Rus İstilası: Ukrayna'ya Karşı Savaş: Durum bu

KristoY

Global Mod
Global Mod
Scholz, Taurus'un Ukrayna'ya teslimatını reddetmeye devam ederken, Macron artık bir yardım konferansından sonra asker göndermeyi reddetmiyor. Zelensky ABD'den askeri yardım talep etmeye devam ediyor. Haberler.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savunma savaşında desteklenmesi amacıyla ülkesinin kara birlikleri kullanmasını artık göz ardı etmiyor. Macron, Paris'teki Ukrayna yardım konferansını tamamladıktan sonra yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'da zaferini engelleyecek hiçbir şeyin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. 20'den fazla devlet ve hükümet başkanının katıldığı toplantıda kara birliklerinin konuşlandırılması konusunda bir anlaşmaya varılmadı, ancak savaşın gelecekteki gidişatına ilişkin hiçbir şey göz ardı edilemez.

Macron, “Bugün kara birliklerinin resmi olarak gönderilmesi konusunda bir fikir birliği yok” dedi. “Ancak dinamikte hiçbir şey göz ardı edilemez. Rusya'nın bu savaşı kazanamaması için gereken her şeyi yapacağız.” Bugün “asla, asla” diyen birçok kişi, iki yıl önce “asla, asla tank, asla, asla uçak, asla, asla uzun menzilli füzeler yok” diyenlerle aynı kişilerdir. Bugün tank ve füzelerin teslimatında daha hızlı ve daha güçlü hale gelinmesi tartışılıyor. Fransa cumhurbaşkanı, “Yani hedefimize ulaşmamıza yardımcı olacaksa her şey mümkündür” dedi.

Yardım konferansına Şansölye Olaf Scholz (SPD) da katıldı. Almanya'nın savaşa dahil olma riskini öne sürerek Taurus seyir füzelerinin Ukrayna'ya teslimini yakın zamanda açıkça reddetmişti. Pazartesi günü dpa baş editörler konferansında Scholz, “Alman askerleri, hiçbir noktada veya yerde bu sistemin ulaştığı hedeflerle ilişkilendirilmemelidir. Almanya'da bile” dedi. Ona göre Taurus'un kullanımı ancak kendi Alman personelinin katılımıyla mümkün olacaktı. Bu nedenle şu anda gündemde değil.

Ukrayna iki yıldır kendisini Rusya'nın saldırganlık savaşına karşı savunuyor. Rus birliklerinin cephenin çeşitli kesimleri üzerindeki artan baskısı göz önüne alındığında, ülkenin acilen daha fazla silah ve mühimmat tedarikine ihtiyacı var. ABD, Kongre'de bekleyen 60 milyar dolarlık yardım paketi üzerinde mücadeleye devam ederken, Paris'teki konferans katılımcıları Ukrayna'ya daha hızlı bir şekilde daha fazla yardım sağlanması konusunda anlaştılar. Konferansa kısa sürede Haber mesajıyla katılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya'nın saldırganlığını diğer ülkelere yaymaması için daha fazla yardım çağrısında bulunmuştu.

Ülkeler askeri yardım konusunda anlaştı

Macron, toplantıda Ukrayna'ya Rus hatlarının çok gerisindeki saldırılar için orta ve uzun menzilli füzeler ve bombalar tedarik edecek bir koalisyon kurulmasına karar verildiğini söyledi. Kısa vadede Ukrayna'ya kendi stoklarımızdan ve üçüncü ülkelerden ilave mühimmatın da seferber edilmesi gerekiyor. Diğer hususların yanı sıra, başta Moldova olmak üzere Ukrayna'daki Rusya saldırısının doğrudan tehdidi altındaki ülkeleri savunmaya yönelik girişimler üzerinde de anlaşmaya vardılar. Macron ayrıca Ukrayna'ya Belarus sınırında askeri olmayan güçlerle de destek vermek istediklerini söyledi. Aynı zamanda mayınların etkisiz hale getirilmesiyle de ilgiliydi.

Şu anda Fransız Mirage savaş uçaklarının teslimine dair bir karar yok. Ancak Mart ortasına kadar bizzat Ukrayna'ya gitmek isteyen Macron, “Hâlâ hangi Fransız askeri malzemesinin Ukrayna'ya yardım edebileceğini kontrol ediyoruz” dedi. Fransa ayrıca Ukrayna'daki savaş nedeniyle Avrupa'nın savunma harcamalarını finanse etmek için ortak borç kullanılması yönündeki düşünceleri de destekliyor. Corona krizine benzer şekilde, tüm Avrupa ülkeleri Rusya'nın saldırganlığından etkileniyor, bu da özel ortak borç rotasını meşrulaştırıyor.

Zelensky ayrıca ABD'den daha fazla yardım talep ediyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky de ABD'li yayın kuruluşu CNN'e verdiği röportajda ülkesine yönelik yeni askeri yardımın bir an önce onaylanması gerektiği konusunda ısrar etti. Zelensky röportajda, destek olmazsa Ukrayna'nın yeni başarılara imza atamayacağını söyledi. Kremlin şefi Vladimir Putin Ukrayna ordusunu geri püskürtmeyi başarırsa, bu aynı zamanda daha fazla insan kaybı anlamına da gelecek. Washington'dan gelen yaklaşık 60 milyar dolar değerindeki yardım paketi Senato'dan geçti ancak Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler tarafından engelleniyor.

Zelenskyj: Her şey Kırım'da başladı

Zelenskyj, tam on yıl önce Pazartesi günü Kırım yarımadasının Rusya tarafından işgalini anmıştı. Gece Haber konuşmasında “Her şey Kırım'da başladı; bu Rus intikamcılığı, bu Rus savaşı” dedi. Bu gün uluslararası güvenliğin ve uluslararası ilişkilerin kaderini belirledi.

Üniformalarında ulusal amblem bulunmayan ve o zamanlar “yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus özel kuvvetleri, yarımadayı işgal etmeye ve Ukrayna birimlerini silahsızlandırmaya başlamıştı. 18 Mart 2014'te yarımada nihayet Moskova'daki Devlet Duması tarafından Rusya topraklarına entegre edildi. Bu karar bugün hâlâ uluslararası alanda tanınmıyor.

Zelensky, Kırım'ın Ukrayna egemenliğine dönmesi gerektiğini vurguladı. “Tam orada, Kırım'da Rus kötülüğünün kesin bir yenilgiye uğraması gerekiyor” dedi. Kırım da dahil olmak üzere daha önce Rusya tarafından işgal edilen tüm bölgelerin yeniden fethi, Ukrayna'nın Moskova ordusuna karşı savunma savaşında ilan ettiği savaş hedeflerinden biri. Rusya artık işgal altındaki bölgeleri ilhak etti ve onları egemen bölge olarak kabul ediyor.

Ukrayna'da çatışmalar şiddetlenmeye devam ediyor

Rus saldırganlar ve Ukraynalı savunucular, Ukrayna cephesinin çeşitli bölgelerinde şiddetli çatışmalara girmeye devam etti. Kiev'deki Genelkurmay, akşam cephesi raporunda, gün içinde 79 savaş operasyonunun kaydedildiğini söyledi. Rus birliklerine 58 hava saldırısıyla da destek verildi.

Ukrayna birliklerinin yakın zamanda çekildiği doğu Ukrayna kasabası Avdiivka çevresinde özellikle ciddi Rus saldırıları bildirildi. Ukrayna hesaplarına göre Rus askerleri bu başarıyı daha fazla toprak fetihleriyle genişletmeye çalıştı. Rus ordusu, kullanılması gereken “olumlu bir dinamikten” bahsetti. Gece boyunca birçok yerde yine hava alarmları verildi.

dpa

#Konular