Sınıf etik bir mayın tarlası olabilir. Meira Levinson’ın bir cevabı var. — Gündem Gazetesi

xheight

New member
Etik, eğitimde de tıpta olduğu kadar önemli bir konudur; dolayısıyla, tıpkı doktorlar gibi öğretmenlerin de işyerindeki ahlaki ikilemleri aşmalarına yardımcı olacak bir çerçeveye sahip olmaları gerekmez mi?

Kesinlikle, diyor Meira Levinson.

Juliana W. ve William Foss Thompson Eğitim ve Toplum Profesörü ve bir zamanlar sekizinci sınıf öğretmeni olan Levinson, Gazette’ye eğitimcilerin her gün karşılaştığı karmaşık etik sorunlar ve bunları destekleme çabaları hakkında konuştu. Röportaj netlik ve uzunluk açısından düzenlendi.

GAZETE: Eğitim etiğine ilgi neden?

– LEVINSON: Eğitim etiği alanının oluşturulmasının temel nedeni, eğitimle ilgilenen herkesin sürekli olarak etik sorunlarla boğuşmasıdır. Son birkaç on yılda eğitimcilerin, eğitim liderlerinin ve politika yapıcıların müfredat, sınıf yönetimi, işe alma ve gelişim zorlukları konusunda açık olmaları çok daha fazla kabul görmeye başladı, ancak karşılaştığımız etik zorluklar konusunda hâlâ açık değiliz. İkincisi, daha iyi olmamıza yardımcı olacak kaynaklarımız yok. Daha fazla ve daha iyi teoriye ihtiyacımız var ve ayrıca etik belirsizlikler hakkında birbirimizle konuşabileceğimiz alanlara da ihtiyacımız var çünkü bu konular hakkında konuşurken kendimizi gerçekten güvende hissetmiyoruz. Üçüncüsü, bilim insanları yüzyıllardır eğitimdeki etik sorunlar üzerine pek çok çalışma yapıyor ancak bu, sahadaki insanlar tarafından görülemiyor. Eğitim etiğinin hedeflerinden biri, bu işi yapan akademisyenlerin çoğu ile bu çalışmayı kullanabilecek eğitimciler, politika yapıcılar ve liderler arasındaki uçurumu kapatmaktır.

“…sınıfımızdaki bireysel öğrencilerin ihtiyaçlarını grubun ihtiyaçlarıyla nasıl dengeleriz? Bu küçük bir şey ama herkesin öğrenmesi açısından derin sonuçları var.”

GAZETE: Yıllar önce sekizinci sınıf öğretmeniydiniz. O dönemde karşılaştığınız etik sorunlardan ve bunların bugün eğitimcilerin karşılaştığı zorluklarla nasıl karşılaştırıldığından bahsedebilir misiniz?

– LEVINSON: Bazı etik ikilemler kalıcıdır. Örneğin sınıfımızdaki bireysel öğrencilerin ihtiyaçlarını grubun ihtiyaçlarıyla nasıl dengeleriz? Bu küçük bir şey ama herkesin öğrenmesi açısından derin sonuçlar doğuruyor.

Diğer etik ikilemler daha yenidir veya yeni biçimler alır. Sınıf öğretmeniyken, cinsiyet çeşitliliğine uyum sağlama konusunda sorularla karşılaşmadım çünkü şimdiki gibi açıkça cinsiyet çeşitliliğine sahip çocuklarımız yoktu. Bu, daimi bir etik sorudur; tüm çocukların kendilerini değerli, tanınmış ve hoş karşılanmış hissettiği kapsayıcı bir okula sahip olmanın ne anlama geldiği. Ancak bu biçim yenidir, özellikle de bazı aileler ve eğitimciler dini ve kültürel kapsayıcılık gerekçeleriyle toplumsal cinsiyet kapsayıcılığı uygulamalarına karşı çıkıyor.

Ancak eğitim etiği sadece K-12 eğitimiyle ilgili değildir; erken çocukluktan yetişkinliğe kadar her düzeyde eğitimle ilgilidir. Artık bir üniversite eğitimcisi olarak etik ikilemlerle de karşı karşıyayım.

GAZETE: Onlar ne?

– LEVINSON: K-12’yi üniversiteye kadar kapsayan bir ikilem, sınıfta hangi görüşlerin ifade edilmesine izin verildiğini ele alacağınız sorusudur. İfade özgürlüğü, özgür araştırma vb. nedeniyle her görüşün ifade edilebilmesi gerektiği söylenebilir, ancak gerçek şu ki neo-Nazi görüşlerine sınıfta izin vermiyoruz çünkü yüksek öğrenimde ve eğitimde yaptığımız şey bu. K-12’de insan eşitliğine ilişkin temel bir iddiayı desteklemektir. Bir eğitimci olarak, insanın eşit değerini verili olarak kabul ediyorum. Ancak bunun kabul edilebilir bir temel kural olduğu konusunda hemfikir olsak bile hepimiz bunun pratikte ne anlama geldiği konusunda hala ikilemlerle karşı karşıyayız.

“Eğitim etiği benim olmasını istediğim alan haline gelirse, eğitimciler ve politika yapıcılar da benzer şekilde zor konular üzerinde düşünmelerine yardımcı olmak için eğitim etiği uzmanlarına güvenebilirler.”

GAZETE: Bir etik sistemi gerçek dünyadaki durumlarda öğretmenlere nasıl yardımcı olabilir?

– LEVINSON: Eğitimcilere, ebeveynlere ve politika yapıcılara yardımcı olmak için pek çok materyal geliştiriyoruz: özellikle de eğitimdeki etik ikilemlerle ilgili benim “normatif vaka çalışmaları” adını verdiğim materyaller. Bu vakalardan bazıları, eğitimcileri, araştırmacıları ve filozofları eğitim adaletini geliştirmek için bir araya getirmeyi amaçlayan Okullarda Adalet’te yayınlanmaktadır. Bunlar Gündem Business School vaka çalışmaları değil. Çok daha kısalar (beş veya altı sayfa) ve anahtar bir “aha!” mesajı vermek yerine insanların belirsizlikle yaşamalarına yardımcı olmak için tasarlandılar. tartışmanın sonunda.

Size bir örnek vereceğim: Bir okula yeni bir sosyal bilgiler müfredatı getirmeye çalışan bir eğitim koçu hakkında bir vaka yazdık ve kendisi ebeveyn, öğretmen ve yöneticinin itirazlarıyla karşı karşıya kaldı. Müfredat, okulun daha önce öğrettiklerinden çok daha iyi, ancak aynı zamanda uygulama zorlukları göz önüne alındığında öğrencilere zarar verdiği de tartışılabilir. Bu vakayı ABD’nin en büyük okul bölgelerinden birinden yaklaşık 120 eğitimciyle yaptığımız bir tartışmada kullandık. Birçoğu, yeni müfredat girişimlerini hayata geçirmenin ne kadar zor olduğu konusunda ilk kez kendilerine ve birbirlerine karşı dürüst olabileceklerini söyledi. ve ilk kez iyi iş yapmanın ne demek olduğu ve kime hizmet ettikleri hakkında konuşabildiler. Daha sonra, vaka tartışmasının onları, zorluklar hakkında birbirlerine açık olabilecekleri ve sadece alaycı olmak, pes etmek veya öyleymiş gibi davranmak yerine daha düşünceli kararlar verebildikleri çok daha gerçekçi ve yapıcı konuşmalar yapmaya yönlendirdiğini duyduk. Her şey mükemmeldi.

GAZETE: Alanın gelişimine ilişkin en iyi senaryonuz nedir?

– LEVINSON: Eğitim etiği hakkında konuştuğumda, sıklıkla biyoetik ve biyoetik uzmanlarının biyomedikal bilimler, tıbbi kurumlar ve halk sağlığı ile ilgili olarak oynadığı rol ile paralellik kurarım. Biyoetik uzmanları çalışmanın etik parametrelerinin tanımlanmasına yardımcı olur; doktorlar veya hastane başkanları etik ikilemlerle uğraşırken danışman olarak görev yaparlar; ve geliştirdikleri teoriler gerçek zamanlı politika ve uygulamalara bilgi sağlamaya yardımcı olabilir. Örneğin, COVID sırasında biyoetik uzmanlarının karneye ayırma, triyaj ve karantina etiğine ilişkin halihazırda yapmış olduğu çalışmalar politika yapıcılara, tıp uzmanlarına ve endüstri ortaklarına yardımcı oldu.

Eğitim etiği benim olmasını istediğim alan haline gelirse, eğitimciler ve politika yapıcılar da benzer şekilde zor konular üzerinde düşünmelerine yardımcı olmak için eğitim etiği uzmanlarına güvenebilirler. Okul kapatma ve yeniden açma politikalarına, öğretmen işe alma ve işten çıkarma politikalarına, yüksek riskli sınavlara, eski kabullere, beşeri bilimler ve STEM alanlarına fon sağlanmasına vb. karar vermeye çalışırken ikilemlerle karşılaştıklarında onları danışmaya çağırabilirler. Okullar ve üniversiteler tüm bu sorunlara ilgili paydaşları bir eğitim etik uzmanıyla birlikte bir araya getirerek karar verebilir, böylece öğrencilerin, eğitimcilerin ve tüm toplumun yararına olacak etik kararlar aldıklarından emin olabilirler.

Günlük Gazete

En son Gündem haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.