Türkiye’deki seçimlerden kısa bir süre önce: Dışişleri Bakanlığı büyükelçiyi çağırdı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Medya özgürlüğü tartışması
İkinci tur seçimlerden kısa bir süre önce Dışişleri Bakanlığı Türk büyükelçisini aradı.

Türkiye Büyükelçisi Ahmet Başar Sr.

© localpic / Imago Resimleri


Pazar günü Dışişleri Bakanlığı Türk büyükelçisini çağırmadan önce Türkiye’de seçimler yapılacak. Federal hükümet, Türkiye’yi medya özgürlüğü konusundaki bir anlaşmazlıkta “çifte standart” uygulamakla suçladığı için kızgın.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı için yapılacak ikinci tur seçimlerden kısa bir süre önce, Türkiye ile Almanya arasında bir diplomatik skandal daha yaşandı. Federal Dışişleri Bakanlığı, Ankara hükümetinin Almanya aleyhindeki iddialarına yanıt olarak Salı günü Türkiye’nin Berlin büyükelçisini çağırdı. Dışişleri Bakanlığı Twitter’da yaptığı açıklamada, “Federal hükümetin, Türk hükümetinin Almanya’da ifade özgürlüğü ile basın ve yargı özgürlüğüne ilişkin iddialarını kesin olarak reddettiği” bilgisi büyükelçiye bildirildi.Anlaşmazlığın Haberin Detaylarıında, iki Türk gazetecinin Frankfurt am Main yakınlarındaki evlerinin aranması yatıyor. Bu nedenle Türk hükümeti geçen hafta Alman büyükelçisini çoktan çağırmıştı. Ankara’daki Dışişleri Bakanlığı, Almanya’yı Türk basınını “taciz etmek ve sindirmek” istemekle suçladı. Almanya’nın Ankara’da yaptığı açıklamada, “tüm dünyayı basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü konusunda eğitmek” istediğini ancak bunu “çifte standartla” yaptığını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın olduğu söylenen Türkiyeli gazeteciler hakkında.
Ev aramaları, hükümet yanlısı Sabah gazetesinin iki çalışanının evleriyle ilgiliydi. Geçen hafta Darmstadt savcılığı ve güney Hessen’deki polis karakolu tarafından öne sürülen gerekçe, “kişisel verilerin tehlikeli bir şekilde yayılması” şüphesiydi. 46 ve 51 yaşındaki gazeteciler tekrar serbest bırakıldı.


Sabah gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesiyle yakın bağları olan Turkuvaz Medya Grubu’nun bir parçasıdır. Frankfurt ofisi, Avrupa’daki çalışmalarının merkezidir. Türk medya kuruluşlarının yaklaşık yüzde 90’ı hükümet tarafından kontrol ediliyor veya siyasi olarak hükümete yakın.


Türkiye’de görevdeki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşı karşıya geleceği ikinci tur seçimler önümüzdeki Pazar günü yapılacak.


mkb
AFP

#Konular