Travma uzmanı Karestan Koenen acımasız deneyimlerinden bahsediyor – Gündem Gazette

xheight

New member
Hayat | İş Gündem araştırma ve öğretiminin kişisel yönüne odaklanan bir dizi.

Karestan Koenen, 2017’de Montclair, New Jersey’deki lisesinde öğrencilere hitap ederken pek moral verici bir mesaj vermemişti ama umut vermişti.

Okulun seçkin mezun ödülünü almak için mezun olduğu okula dönen Koenen, izleyicilere “Başınıza kötü şeyler gelecek” dedi. “Bazılarınız bu tür şeyleri zaten yaşamış veya şu anda yaşıyor olabilir. Başımıza gelenleri tamamen kontrol edemeyiz ancak kontrol edebildiğimiz şey, nasıl tepki vermeyi seçtiğimizdir. Ve seçtiklerimiz büyük farkı yaratıyor.”

Koenen’in başına onlarca yıl önce “böyle şeyler” gelmişti. 1991 yılında gençlik hayalini gerçekleştirerek Barış Gönüllüleri’ne katıldı. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Nijer’deki görevini uluslararası kalkınma alanında bir kariyere doğru atılmış bir adım olarak gördü. Görev, halihazırda Kenya’ya bir geziyi, üniversitelerde ekonomi ve Afrika tarihi derslerini, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nda stajı ve New York Federal Rezerv Bankası’nda gelişmekte olan ulusların borçlarını değerlendiren bir yıllık işi içeren bir özgeçmişi güçlendirecek.

Ancak sadece aylar sonra, Barış Gönüllüsü’nden ayrılıp uluslararası kalkınmada çalışma planından vazgeçerek, intihar düşünceleri, uykusuzluk ve ailesiyle tatildeyken yaşadığı tecavüzle bağlantılı kabuslarla belirginleşen şiddetli bir depresyon dönemine girdi. kız kardeşini ziyaret ediyor.

Koenen yakın tarihli bir röportajında ”Karanlık bir tünelde olduğumu ve hiç ışık göremediğimi hissettiğimi hatırlıyorum” dedi. “Ne yaparsam yapayım, giderek daha da karanlıklaşıyordu.”

Koenen sonunda iyileşecekti ama bu kolay değildi ve yardıma ihtiyacı vardı. Bu süreçte, iyileşme sürecinin kendisini ve benzer şekilde paramparça olan diğerlerini nasıl destekleyebileceğini merak etmeye başladı. Neden bazı insanların diğerlerinden daha hızlı iyileştiğini ve neden bazıları için iyileşmenin hiç gelmediğini merak etti.

Bugün Koenen, yalnız olmadığını bilerek hikayesinin karanlık kısımlarını paylaşmaktan çekinmiyor. Gündem TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nda psikiyatrik epidemiyoloji profesörü olan kendisi, travma ve travma sonrası stres bozukluğu konusunda ülkenin en iyi uzmanlarından biridir. MIT Broad Institute ve Gündem’da travmanın biyolojisini araştıran yeni bir girişimin lideri olarak, durumun daha iyi anlaşılmasını ve yeni tedavilerin kilidini açmayı umuyor.

“Asıl soru, travmatik deneyimin nasıl derinin altına girip hastalığa neden olabileceğidir” dedi. “PTSD ve travma, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve otoimmün hastalıklarla bağlantılıdır. Bu nasıl oluyor? Buradaki fikir, daha fazlasını anlamanın daha iyi müdahale etmemize yardımcı olacağıdır.”

‘İnsanlar bana mektuplar yazdı. Cevap yazmadım.’

Saldırı Aralık 1991’de Sahra Çölü’nün Agadez şehrinde meydana geldi. Kısa bir süre sonra Koenen, Barış Gönüllüleri’nin “sağlık tahliyesi” olarak adlandırdığı bir operasyonla ABD’ye geri gönderildi. DC’ye vardığında görevine dönmeden önce teşkilatın cinsel saldırı mağdurlarına yönelik protokolünü takip etmeyi bekliyordu.

Olmadı. Bunun yerine haftalarca süren toplantılar, fiziki muayeneler ve danışmanlıklar yapıldı ve bunların hiçbiri yardımcı olmadı. Şubat ayına gelindiğinde Koenen, ebeveynlerinin New Jersey’deki evinde yaşıyor ve garajın üstündeki bir odada uyuyordu. Tecavüzcünün yargılanması yönündeki talebi Nijer’deki yetkililer tarafından reddedilip “o dedi, o dedi” şeklinde reddedilince, ülkeye dönmeye dair tüm düşünceler uçup gitti.

“Sadece ‘İşim bitti’ diye düşündüm” dedi. “Barış Gönüllüleri ile olan her şeyimi tamamen kestim. Bir kişi dışında kimseyle iletişimim olmadı. İnsanlar bana mektup yazdı. Cevap yazmadım.”

23 yaşındayken Koenen kendini büyük bir hayal kırıklığına uğramış halde buldu. Geliştirme çalışmalarından ilk zevki, onu sahadaki zorluklara uyandırmıştı: boğucu bürokrasi, zayıf proje tasarımı, bağışçının niyeti ile sahadaki gerçekler arasındaki uyumsuzluklar. Saldırı ve sonrasındaki idealizmi de yok etti. Günlerini uyuyarak, yatakta yatarak ve ailesinin mahallesinin sokaklarında dolaşarak geçirdi. Kendini amaçsız ve intihara meyilli hissediyordu; bugün anında tanıyacağı travma sonrası stres bozukluğunun klasik belirtileriydi.

Bir gün Koenen’in annesinin bir arkadaşı onu akşam yemeğine davet etti. Koenen’e lisede tecavüze uğradığını ve saldırının onu hamile bıraktığını söyledi. Arkadaşı da genç ziyaretçisinin yaşadığı aynı kabuslara, aynı uykusuzluğa, aynı dehşete katlanmıştı. O da saldırıyı zihninde tekrar tekrar canlandırmıştı. Arabasını kasıtlı olarak ağaca çarptığında bebeğini kaybetti.

Kadın şu ana kadar saldırıyı eşi dışında kimseye söylemediğini söyledi. Ama bunu gizli tutmanın bir faydası olmadı. Bunun yerine tecavüz onu rahatsız etmiş ve her gün aldığı kararları etkilemişti. Koenen’in de aynı kaderden kaçınmasını istiyordu. Konuşma sona erdiğinde arkadaşı Koenen’in bir terapistle ilk randevusunu aldığını söyledi.

Koenen, “Terapi yapan insanlarla birlikte büyümedim” dedi. “Ama benimle konuştuğunda her şeyi yapardım.”

Terapist travma sonrası stres bozukluğu teşhisi koydu ve tecavüzcünün Koenen’e fiziksel olarak saldırmaktan fazlasını yaptığını, onun geleceğini çaldığını belirtti. Hayatını yeniden inşa etmeye başladığında terapi, yeni bir başlangıç hayal etmesine yardımcı olacak yetenek ve mesleki testleri içeriyordu.

“Bilimsel çalışmasının özü ile bir insan olarak ve hayatta kalan biri olarak değerleri arasında mükemmel bir örtüşme var.”

— Mike Lyons, emekli Boston Üniversitesi profesörü

Koenen evde tecavüz, travma ve TSSB hakkındaki kitapları inceledi. Ayrıca ailesine yeni bir gözle bakmaya başladı. Vietnam dönemi gazisi olan babasının, çatışmalardan yaralanmış arkadaşları vardı. Büyükannesiyle yaptığı uzun sohbetler sırasında, 2. Dünya Savaşı’nda yaralanan ve onlarca yıldır sürekli kabus gören merhum büyükbabasını tanıdı.

Koenen, “Muhtemelen hayatı boyunca TSSB yaşadı, ancak ölene kadar bunun ne olduğunu bilmiyordum” dedi. “Etrafında büyüdüğüm adamlar gazilerdi. Onların hikayelerini duydum ve aslında bunun daha sonra farkına varmadığım bir şekilde benim için zemin hazırladığını düşünüyorum.

Koenen yeni bir hedef belirledi: Kendisi gibi travma yaşayan diğer kişilere yardım etmek. Columbia Üniversitesi’nde gelişim psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimi alarak okula geri döndü. Columbia’dan sonra klinik psikoloji alanında doktora programı için Boston Üniversitesi’ne gitti.

Koenen, BÜ’de Vietnam emektar ikizlerinden oluşan bir veri tabanını kullanarak madde bağımlılığı ve akıl hastalıklarını araştıran Profesör Mike Lyons ile bağlantı kurdu. Eğer Koenen araştırmasında onunla çalışırsa bu veritabanını TSSB konusundaki çalışmaları için kullanabileceğini söyledi. Koenen de bunu kabul etti ve bu proje ona travmanın genetiğini keşfetmesi için erken bir şans sağlayacaktı.

Temmuz ayında BÜ’den emekli olan Lyons, “PTSD’nin genetik etkilerine ve travmaya verilen tepkilere bakmada gerçek bir öncü oldu” dedi. “O harika bir insan. Kendisi çok açık, çok ilgi çekici, sosyal adalete çok bağlı, travmadan kurtulanlara kendini adamış. Bilimsel çalışmasının özü ile bir insan olarak ve hayatta kalan biri olarak değerleri arasında mükemmel bir örtüşme var.”

‘Artık numara yapmama gerek yoktu.’

Birkaç yıl sonra, 2011’de Koenen, Gündem’da yardımcı doçent iken bir arkadaşı ona ABC’nin “20/20” programında gördüğü ve altı kadının Barış Gönüllüleri ile Koenen’inkine çarpıcı biçimde benzeyen deneyimlerini anlattığı bir bölümden bahsettiğinde, Koenen Gündem’da yardımcı doçentti.

Saldırıdan sonraki günlerde Koenen, kendisine ve kız kardeşine de evini açan Barış Gönüllüsü doktoru tarafından görülmüştü. Ancak teşkilatın elindeki muamelesi bundan sonra kötüye gitti.

DC’ye döndüğünde, erkek bir jinekolog tarafından gerçekleştirilen rahatsız edici bir pelvik muayeneye katlandı; şikayetçi olduğunda ona histerik olmayı bırakmasını, daha sonra ifade vereceğini söyledi. Koenen, travma hakkında çok az bilgisi olan bir terapist tarafından tedavi edildiğini, duygularının rahat olduğundan daha fazlasını açıklamaya zorlandığını ve uymadığı takdirde Nijer’e dönemeyeceği tehdidinde bulunduğunu hatırladı.

Koenen aynı zamanda genel müfettişliğin ofisinden bir yetkiliyle de görüştü ve bu yetkilinin tecavüzle ilgili ifadesine şüphe düşürdüğünü hatırlıyor. Sonunda Koenen, Barış Gönüllüleri tarafından kendisine yapılan muamelenin saldırıdan bile daha kötü olduğunu açıklayacaktı.

Koenen, “20/20” bölümünü izledikten sonra ne yapacağını şaşırdı. Yıllar geçtikçe insanlar ona TSSB ile nasıl ilgilenmeye başladığını sorduğunda, cevabına kendi yaşadığı sıkıntıyı hiç dahil etmedi. Bu sefer konuşması gerektiğine karar verdi.

Koenen, “20/20” sunucusu Brian Ross’un yapımcısı olarak çalışan bir arkadaşının arkadaşıyla bağlantı kurdu. Kısa bir süre sonra “Günaydın Amerika” programında yayınlanan bir röportajda hikayesini anlattı. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Kongre, Koenen’in tanık listesinde olduğu Barış Gönüllüleri’nin güvenliği konusunda duruşmalar düzenledi. Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’ne sadece hikayesini değil, aynı zamanda sistemin reforme edilebileceği yolların bir listesini de sundu.

Mağdurun savunucularının sayısını artırın, dedi. ABD Hurdası’na dönenlere seyahat arkadaşları sağlayın, mağdurların kendi tecavüzlerine neden oldukları için özür diledikleri bir eğitim videosu sağlayın. Mağduru suçlayan personeli kovun.

Duruşmanın ilerleyen saatlerinde, dönemin Barış Gücü Direktörü Aaron Williams, Koenen ve diğer tanıkların “cesur” olduklarını söyledi ve teşkilatın bu tür davalara yaklaşımında büyük değişiklikler sözü verdi.

Karestan Koenen, 2011’de Kongre önünde Barış Gönüllüleri’nin kendisine yapılan cinsel saldırıya tepkisi hakkında ifade verdi. İfadesi 19.05’te başlıyor.

Koenen, hikayesinin tanıtımını yaparken aslında saldırının arkasında olmadığını fark etti. Mantıklı gelmiyordu ama yine de olanlardan, daha sonra yaşadığı depresyondan ve intihar düşüncelerinden dolayı utanç duyuyordu. Ancak yükün pek farkında değildi. Ta ki bir CNN röportajından sonra bir taksiye atlayana ve sanki üzerinden bir yük kalkmış gibi hissedene kadar.

Koenen, 2017’de Montclair’de yaptığı konuşmada “Artık numara yapmama gerek yoktu” dedi. “Başıma gelen en kötü şey orada herkesin görmesiydi. … Ve ben iyiydim. Tamamdan da fazlası, gerçekten. Kendimi daha iyi hissettim.”

Koenen, epidemiyoloji alanında doçent olarak Columbia’ya işe alındı. Dört yıl sonra, Gündem TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nda psikiyatrik epidemiyoloji profesörü, MIT ve Gündem Broad Enstitüsü’nün enstitü üyesi ve Mass Genel Araştırma Enstitüsü’nde psikiyatri araştırmacısı olarak Boston’a döndü. Broad’da, eski Gündem Rektörü Steven Hyman’ın liderliğindeki Stanley Psikiyatrik Araştırma Merkezi’nin üyesidir.