Pakistan: ‘Buğday izdihamları’ şimdiye kadar krizle harap olmuş Pakistan’da 11 can aldı

KristoY

Global Mod
Global Mod


YENİ DELHİ: Son günlerde Pakistan’ın Pencap eyaletindeki hükümet dağıtım merkezlerinden bedava un almaya çalışırken aralarında kadınların da bulunduğu en az 11 kişi ezilerek öldü.
Krizler artmaya devam ederken, döviz rezervleri hızla tükenirken ve bir IMF kurtarma paketi Şehbaz Şerif hükümetinin elinden hâlâ kaçarken, fakir ülke çöküşün eşiğinde.
Mali kaynakların eksikliği, ülkeyi, enflasyon hızla yükselirken sıradan insanlara zarar veren birkaç kemer sıkma önlemi uygulamaya zorladı. Benzin ve elektrik fiyatları arttı ve milyonlarca insan artık yemek için devletin harcamalarına bağlı.

Pakistan’ın Sahiwal kentinde çarşamba günü ücretsiz un dağıtımı sırasında bir pulun patlaması sonucu en az iki kişi öldü, 56 kişi de yaralandı. Yetkililer, olayın kötü yönetim ve buğday ununun ücretsiz dağıtımına ilişkin hatalı düzenlemeler nedeniyle meydana geldiğini söyledi.
Salı günü iki yaşlı kadın ve bir erkek öldü, 60 kişi de dört ilçedeki ücretsiz un merkezlerinde izdihamda yaralandı – Sahiwal, Bahawalpur, Muzaffergarh Ve Okara — Güney Pencap’tan.
Ölümlerin bildirildiği diğer ilçeler Fasailabad, Jehanian ve Multan.

Polis, bedava un almak için uzun kuyruklarda bekleyen vatandaşları döverek ve coplayarak merkezlerde kaosa neden olmakla suçlanıyor.
Muzaffarghar’da bedava un kamyonlarının yağmalanmasının ardından güvenlik güçleri de sert bir yaklaşıma başvurdu. Rahim Yar Han kasabalar.
Silahlı muhafızlar buğday yüklü kamyonlara eşlik ediyor
Pakistan, unun giderek kıt hale gelmesiyle tarihinin en kötü gıda kriziyle karşı karşıya.
Pakistan’da silahlı muhafızlar eşliğinde kamyonlarla buğday ve un taşınıyor.
Döviz rezervlerinin düşük olması ve başa çıkılması gereken büyük bir selin etkileri nedeniyle hırpalanmış bir ekonomi olan Pakistan’daki yetkililer, vatandaşların temel gıda ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor.
Yerel basında çıkan haberlere göre, un fiyatları paket başına 3.000 PKR’ye yükseldi ve Pakistan sokaklarında un yüzünden birçok kavga ve kavga yaşanıyor.
Çoğu doğrulanmamış olsa da, insanların buğday için kavga ettiği birkaç video sosyal medyada yayınlandı.
Pakistan’daki yetkililer, buğday arzının büyük bir kısmının tükendiği için gıda krizinin önümüzdeki günlerde daha da kötüleşebileceğini söylüyor.
İmran Han hükümeti kınadı.
Eski Başbakan Khan, Pakistan Müslüman Birliği-Navaz hükümetini ücretsiz un merkezlerini kötü yönetmesinden dolayı kınadı ve masum insanların ölümünden Başbakan Şehbaz Şerif ile Pencap başbakanı vekili Naqvi’yi sorumlu tuttu.
Khan, “hırsızlar hükümeti”nin insanların hayatını bir çuval un toplamak için can atacak kadar perişan ettiğini söyledi.
Başbakan Şerif, ücretsiz un dağıtım noktalarındaki büyük kötülüğü görünce, dağıtımın sorunsuz olması için merkezleri ziyaret etmeye başladı.
(Ajanslardan gelen girdilerle)