Ukrayna: Vladimir Putin’in nükleer silah tehdidi boşa çıktı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Ukrayna savaşı
Putin “Ukrayna’ya karşı savaşı kaybetmekten korkuyor”: nükleer silah tehditleri boşa çıkıyor

Rusya, Belarus’ta taktik nükleer silahlar konuşlandırmak istiyor. Bunu devlet televizyonunda Başkan Vladimir Putin duyurdu.

© Gavriil Grigorov / Sputnik / AFP


Beyaz Rusya’da taktik nükleer silahların konuşlandırılacağının duyurulması ile Vladimir Putin, tırmanışın bir sonraki aşamasını ateşliyor. Ama Ukrayna’da ve Batı’da şok etkisi olmadı. Putin’in 1.600 tank inşa etme tehdidi de şüpheyle karşılanıyor.

Ukrayna ve batılı müttefikleri, Rus nükleer silahlarının dost komşuları Beyaz Rusya’da konuşlandırılmasına büyük ölçüde sakin tepki veriyor. NATO Pazar günü yaptığı açıklamada, ittifakın kendi nükleer silahlarıyla ilgili olarak harekete geçmesine gerek görmediğini söyledi. Ancak bir sözcü, Kremlin başkanı Vladimir Putin’in açıklamasından sonra birinin uyanık olduğunu ve durumu yakından izlediğini söyledi.


Kiev’deki cumhurbaşkanlığı ofisinin danışmanı Mykhailo Podoliak, duyuruyu yaparak Putin’in Ukrayna’ya karşı saldırgan savaşını kaybetmekten korktuğunu kabul ettiğini söyledi. Nükleer planları hakkında “Putin çok öngörülebilir” dedi. Ayrıca Putin, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı ihlal ettiği için suçlara karıştığını bir kez daha doğruladı.


Vladimir Putin’den “Nükleer Gözdağı”
Berlin’deki Dışişleri Bakanlığı “nükleer gözdağı için yeni bir girişimden” söz etti. Ancak CDU dış politika uzmanı Roderich Kiesewetter, Almanya yazı işleri ağına NATO’nun “duyurulara çoktan uyum sağladığını” söyledi. Federal Meclis’teki Avrupa Komitesi başkanı Anton Hofreiter (Yeşiller), Funke medya grubunun gazetelerine şunları söyledi: “Nükleer tehditler, Rus saldırı savaşının başlangıcından beri Kremlin’in repertuarının bir parçası olmuştur.”


Bir diktatörün kariyeri

“Güveden” Putin’e, sonsuz – resimlerde Kremlin patronunun kanlı yolu

Putin Cumartesi günü devlet televizyonunda Belarus’ta taktik nükleer silahlar konuşlandıracağını duyurdu – kısmen ABD’nin Almanya gibi Avrupalı müttefiklerinde de bu tür silahlara sahip olduğu gerekçesiyle. Bu gerekçe Dışişleri Bakanlığı’nda reddedildi.


Putin’e göre Belarus’ta silah eğitimi Nisan ayında başlamalı ve nükleer füzeler için depolar 1 Temmuz’da hazır olmalı. savaştan önce. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından nükleer silahlarının gönüllü olarak teslim edilmesinin ardından Belarus, 1990’lardan bu yana ilk kez nükleer füzeler alacaktı.


Bununla birlikte, Nükleer Silahları Ortadan Kaldırma Kampanyası (ICAN) açısından bakıldığında, Rusya’nın eylemleri bir felakete yol açabilir. Cenevre’deki Nobel Ödüllü örgüt, Putin’in planının “son derece tehlikeli bir tırmanma” olduğu konusunda uyardı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ilijana Jotova, savaşan taraflar Rusya ve Ukrayna arasında müzakere çağrısında bulundu. Jotowa Sofya’da yaptığı konuşmada, durumun “giderek daha tehlikeli ve korkutucu” hale geldiğini söyledi.


Putin 1600 tank yapmak istiyor
Putin, televizyona çıkışında, Ukrayna’ya yapılan batılı tank teslimatlarını göz önünde bulundurarak kendi tank üretimini genişleteceğini de duyurdu. “Rus ordusundaki toplam tank sayısı Ukrayna ordusunu üç kat, hatta üç kattan fazla aşacak” dedi. Ukrayna batıdan 420 ila 440 tank alırken, Rusya 1.600 yeni tank inşa edecek veya mevcut tankları modernize edecek.

Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius

Boris Pistorius
Yeni savunma bakanı için zorlu iç cephe
03/24/2023Eski Başkan Dimitri Medvedev bu hafta 1.500 tank üretildiğini duyurmuştu. Ancak ABD Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nün (ISW) yaptığı bir analizde, uzmanları bundan şüphe duyuyor. Buna göre Rusya’nın tek tank fabrikası Uralvagonzavod (UVZ), ayda sadece 20 tank üretebiliyor ancak Ukrayna’daki savaşta her gün bu sayının kat kat fazlasını kaybediyor.


İran’dan Moskova için yeni İHA’lar
İngiliz istihbarat servislerine göre Rusya, Ukrayna’ya karşı savaş için İran’dan yeni insansız hava araçları aldı. Savunma Bakanlığı Pazar günü Londra’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın iki haftalık bir aradan sonra Mart ayından bu yana Ukrayna hedeflerine karşı en az 71 İran Shahed tipi kamikaze insansız hava aracı konuşlandırdığını söyledi. Bu, Rusya’nın şu anda İran’dan düzenli olarak “az sayıda” Shahed insansız hava aracı sevkiyatı aldığını gösteriyor. İngiliz Savunma Bakanlığı, istihbarat bilgilerine atıfta bulunarak, savaşın başından bu yana savaşın gidişatı hakkında günlük güncellemeler yayınladı.

Yugoslavya'nın çöküşünden sonra savaşan bir Hırvat T-55 tankı.

Antik tank
T-54/55 öne yuvarlanıyor – Putin’in eski tankı bu kadar ölümcül olabilir
03/24/2023

Selenskyj, karşı saldırı beklentilerini azaltıyor
Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, savaşta “Rusya’nın tam bir yenilgisini” “yeni saldırganlık ve krizlere karşı en iyi garanti” olarak nitelendirdi. Japon günlük gazetesi “Yomiuri Shimbun”da çıkan bir röportajda Zelenskyj, yakın bir Ukrayna karşı saldırısına ilişkin beklentileri boşa çıkardı. Bu henüz başlayamaz çünkü Kiev’in bunun için yeterli silahı ve mühimmatı yok. Çatışma şu anda Ukrayna’nın doğusundaki Bakhmut, Avdiivka ve Wuhledar kentlerinde yoğunlaşıyor.


ch
DPA

#Konular