Rus İstilası: Ukrayna’ya Karşı Savaş: Durum bu

KristoY

Global Mod
Global Mod
Rus işgali
Ukrayna’ya karşı savaş: Durum bu

Güneş, Donetsk Bölgesi’ndeki Chasiv Yar’daki hasarlı binaların üzerinden doğuyor. Fotoğraf

© Alex Babenko/AP/dpa


Aralık ayında AB, Ukrayna ile katılım müzakerelerinin başlatılıp başlatılmayacağına karar vermek istiyor. Hükümetleri reformlarla doğru yolda olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Genel Bakış.

Ukrayna ile AB’ye katılım müzakerelerinin olası başlatılmasına ilişkin kararın alınmasından neredeyse bir ay önce, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, ülkesinin gerekli tüm reformlara yönelik çabalarını yeniden doğruladı. Çarşamba günü Ukrayna hükümeti ve parlamento temsilcileriyle yaptığı toplantıda Zelenskyj, akşam Haber konuşmasında ilave somut tedbirleri tartıştığını söyledi. “AB’deki herkes Ukrayna’nın ne kadar ciddi olduğunu ve talep edileni ne kadar net bir şekilde yerine getirdiğimizi görmeli.”


Ukrayna – küçük komşu ülkesi Moldova gibi – şu anda katılım müzakerelerinin başlatılmasına ilişkin kararı bekliyor. AB Komisyonu bu adımı prensip olarak iki hafta önce tavsiye etti, ancak AB ülkelerinin hükümetlerinin hâlâ bunu kabul etmesi gerekiyor. Yılın son olağan zirvesinde 14 ve 15 Aralık’ta karar alınması bekleniyor.


Kararın olumlu olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Bunun temel nedeni reform gereksinimlerinin henüz tam olarak karşılanmamış olmasıdır. Salı günü Kiev’e yaptığı ziyarette AB Konseyi Başkanı Charles Michel, hem Ukrayna’ya hem de Moldova’ya müzakerelerin bir an önce başlatılması yönündeki çabalara tam destek sözü verdi. Ancak aynı zamanda bunun kesin bir başarı olarak görülmemesi konusunda da uyardı.


Direniş: Rus öğrenciye 6 yıl hapis cezası


Bu arada Rusya’da 17 yaşındaki bir öğrenci, askeri tesislere kundaklama saldırısı girişiminde bulunmaktan altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Lise öğrencisinin, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırı savaşını protesto etmek amacıyla iki bölge askeri yedek ofis binasına molotof kokteyli atması nedeniyle, St. Petersburg’daki mahkeme onu “teröre teşebbüsten” suçlu buldu.


Yargının sert yaklaşımı şimdiden ortalığı karıştırmıştı; zira o zamanlar 16 yaşında olan genç, bu yılın şubat ayındaki eylemleriyle çok az hasara yol açmıştı: Her iki durumda da askeri tesislerde yangın çıkmamıştı.


Finlandiya, Rusya sınırı için Frontex’ten yardım istedi


Finlandiya, Rusya’dan gelen kaçak göçmen sayısının artması nedeniyle AB sınır koruma kurumu Frontex’ten yardım istedi. Sınır muhafızı ilave personel ve teknik ekipmana ihtiyaç duyulacağını söyledi. Finlandiya medyası, sınır muhafızlarının sınır istasyonlarında dikenli tel bariyerlerin inşası için resmi olarak silahlı kuvvetlerden yardım istediğini bildirdi. Finlandiya hükümeti, Rusya’yı, çoğu Orta Doğu’dan gelen göçmenlerin gerekli belgeler olmadan sığınma başvurusunda bulunacakları Finlandiya sınırından geçmesine giderek daha fazla izin vermekle suçluyor. Moskova bunu reddediyor.


G20 zirvesi: Putin Ukrayna’daki savaş iddialarını reddetti


Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sanal bir G20 zirvesinde Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşı iddialarını bir kez daha reddetti. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, önde gelen ekonomik güçler (G20) grubundaki bazı katılımcıların, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına ilişkin konuşmalarında şok yaşadıklarını ifade etti. “Evet, elbette savaş eylemleri her zaman bir trajedidir.” Bu trajediyi nasıl sonlandıracağımızı düşünmemiz gerekiyor” dedi.


Kremlin defalarca Ukrayna’yı “neo-Naziler” tarafından yönetildiği iddia edilen bir ülke olarak tasvir ediyor ve 2014’te Kiev’de düzenlenen Avrupa yanlısı protestoların ardından yaşanan iktidar değişikliğini, bizzat Putin’in Şubat 2022’de saldırı emriyle başlattığı savaşın tetikleyicisi olarak gösteriyor. Putin ayrıca, “Rusya, Ukrayna ile barış görüşmelerini hiçbir zaman reddetmedi” dedi. Ukrayna ise müzakere yapmayı reddediyor. Aslında Rusya şu anda, 2014 yılında ilhak edilen Kırım’ın Karadeniz yarımadası da dahil olmak üzere Ukrayna topraklarının yaklaşık beşte birini işgal ediyor. Kiev için, Rus birliklerinin geri çekilmesi kalıcı barışın bir koşulu. Moskova bunu reddediyor.


Perşembe günü ne önemli olacak?


Ukrayna’nın doğusu ve güneyinde şiddetli çatışmalar sürüyor. Rusya’nın saldırganlık savaşı, Avrupa Birliği ve Kanada’dan temsilcilerin bu perşembe günü Kanada’nın Newfoundland’daki St. John’s şehrinde düzenleyeceği iki günlük zirvenin de konusu olacak.


dpa

#Konular