Pakistan 2023’ün ilk çocuk felci vakasını bildirdi

KristoY

Global Mod
Global Mod


İSLAMABAD: Pakistan ilkini bildirdi çocuk felci Pakistan’ın Dawn gazetesinin bildirdiğine göre, ülkenin sağlık bakanlığı, Hayber Pakhtunkhwa’nın Bannu semtindeki üç yaşındaki bir çocuğun hastalığın en son kurbanı olmasının ardından 2023 vakasını doğruladı.
bu dava Fransa Kalkınma Ajansı (FAD) ve Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan (BMGF) delegasyonların hastalığı yok etme çabalarını analiz etmek için ülkede olduğu bir zamanda bildirildi.
Sağlık bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, FAD ve BMGF delegasyonlarının, çocuk felcinin ortadan kaldırılmasına odaklanarak sosyal koruma ve sağlık konusunda işbirliği yollarını görüşmek üzere federal sağlık bakanıyla bir araya geldiğini söyledi.
Ulusal Çocuk Felci Acil Durum Operasyonları Merkezi (NEOC) başkanı Dr Shahzad Baig, çocuğun aşı olup olmadığını veya ebeveynlerin aşıyı reddedip reddetmediğini belirlemek için bir soruşturmanın sürdüğünü söyledi.
Dr Baig, Dawn’a “Ancak çocuğun tam olarak korunmadığı ve bu nedenle virüs tarafından saldırıya uğradığı açık” dedi.
Bunun, beş aylık bir aradan sonra bildirilen cari yılın ilk vakası olduğunu söyledi. Sağlık yetkilileri, Ramazan ve bayramlarda aşiret mahallelerinin kentsel alanlara taşınmasının beklenmesi nedeniyle uyarıda bulundu. Güvenlik personeli şu anda dijital sayımı yürütürken, yetkililer şimdi 10 Nisan’dan itibaren aşiret bölgelerinde bir aşılama kampanyası planlıyor.
NEOC başkanına göre, güney Hayber Pakhtunkhwa’da (KP) virüsün yaygın olduğu Dera Ismail Khan, Lakki Marwat, Tank, Bannu, Güney Veziristan ve Kuzey Veziristan dahil olmak üzere yedi bölge var. “[These areas] aşılama kampanyasında şiddetle ele alınmalıdır.”
Bölge, 2022’de virüsün merkez üssüydü ve 20 vakanın tamamı KP’nin güneyindeki ilçelerden bildirildi. Dawn’a göre bunlardan 17’si Kuzey Veziristan’dan, ikisi Lakki Marwat’tan ve biri Güney Veziristan’dandı.
Mart ayında Sind, Pencap ve İslamabad’da bir çocuk felci kampanyası yürütülmesine rağmen, güvenlik personelinin nüfus sayımlarıyla meşgul olması nedeniyle KP ve Belucistan’da kampanya başlatılamadı.