Ukrayna Savaşı: Biden’ın F-16 U dönüşü: Kiev için yeni savaş uçağı koalisyonu

KristoY

Global Mod
Global Mod
Savaş uçağı istendiğinde, Ukrayna hükümeti Washington’dan birbiri ardına tepki aldı. Selenskyj için artık G7 zirvesinde bir hediye var. Tam olarak ne planlanıyor?

Ve bunu Joe Biden yapıyor. Aylarca süren tereddütten sonra ABD Başkanı teslim olur ve Ukraynalı mevkidaşı Volodymyr Zelenskyy’nin uzun süredir beslediği bir dileğini yerine getirir: Biden, Amerikan F-16 savaş uçaklarının Kiev’e teslim edilmesinin önünü açar. Şubat 2022’deki Rus işgalinden sadece birkaç hafta sonra Ukrayna hükümeti savaş uçağı istedi. Washington ve Biden, takip eden aylarda sürekli talep ve ricalarına şahsen yalnızca kesin bir hayır verdi. Şimdi ABD hükümeti geri dönmek üzere. Şimdi bunun Almanya’nın fikrini değiştirip değiştiremeyeceği sorusu ortaya çıkıyor.


Tam olarak ne planlanıyor?


ABD, Ukraynalı pilotların Batı tarzı savaş uçaklarında eğitim görmesini destekliyor. Eğitim ilerledikçe, ABD ve projeye katılan ülkeler koalisyonu daha fazla karar vermeyi planlıyor: gerçekte kim, kaç tane ve ne zaman savaş uçağı sağlayacak. Hala çok şey açık. Şimdilik net olan tek şey, pilotların eğitimlerinin Ukrayna dışında Avrupa’daki yerlerde, mümkünse önümüzdeki haftalarda başlaması ve aylar sürmesi.


ABD’nin kendisi F-16’ların teslimatını taahhüt etti mi?


Hayır. ABD hükümeti bunu açıkça açık bırakmıştır. Ancak diğer ülkelerin sonunda stoklarındaki F-16’ları Ukrayna’ya teslim etmesinin önü açıldı. Biden temelde onay sinyali verdi – bununla ilgili belirli kararlar yalnızca bir sonraki adımda verilecek olsa bile. ABD’nin sonunda herhangi bir uçak sağlamayabileceği oldukça makul.


Neden her şey ABD’ye bağlıydı?


F-16, ABD şirketi Lockheed Martin tarafından inşa edilmiştir. Sonuç olarak ABD, yalnızca kendi büyük varlıkları nedeniyle değil, kilit bir rol oynuyor. Ayrıca müttefik envanterlerinden herhangi bir F-16 ihracatını da onaylamaları gerekir. Ve jetlerin hassas teknolojisi nedeniyle, onları kimin eğiteceği konusunda söz sahibidirler. ABD’den onay çıkmadan Avrupalı ortakların eli kolu bağlandı. ABD duyurusunun bir sınırlaması var: “F-16 dahil dördüncü nesil savaş uçakları” ile ilgili.


Bu ne anlama gelir?


Her şeyden önce referans, Kiev’in şu an için F-35 gibi en yeni savaş uçaklarını almaması gerektiği anlamına geliyor. Ancak aynı zamanda F-16’ya ek olarak başka modellerin de teslim edilebileceği açıklığa kavuşturuldu. Almanya tarafından kullanılan Tornados ve Eurofighters, Fransız Mirage 2000 veya F-15 ve F/A-18 Hornet gibi diğer Amerikan modelleri de dördüncü nesil savaş uçakları arasında sayılıyor.


Hangi ülkelerde F-16’lar var ve kimler katılmak istiyor?


ABD’nin yanı sıra Hollanda, Belçika, Polonya, Danimarka ve Yunanistan gibi çeşitli ülkeler de F-16’ların tedarikçi ülkeleri olarak değerlendirilebilir. Hepsi bugüne kadar güçlü jeti kullanıyor. Kendilerinde F-16’ları olmayan İngiltere ve Fransa da pilot eğitimine katılmak istiyor.


Kiev neden F-16’yı bu kadar çok istiyor?


Ukrayna’nın diğer çok amaçlı savaş uçaklarını değil de F-16’ları istemesinin nedeni, ABD jetlerinin hala son derece yetenekli ve yaygın olarak konuşlandırılmış olarak görülmesidir. Son zamanlarda dünya çapında 2800’den fazla kopya kullanılıyordu. Bu nedenle Kiev, daha büyük miktarlar elde etmeyi ve yedek parça temininde büyük sorunlar yaşamamayı umabilir.


Ukraynalılar savaş uçaklarından ne umuyor?


Başarılı Rus füze ve drone saldırılarının sayısının F-16 ile önemli ölçüde azaltılabileceğini varsayıyorlar. Yere konuşlu hava savunma sistemleri ile birlikte kullanılacaklardı. Ukrayna ayrıca, kara kuvvetlerini desteklemek için Rus saldırganlara karşı saldırılarda Batılı savaş uçaklarının kullanılmasını istiyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, ABD Uzman dergisi “Foreign Policy” için yakın tarihli bir köşe yazısında, “F-16’lar, göklerimizi kontrol etmemize, birliklerimizi korumamıza, kayıplarını azaltmamıza ve pilotlarımızın it dalaşlarından sağ çıkma şanslarını artırmamıza izin verecek.” “. F-16’ların teslimatı da savaşın daha hızlı sona ermesini sağlayabilir.


Almanya savaş uçağı koalisyonunun bir parçası mı?


Bu beklenemez. Haftalar önce Şansölye Olaf Scholz (SPD), Batı tarzı savaş uçaklarının teslimini mantıklı bulmamıştı. Ayrıca Almanya’nın Kiev için en önemli silah tedarikçilerinden biri olduğuna dikkat çekiyor. Berlin, Alman yapımı Leopard 2 ana muharebe tanklarını tedarik etmek için bir ittifak kurdu ve daha geçen hafta 2,7 milyar avro değerinde başka bir silah paketi oluşturdu. Scholz’un sloganı artık şu: Yeni kalitede silah sistemleri yok, aynısından daha fazlası – her şeyden önce uçaksavar sistemleri, tanklar, toplar, mühimmat. F-16’nın Almanya’ya sunacağı bir şey yok zaten. Bundeswehr, Eurofighter ve Tornados ile uçar. Ancak bu, Londra ve Paris’in de işin içine girmesini engellemez.


Amerikalılar neden bu kadar uzun süre tereddüt etti?


ABD, Batı savaş uçaklarının Rus toprakları üzerindeki saldırılar için kullanılabileceğinden endişe duyarak Moskova’nın savaşı Ukrayna’nın ötesine taşımasına neden oldu. Amerikalılar, jetlerin bakımını yapmak zorunda olan pilotların ve teknisyenlerin eğitimi için harcanan büyük çabaya da itiraz ettiler. Son olarak, F-16’lar çok pahalıdır ve diğer silah sistemlerinin mali kapsamını sınırlar. Para faktörü önemsiz değil: ABD Kongresi’ndeki yeni güçleriyle, Cumhuriyetçiler zaten Ukrayna’ya büyük ölçekte yardımı onaylamayı durdurmakla tehdit ettiler.


Biden neden her zaman şimdi teslim oldu?


Avrupalılar son zamanlarda ABD’yi harekete geçmeye çağırdı. Amerikalılar, sonunda F-16’ları teslim edebileceklerini veya en azından ortaklarının önünde durmayabileceklerini kapalı kapılar ardında asla göz ardı etmediler – bu ille de mahkumiyetten değil, ancak şüphe durumunda yalnızca Ukrayna destekçilerinin ittifakını bir arada tutmak için. İşte tam da şimdi olan buydu. İlk defa değil. Amerika Birleşik Devletleri ayrıca uzun bir tereddütten sonra kendi muharebe tanklarını Kiev’e tedarik etmeyi kabul etti – Almanya’ya Leopard’larının teslimatına destek vermek için. Zamanlama, Zelenskyy’nin Japonya’daki G7 zirvesine yaptığı sürpriz ziyaretle de ilgili olabilir. G7 ülkeleri, sansasyonel yolculuktan sonra onu evine eli boş gönderemezdi.


Amerikalılar kararı kendileri nasıl haklı çıkarıyor?


Resmi olarak, ABD hükümeti yüz çevirme hakkında hiçbir şey bilmek istemiyor. Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, F-16’lar için doğru zaman olmadığını söylüyor. Başından beri, Kiev’e silah tedarik etme kararı savaşın gereklerine dayanıyordu. ABD vaat ettiği her şeyi yerine getirecekti. Şimdi geleceğe bakma ve Ukrayna ordusunun Rusya’yı caydırmak ve savuşturmak için uzun vadede neye ihtiyacı olacağını görmek meselesi. İşte burada jetler devreye giriyor.


dpa

#Konular