Pakistan Başbakanı Shehbaz Sharif: İnsanlardan özür dilemediği sürece İmran Han ile görüşme yok

KristoY

Global Mod
Global Mod


İSLAMABAD: Merkezi Hükümet ile Pakistan Tehreek-e-Insaf Arasındaki Görüşmeler (MOTPakistan Başbakanı Shehbaz Sharif, Geo News’in bildirdiğine göre, Başkan Imran Khan, ancak eski başbakanın yaptığı tüm şeyler için yaptığı yanlışları kabul etmesi ve halktan özür dilemesi halinde mümkün olacağını söyledi.
Salı günü Ulusal Meclis’e hitap eden Başbakan Şerif, aralarındaki görüşmelerin İmran Han’ın izleyicilerden özür dilemesinin ardından başlayacağına inandığını söyledi.
PTI Şefinin Uluslararası Para Fonu ile olan anlaşmayı ihlal ettiğini de belirtti. ARY News’in bildirdiğine göre, Pakistan başbakanı, hükümetinin görev süresi boyunca Pakistan’ın borcunun yüzde 70 arttığını iddia etti ve herhangi bir projenin başlatılmadığını da sözlerine ekledi.
Khan hakkında konuşan Başbakan Shehbaz, PTI Şefinin kendisini görevden almakla önce ABD’yi suçladığını, ardından U dönüşü yaptığını ve komplonun Amerika tarafından dikilmediğini söyledi.
Başbakan, toplumdaki eşitsizliklerin büyüdüğünü ve toplumun bir kısmının İmran Han hükümetinin “ABD müdahalesiyle” görevden alındığını ve görevdeki hükümetin “ithal edildiğini” düşündüğünü kaydetti.
Başbakan, İmran Han rejimi sırasında dost ülkelerin Pakistan’dan rahatsız olduğunu iddia ederek, dost ülkeler ve süper güç ABD ile bağları yeniden kurmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.
ARY News’e göre Şerif, mecliste konuşurken Khan’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde lobi yapmak için şirketler tuttuğuna dair başka bir iddia ortaya attı.
İmran Han bunları söylerdi. [opposition] üyeler ‘hırsız’ ve yabancı elçilerle görüşmemeliler ama şimdi muhalefetteki yabancı büyükelçilerle görüşüyor.
Başbakan, lobi firmalarının Pakistan’a karşı kabul edilemez açıklamalarda bulunduğunu vurguladı.
Pakistan hikayesini ‘karalamaktan’ kimse onu sorumlu tutmuyor. “Yeter artık… artık yasa gereğini yapacak.”
ARY News’de yer alan habere göre, başbakan, Lasbela’daki yardım ve kurtarma operasyonları sırasında görevdeki bir korgeneral ve diğer üst düzey subayların öldürüldüğü Lasbela trajedisini politize etmekle İmran Khan’ın “sosyal trolcülerini” de eleştirdi.
Servisler Arası Halkla İlişkiler’e (ISPR) göre Ağustos ayında, Korgeneral Sarfraz Ali de dahil olmak üzere gemideki altı askeri personel, kötü hava koşullarının neden olduğu bir kazada öldü.
“Musa Goth, Windar, Lasbela’da sel kurtarma operasyonları yapan talihsiz bir helikopterin enkazı bulundu. Korgeneral Sarfraz Ali dahil 6 subay ve er şehadeti kucakladı. …İlk incelemelere göre kaza kötü hava nedeniyle meydana geldi. ISPR Genel Müdürü (DG) bir tweet’te diyor.