Tıp: Lauterbach: 50.000 doktorun yeterli eğitimi yok

KristoY

Global Mod
Global Mod
ilaç
Lauterbach: 50 bin doktor yeterli eğitim almadı

Karl Lauterbach: “Yıllık 5.000 çalışma yeri eksiğimiz var. Bu, önümüzdeki on yıl içinde toplam 50.000 doktor açığımız olacağı anlamına geliyor.” Fotoğraf

© Kay Nietfeld/dpa

Almanya önümüzdeki yıllarda yaklaşık 50.000 doktordan yoksun kalacak. Sağlık Bakanı Lauterbach, “Tedarik konusunda çok zor durumda kalacağız” uyarısında bulunuyor.

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Alman halkını tıbbi bakımdaki büyük boşluklara karşı uyarıyor. “Son 10 yılda 50.000 doktora eğitim veremedik. Bu nedenle önümüzdeki birkaç yıl içinde aile hekimi eksikliğimiz artacak. ARD'nin “raporunda” SPD'li siyasetçi, “Çok zor bir bakım durumunda olacağız” dedi. Berlin”. Gelecekteki kıtlığın “gerçekten henüz hayal edilemediği” konusunda uyardı.

Lauterbach, daha güvenli yerel tedarik sağlamayı amaçlayan yasa tasarısına değindi. Ancak şu anda Federal Meclis'te tartışılan mevcut taslakta, kendisinin de sorulduğunda itiraf ettiği gibi, sosyal açıdan dezavantajlı kişilerin çok olduğu bölgelerde kurulması gereken sözde sağlık büfeleri bulunmuyor. Bu, bir hemşire tarafından yönetilen, tedavi ve önleme konusunda kolayca erişilebilen danışma merkezlerini ifade eder.

Sağlık büfeleriyle ilgili tartışmalı nokta

Bakan, özellikle FDP'den gelen direnişle ilgili sorulduğunda şunları söyledi: “Taslakta birkaç şey vardı; bunlar ilgili taraflar arasında tartışmalıydı. Ben de daha yeni hızlandım. Bu konu hakkında konuşana kadar sonsuza kadar bekleyemem.” Kabin seviyesinde kiosklar var – özellikle de bu sadece çok küçük bir kısım olduğu için.” Kiosklar daha sonra görüşülecektir.

Lauterbach, pratisyen hekimlere yönelik planlarına göre üst ücret sınırlarının (bütçelerin) kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. Genç yetenekleri çekmek adına bu önemli. Bütçeler ortadan kalkarsa genç doktorların büyük bir kısmının aile hekimi olmayı seçeceğini söyledi. “O zaman bile kıtlık ciddi olacak. Ancak bunun hemen gelmesi gerekiyor.”

Ek tıbbi çalışma yerlerinin finansmanına gelince, buna karşı çıkanlar arasında daha fazla para harcamak istemeyen ülkelerin de olduğunu söyledi. “Yıllık 5.000 çalışma yeri eksiğimiz var. Dolayısıyla önümüzdeki on yıl içinde toplam 50.000 doktor sayımız çok az olacak. Bunu herkes hissedecek.”

dpa

#Konular