedir.


2025'ten itibaren: Yayın ücreti taslağı: Komisyon, 18,94 avroya çıkarılmasını tavsiye ediyor


Yayın ücreti: Yayıncılar enflasyon nedeniyle daha yüksek maliyetlere işaret ediyorKamu yayıncıları maliyetlerin yalnızca enflasyon nedeniyle arttığına dikkat çekiyor. 2025-2028 yılları için mali ihtiyaçların ılımlı bir şekilde kaydedileceği konuşuluyordu. Cari dönem 2024 sonuna kadar sürüyor, en azından o zamana kadar aylık 18,36 avroluk yayın ücreti geçerli.


Karlsruhe’deki Federal Anayasa Mahkemesi son değişiklikte zaten yer almıştı. ARD, ZDF ve Deutschlandradio, Saksonya-Anhalt eyaletinin artışa karşı çıkması nedeniyle dava açmıştı. Magdeburg’daki eyalet parlamentosunda gerekli oylama yapılmadı. Ancak o dönemde Başbakan Reiner Haseloff’un (CDU) yönetimindeki Saksonya-Anhalt tek başına ayakta duruyordu. O zamanlar, bu zamanın aksine, diğer tüm federal eyaletler artışı kabul etmeye hazırdı. Sonuçta Federal Anayasa Mahkemesi, 86 sentlik zammı 17,50 avrodan 18,36 avroya çıkardı ve Saksonya-Anhalt’ı kınadı.


Yayın ücreti, federal eyaletlerin eyalet anlaşmaları yoluyla kamu yayıncılığı için belirlediği yapının bir parçasıdır. Evlerin kaba yapısını, yayın ücretlerinden elde edilen paranın ekonomik kullanımına yönelik kontrol mekanizmalarını ve yayıncıların toplum için yerine getirmesi gereken misyonu anlatıyorlar. Belirli bir program içeriğiyle ilgili değil. Almanya’da basın ve yayın özgürlüğü Temel Kanun kapsamında geçerli olduğundan eyaletlerin bu konuda hiçbir etkisi yoktur. Karar aynı zamanda evlerin incelenmek üzere KEF’e gönderecekleri mali gereksinimlerini de belirliyor.


rw / Anna Ringle
DPA

#Konular