Sağlık: Telefonla hasta kaydı yaparken hızlı bir şekilde pratisyen hekimler derneği

KristoY

Global Mod
Global Mod
Sağlık
Telefonla hasta kaydı yaparken hız için pratisyen hekim derneği

Pratisyen Hekimler Birliği’ne göre telefonla hastalık raporu muayenehaneler için acilen ihtiyaç duyulan bir rahatlamadır. Fotoğraf

© BeHaberler Weißbrod/dpa


Pratisyen hekimler ve onların uygulama ekipleri şu anda yüksek baskı altında çalışıyor. Pratisyen hekimler derneği şu anda telefonla hastalık izninin yeniden başlatılmasının hızlandırılması konusunda ısrar ediyor.

Artan enfeksiyon sayısı göz önüne alındığında, pratisyen hekimler derneği, telefonla hastalık izninin daha hızlı bir şekilde yeniden uygulamaya konması yönünde çağrıda bulundu. Pratisyen Hekimler Birliği Federal Başkanı Markus Beier, Almanya editör ağına yaptığı açıklamada, bunun henüz gerçekleşmemiş olmasının anlaşılmaz olduğunu söyledi. Onun bakış açısına göre, telefonla hastalık raporu bu kış aile hekimlerinin muayenehanelerinde acilen ihtiyaç duyulan bir rahatlama olabilirdi.


Yaz aylarında Federal Meclis tarafından Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD) tarafından kabul edilen bir yasa, hastalık notlarının telefonla kalıcı olarak mümkün kılınmasını şart koşuyor. Yönetmelik korona salgını sırasında uygulamaya konuldu ve ilk olarak Nisan ayında sona erdi.


Yeni düzenlemenin amacı, akut hastalık nedeniyle ilk kez hastalık raporunun sadece muayenehanede ve Haber konsültasyonla değil, telefonla da mümkün olması olmalıdır. Federal Ortak Komite’nin, federal hükümetin internet sitesinde belirtildiği gibi, Ocak ayı sonuna kadar bir kılavuz geliştirmesi bekleniyor.


Beier’e göre aile doktorları ve muayenehane ekipleri halihazırda tüm hastalara bakım sağlamak için yüksek baskı altında çalışıyor. Ancak birçok yerde bu telaşla baş etmek giderek zorlaşıyor. Bunun sadece mevcut enfeksiyon dalgasıyla değil, her şeyden önce aile hekimlerinin eksikliğiyle de ilgisi var. Beier siyasetteki sorumluların desteğini kaçırdı.


dpa

#Konular