Taliban kadınları dışladıktan sonra 3 STK Afganistan’da çalışmayı askıya aldı

LyIsta

New member
KABUL: Dış yardım kuruluşları, ülkenin Taliban yöneticilerinin kadınların uluslararası ve yerel sivil toplum kuruluşlarında çalışmasını yasaklama kararının ardından Pazar günü Afganistan’daki operasyonlarını askıya aldı.
Çocukları Kurtarın, Norveç Mülteci Konseyi ve CARE, kadın personeli olmadan Afganistan’da yardıma muhtaç durumdaki çocuklara, kadınlara ve erkeklere etkili bir şekilde ulaşamayacaklarını söylediler.
ABD, Afganistan’daki hükümet dışı gruplara kadınları çalıştırmayı bırakma emri verdiği için Taliban’ı kınadı ve yasağın milyonlara hayati ve hayat kurtaran yardımı kesintiye uğratacağını söyledi.
Geçen yıl Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi, Afgan ekonomisini bir çıkmaza soktu ve ülkeyi dönüştürerek milyonları yoksulluğa ve açlığa itti. Dış yardım neredeyse bir gecede durdu. Taliban liderlerine yönelik yaptırımlar, banka havalelerinin durdurulması ve Afganistan’ın döviz rezervlerindeki dondurulan milyarlar, ABD ve NATO güçleri geri çekilmeden önce bile ülkenin yardıma bağımlı ekonomisini destekleyen küresel kurumlara ve dış paraya erişimi kısıtladı.
ABD Dışişleri Bakanı, “Dünya çapındaki insani yardım operasyonlarının merkezinde kadınlar var” dedi. Antonius Blinken Eyaleti Cumartesi dedi. Bu karar Afgan halkı için yıkıcı olabilir” dedi.
STK emri, Ekonomi Bakanı Kari Din Muhammed Hanif’ten bir mektupla geldi. Kararnameye uymayan herhangi bir kuruluşa Afganistan’da faaliyet ruhsatı verileceğini söyledi. Bu, Taliban’ın geçen yıl iktidara gelmesinden bu yana kadın haklarına ve özgürlüklerine en son darbe oldu ve eğitim, çalışma, giyim ve seyahat üzerindeki kapsamlı kısıtlamaları takip ediyor.
Tamamen erkeklerden oluşan ve dini güdümlü Taliban hükümeti tarafından yayınlanan ferman dalgası, 1990’ların sonlarında kadınların eğitimden ve kamusal alanlardan men edildiği ve müzik, televizyon ve birçok sporun yasaklandığı yönetimlerini anımsatıyor.
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, STK’lara yönelik yasak haberlerinden derinden rahatsız olduğunu söyledi.
Birleşmiş Milletler ve ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere ortakları, hayatta kalabilmeleri için insani yardıma muhtaç 28 milyondan fazla Afgan’a yardım ediyor” dedi.
Yardım kuruluşları ve STK’ların Pazar günü açıklama yapması bekleniyor.
Ekonomi Bakanlığı’nın emri, Taliban’ın kız öğrencilerin ülke çapındaki üniversitelere gitmesini yasaklamasının, yurtdışında tepkilere ve büyük Afgan şehirlerinde gösterilere yol açmasından günler sonra geldi.
Daha önce protestocuların tazyikli suyla dağıtıldığı batıdaki Herat kentinde Cumartesi gece yarısı civarında, insanlar kız öğrencilerle dayanışma içinde pencereleri açarak “Allahu Ekber” sloganları attılar.
Güneydeki Kandahar şehrinde, yüzlerce erkek öğrenci de Cumartesi günü Mirwais Neeka Üniversitesi’ndeki son dönem sınavlarını boykot etti. İçlerinden biri Associated Press’e Taliban güçlerinin sınav salonundan çıkarken kalabalığı dağıtmaya çalıştığını söyledi.
Sadece soyadını veren Akhbari, “Bizi dağıtmaya çalıştılar, biz de sloganlar attık, ardından diğerleri sloganlarla katıldı” dedi. “Hareket etmeyi reddettik ve Taliban protesto ettiğimizi sandı. Taliban silahlarını havaya ateşlemeye başladı. Biri başından olmak üzere iki kişinin vurulduğunu gördüm.”
Kandahar Eyalet Valisi sözcüsü, atullah zeyd, bir protesto olduğunu yalanladı. Öğrenci ve öğretmen kimliğine bürünen bazı kişiler olduğunu, ancak öğrenciler ve güvenlik güçleri tarafından durdurulduğunu söyledi.