Polis 15 yaşındaki çocuğu terör planı şüphesiyle tutukladı

KristoY

Global Mod
Global Mod
IŞİD sempatizanı
Noel pazarına saldırı mı? Polis 15 yaşındaki çocuğu terör planı şüphesiyle tutukladı

Federal Anayasayı Koruma Dairesi geçtiğimiz günlerde İslamcı teröristlerin saldırı riskinin arttığı konusunda uyardı

© Oliver Berg / DPA


Polis, Kuzey Ren-Vestfalya ve Brandenburg’da iki genci terör saldırısı planlama şüphesiyle tutukladı. 1 Aralık’taki saldırılarını açıklamışlardı. Planların ne kadar ciddi olduğu henüz belli değil.

Leverkusen bölge mahkemesi, Kuzey Ren-Vestfalya’nın Rheinisch-Bergischen bölgesinden 15 yaşındaki bir kişi hakkında İslamcı bir terör saldırısı planlamak ve hazırlamak suçundan tutuklama emri çıkardı. Düsseldorf Savcılığı bunu çarşamba günü duyurdu. Genç, Salı günü dairesinde yapılan arama sırasında geçici olarak tutuklandı. Başsavcılık konuyla ilgili daha fazla bilgi vermedi.


Güvenlik çevrelerinden daha önce bildirildiği üzere Kuzey Ren-Vestfalya ve Brandenburg polisi toplam iki genci tutuklamıştı. Buna göre, 15 yaşındaki baş şüpheli ile 16 yaşındaki bir kişinin, sözde “kafirlere” yönelik bir saldırı düzenleme niyeti konusunda fikir alışverişinde bulundukları söyleniyor. Kuzey Ren-Vestfalya’dan gelen 15 yaşındaki genç, olası varış yerleri olarak bir sinagog ve bir Noel pazarından bahsetti. Şüpheyi ilk kez WDR ve “Tagesspiegel” bildirdi.


Planların ne kadar ciddi olduğu hala belirsiz
Planların ciddiyeti ve 15 yaşındaki çocuğun diğer şüpheli İslamcılarla iletişiminde kendisini önemli kılmak isteyip istemediği sorusu ilk başta açık kaldı. Ancak güvenlik çevrelerine göre, yakın zamanda belirli bir tarih ve halka açık bir yer belirttiği için polis, tedbiri elden bırakmamak amacıyla Salı günü müdahale etti.

Hamburg'daki İmam Ali Camii (Sultanahmet Camii)

Büyük baskın
Polis yedi federal eyalette İslamcılara karşı harekete geçiyor; odak noktası “Hamburg İslam Merkezi”.
16 Kasım 2023


WDR’nin edindiği bilgilere göre, Telegram’da dağıtılan bir Haberyla 1 Aralık Cuma günü Almanya’da bir terör saldırısı düzenleneceğinin duyurusunu yaptığı söyleniyor. Rapora göre, kendisinin 16 yaşındaki çocukla Köln’deki bir Noel pazarına veya sinagoga yangın çıkarıcı cihazlarla veya küçük bir kamyonla yapılan saldırıyı tartıştığı söyleniyor. WDR’ye göre her iki genç de terörist milis grubu İslam Devleti’nin (İD) sempatizanları olarak değerlendiriliyor.


En son Duisburg’da bir İslamcı tutuklandı
İki tutuklama duyurulmadan önce, Federal Anayasayı Koruma Dairesi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Orta Doğu’daki çatışma ortamında, Yahudi ve İsrailli halk ve kurumların yanı sıra “Batı’ya” yönelik olası terör saldırıları riskinin bulunduğunu duyurdu. “son zamanlarda önemli ölçüde arttı. Örneğin Duisburg’da, olası bir saldırı senaryosunun işaretlerinin ardından Ekim ayı sonunda İslamcı bir tehdit tutuklandı.


İkilinin akıllarında bir Noel pazarı olduğunun söylenmesi ise 19 Aralık 2016’da Berlin’deki Breitscheidplatz’a düzenlenen saldırıyı hatırlatıyor. O sırada İslamcı bir terörist, kaçırılan bir kamyonla Noel pazarına girdi. Suç sonucunda biri yıllar sonra olmak üzere toplam 13 kişi öldü.


bu
DPA

#Konular