Parti konferansı: Parti konferansı: Yeşiller Hollanda’daki seçim sonuçlarından dehşete düştü

KristoY

Global Mod
Global Mod
Parti konferansı
Parti konferansı: Yeşiller Hollanda’daki seçim sonuçlarından dehşete düştü

Yeşiller eş lideri Omid Nouripour, Alliance 90/Yeşiller’in federal parti konferansında konuşuyor. Fotoğraf

© Kay Nietfeld/dpa


Yeşiller, Karlsruhe’deki federal parti konferansında buluşuyor. Orta Doğu’daki çatışma gibi bütçe meselelerinin de çok yer kaplaması muhtemel. Başlangıçta komşu ülkedeki seçim heyecanları harekete geçiriyor.

Hollanda’da sağcı popülist Geert Wilders’in seçim zaferinin ardından Yeşiller, federal parti konferanslarında geleceğin teknolojilerine yatırım yapılması ve daha fazla sosyal adalet çağrısında bulundu. Yeşiller Partisi lideri Omid Nouripour, komşu ülkedeki İslamofobik partinin başarısını göz önünde bulundurarak Karlsruhe’de “orada olup bitenleri görmenin acı verici” olduğunu söyledi.


2023 yılı için borç freninin askıya alındığını duyurduğu için Federal Maliye Bakanı Christian Lindner’a (FDP) çok minnettar. “Bunun için çok teşekkür ederim!” dedi eşbaşkan. Ancak bu, ülkenin gerekli modernizasyonu için yeterli değildir.


Gündem değişti


Yaşanan olaylar nedeniyle dört gün süren toplantının gündemi kısa sürede değiştirildi. İlk akşam delegeler, “İnsanların sorumluluğu: refaha, iklimin korunmasına ve adalete yatırım” başlığı altında bütçe konularını karara varmadan daha uzun bir tartışmayla tartışmak istiyorlar.


Partinin siyasi direktörü Emily Büning, bu konuda hâlâ devam eden çok şey olduğunu itiraf etti. Ancak parti bunu tartışmaya çok meraklı.


Dışişleri Bakanı Baerbock Orta Doğu çatışması hakkında konuşuyor


Federal Yönetim Kurulu’nun “İsrail ile Dayanışma: Barış İçin, Nefrete ve Teröre Karşı” başlıklı önergesinin de Perşembe günü oylanması planlanıyor. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un konuşması ve iki dış konuşmacının Orta Doğu ihtilafına ilişkin katkı yapması bekleniyor. Yeşiller’de her zaman olduğu gibi rastgele seçilen delegelerin konuşma yapması bu gündem maddesi için planlanmıyor. Büning, “İsrail’le dayanışma işaretinin olmasının yanı sıra Yahudi karşıtlığı konusunda da açık bir işaretin olması önemli” dedi. “Tartışmaya daha fazla katkı yapılmamasına” karar verildi.


Başlangıçta Perşembe akşamı yapılması planlanan göç politikasına ilişkin tartışma, programdaki değişiklik nedeniyle Cumartesi akşamı geç saatlere ertelendi.


825 Yeşiller Partisi delegesi ayrıca altı üyeli federal yönetim kurulunu ve diğer komiteleri Pazar gününe kadar doldurmak istiyor. Eşbaşkanlar Ricarda Lang ve Omid Nouripour yeniden yarışıyor.


Karlsruhe’de bir program kabul edilecek ve önümüzdeki Haziran ayında yapılacak Avrupa seçimleri için aday listesi hazırlanacak. Parti konferansının sloganı “Önemli olanı yapın”dır.


dpa

#Konular