Ortadoğu’da Savaş: Medya: İsrail Gazze’ye daha fazla yardım yapılmasına izin vermek istiyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Refah sınır kapısından neredeyse 70 kamyon geçebildi; bu, Gazze Şeridi’nde acı çeken halk için küçük bir umut ışığı oldu. İsrail ayrıca yardım ulaşımını kolaylaştıracağını da duyurdu.

Basında çıkan haberlere göre, Gazze Şeridi’ne yardım sevkiyatının durdurulmasına yönelik devam eden eleştirilerin ardından İsrail, sınırda kamyon elleçleme kapasitesini artırmak istiyor.

Hamas kontrolündeki Sağlık Bakanlığı’na göre, savaşın başlangıcından bu yana öldürülen Filistinlilerin sayısı neredeyse 17.200’e yükseldi. Hem güneydeki Han Yunus kentinde hem de kuzeydeki Jabalia mülteci kampında çatışmalar yaşandı. Mısır, Filistinlilerin kendi topraklarına itilmesi durumunda kırmızı çizginin izleneceği uyarısında bulundu.

Medya: İsrail Gazze’ye daha fazla yardım gönderilmesine izin vermek istiyor

Times of Israel’in üst düzey bir hükümet temsilcisine dayandırdığı haberine göre İsrail, savaşın başlangıcından bu yana ilk kez önümüzdeki günlerde yardım teslimatlarını denetlemek için Kerem Şalom sınır kapısını kullanmak istiyor.

Gazete, sorumlu İsrailli Cogat yetkilisine atıfta bulunarak, bunun daha fazla sayıda kamyonun ithalatını kolaylaştıracağını bildirdi. Başlangıçta Filistin kıyı bölgesine ne kadar daha fazla yardımın geleceği belli değildi.

Yardım teslimatları başka bir sınır kapısı üzerinden mi yapılacak?

Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası toplum uzun süredir Gazze Şeridi’ndeki acı çeken nüfusa yönelik yardımların genişletilmesi konusunda ısrar ediyor. Rapora göre ABD, İsrail’den Kerem Şalom’un yardım taşımalarının ithalat ve ihracatına yeniden açılmasını da istiyor. Şu anda burada yalnızca teslimatların kontrol edilmesi planlanıyor. Gümrük işlemlerinin ardından kamyonların Mısır sınır kapısı Refah üzerinden Gazze Şeridi’ne girmesi gerekiyor. Savaşın başlangıcından bu yana teslimatlar yalnızca Refah üzerinden yapılıyor. Savaştan önce her gün İsrail’in abluka altına aldığı bölgeye insani yardım malzemeleri taşıyan yaklaşık 500 kamyon gidiyordu; şu anda sadece bir kısmıdır.

BM acil yardım koordinatörü Martin Griffiths, İsrail’den Gazze Şeridi’ne uzanan Kerem Şalom sınır kapısının yakın zamanda açılması ihtimalini görüyor. Cenevre’deki Griffiths, BM Acil Yardım Ofisi’nin (OCHA) hâlâ yeşil ışık beklediğini ancak şimdi Ürdün’den yardım malzemeleri taşıyan konvoyların Kerem Şalom sınır kapısından geçmesini planladığını söyledi. Mısır’ın yardım dağıtımları için kullanılan Refah kapısı gibi, Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alıyor. Kerem Şalom, aşırılık yanlısı Filistinli grupların 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği terör saldırısından önce, yardım malzemelerinin çoğunun Gazze Şeridi’ne girdiği sınır kapısıydı.

Kerem Şalom’un kullanılması ihtiyaç sahibi insanların bakımını biraz daha kolaylaştırıyor. Ancak halka gerekli yardımın sağlanması yalnızca İsrail saldırılarının sona ermesi ve ateşkesle mümkün olabilir. İnsani yardım çalışanlarının halkı terk etmediğini vurguladı. Ancak devam eden çatışmalar göz önüne alındığında, yalnızca orada burada insanlara ulaşabildiler; güvenilir tedarik mümkün değildi. Griffiths, “Planlama güvenliğimiz yok ve hiçbirimiz bunun nereye varacağını göremiyoruz” dedi. İsrail tarafından Gazze Şeridi’nin güneyine itilen halkın nereye gitmesi gerektiği ve geleceklerinin ne olacağı belli değil.

Hamas yetkilisi: Gazze’de ölü sayısı neredeyse 17 bin 200’e çıktı

Hamas kontrolündeki Sağlık Bakanlığı’na göre, Gazze savaşının başlangıcından bu yana Gazze Şeridi’nde öldürülen Filistinlilerin sayısı 17.177’ye yükseldi. Bakanlık 46.000 kişinin yaralandığını söyledi. Salı günü yetkililer 16.248 ölümden bahsetti.

Kurbanların sayısı şu anda bağımsız olarak doğrulanamıyor ancak Birleşmiş Milletler ve diğer gözlemciler, otoritenin rakamlarının geçmişte genel olarak güvenilir olduğunun kanıtlandığına dikkat çekiyor.

Mısır İsrail’i Filistinlileri sınır dışı etme konusunda uyardı

Devlet Bilgi Servisi (SIS), Kahire hükümetinin kıyı şeridinde yaşayanların Mısır’a ait olan Sina Yarımadası’na doğru ve hatta oraya itilmesine izin vermeyeceğini söyledi. Bu, “kırmızı çizginin” aşılması anlamına gelecektir çünkü Mısır, bunu devletin ulusal güvenliğine ve egemenliğine yönelik bir tehdit olarak görmektedir. Ayrıca Gazze Şeridi’nin güney sınırındaki Refah kapısının bireylere ve mallara “sürekli olarak açık” olduğu belirtildi. “Geçiş önündeki tüm engeller” İsrail tarafından geliyor.

Gazzeli sivillerin Mısır sınırını geçmeye yönelik büyük bir girişimde bulunduğuna dair herhangi bir rapor bulunmuyor. Ancak bazı kişiler Mısır’a gitmek zorunda kalacaklarından korktuklarını ifade etti. Han Yunus’un birçok sakini dpa muhabirine, daha sonra Gazze Şeridi’ne dönmelerine izin verilmeyeceğinden endişe duyduklarını söyledi.

Han Yunus ve Jabalia’da çatışmalar

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki en büyük şehir olan Han Yunus’ta Hamas’a karşı savaşmaya devam etti. Ordu, düzinelerce terörist mevzisinin saldırıya uğradığını söyledi. Çatışmalar kıyı bölgesinin kuzeyinde de sürüyor. Jabalia’da askerler Hamas’ın askeri yerleşkesine saldırdı ve ayrıca çok sayıda teröristi öldürdü. Ordu, bölgede tüneller ve silahlar bulduğunu söyledi. İsrail donanması da Gazze Şeridi’ndeki Hamas mevzilerini bir kez daha bombaladı.

İsrail ordusu daha önce Hamas’ın Han Yunus’taki savunmasını kırdığını ve şehrin içlerine doğru ilerlediğini bildirmişti. Uzmanlar, Hamas liderliğinin ve binlerce üyesinin geniş bir tünel ağına yerleşmiş olabileceğinden şüpheleniyor. Halen tutulan rehinelerin çoğunun da orada olduğuna inanılıyor. İsrail askerleri, İslamcı Hamas’ın Gazze lideri Cihia el-Sinvar’ın evini geçici olarak kuşattı. Hamas liderlerinin ortadan kaldırılması, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki eylemlerinin önemli bir hedefi olarak görülüyor.

Emirates ateşkes kararını BM’ye sundu

Birleşik Arap Emirlikleri, ateşkes çağrısında bulunan yeni bir karar taslağını BM Güvenlik Konseyi’ne sundu. Benzer girişimler şu ana kadar ABD’nin direnişi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı. BM Genel Sekreteri António Guterres daha önce BM Güvenlik Konseyi’ni Gazze Şeridi’nde bir insani felaketi önlemek için çalışmaya çağırma konusunda nadir bir adım atmıştı. Çarşamba günü Güvenlik Konseyi’ne yazdığı bir mektupta BM şefi, 2017’de göreve başlamasından bu yana ilk kez BM Şartı’nın 99. Maddesine atıfta bulundu.

Mektupta, “İnsani ateşkes ilan edilmesi çağrımı yineliyorum. Bu acildir. Sivil halkın daha büyük acılardan korunması gerekir.” deniyordu.

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, Guterres’in çağrısını yineledi ve BM Güvenlik Konseyi’ndeki AB üyelerini bu hamleyi desteklemeye çağırdı. Filistin Yönetimi de BM Genel Sekreteri’nin bu hamlesini memnuniyetle karşıladı. Ancak İsrail’den sert eleştiriler geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, X’e yazdığı yazıda, “99. Madde’nin devreye sokulması talebi ve Gazze’de ateşkes çağrısı, terör örgütü Hamas’a destek teşkil ediyor.” diye yazdı.

dpa

#Konular