Ortadoğu'da Savaş: Görgü tanıkları: İsrail ordusu Refah'taki hedefleri bombaladı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Ortadoğu'da savaş
Görgü tanıkları: İsrail ordusu Refah'taki hedefleri bombaladı

İsrail güçleri Refah'a ilerlemeye hazırlanıyor. İslamcı Hamas'ın oradaki son birimlerini de yok etmeleri gerekiyor. Fotoğraf

© Muhammed Talatene/dpa


Bir milyondan fazla Filistinli Gazze Şeridi'nin güneyine doluşuyor. Kentin basılması durumunda insani bir felaket yaşanma riski var. Genel Bakış.

Görgü tanıklarının ifadesine göre İsrail ordusu, uluslararası uyarılara rağmen Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentindeki hedeflere saldırdı. Tıbbi kaynaklar, iki eve düzenlenen hava saldırılarında 20'den fazla kişinin öldüğünü söyledi. Kıyı bölgesinin güneyindeki kentin belediye başkanı Muhammed el-Sufi de Alman Basın Ajansı'na kurbanların sayısını doğruladı.


Polis kaynaklarına ve görgü tanıklarına göre Cumartesi günü İsrail askerleri Hamas'a ait bir aracı da bombalayarak aralarında İslamcı örgütün polis istihbarat şefi ve yardımcısının da bulunduğu üç kişiyi öldürdü. Bilgilerin hiçbiri başlangıçta bağımsız olarak doğrulanamadı. İsrail ordusu sorulduğunda başlangıçta yorum yapmadı.


Görgü tanıkları: Refah'a bugüne kadarki en yoğun saldırılar


Mısır sınırına yakın kentteki hedeflere yönelik saldırılara ilişkin ilk raporlar bunlar değildi. Görgü tanıklarının ifadesine göre İsrail ordusu, son birkaç haftadır Hamas üyelerinin mevzilerine daha sık saldırıyor. Edinilen bilgiye göre bugünkü saldırılar bugüne kadarki en yoğun saldırılardı. Refah, kıyı şeridinin tamamında Hamas'ın hâlâ kontrol sahibi olduğu tek yer.


Şu anda şehirde İsrail kara birlikleri bulunmuyor. Refah belediye başkanı Al-Sufi, ordunun şehre doğru ilerleyeceği konusunda uyardı. “1,4 milyondan fazla Filistinlinin yaşadığı kentte yapılacak herhangi bir askeri operasyon, katliam ve kan gölüyle sonuçlanacaktır.”


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu daha önce orduya Refah'a saldırı hazırlanması emrini vermişti. Şehirde hâlâ Hamas'ın dört taburu bulunuyor. Buna göre askeri liderliğin bölgedeki sivillerin tahliyesini planlaması gerekiyor.


Refah'ta bir milyondan fazla Filistinli var


Refah'a yapılacak askeri saldırının son derece sorunlu olduğu değerlendiriliyor. Savaştan önce yaklaşık 300.000 nüfusu olan kasabanın şu anda bir milyondan fazla Filistinliye ev sahipliği yaptığı söyleniyor. Çoğu, kısmen İsrail ordusunun emriyle, savaştan önce Gazze Şeridi'nin diğer bölgelerinden oraya kaçtı.


BM Genel Sekreteri António Guterres daha önce insani bir felaket ve bunun tüm bölge için sonuçları konusunda uyarıda bulunmuştu. Gazze Şeridi nüfusunun yarısı Refah'ta sıkıştı ve gidecek başka yeri yok.


Dışişleri Bakanı Annalena Baebock da bir kez daha İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyine yönelik askeri saldırısına karşı acil uyarıda bulundu ve aynı zamanda İsrail'e yeni bir gezi yapılacağını da duyurdu. Yeşil siyasetçi X'te (eski Twitter) “İsrail ordusunun Refah'a saldırısı insani bir felaket olurdu” diye yazdı. “Gazze halkı ortadan kaybolamaz.” Baerbock, Refah'taki ihtiyacın zaten inanılmaz olduğuna dikkat çekerek, orada 1,3 milyon insanın çok küçük bir alanda Gazze Şeridi'ndeki çatışmalardan korunmak istediğini söyledi.


Gazze savaşı, Hamas ve diğer aşırıcı gruplardan teröristlerin 7 Ekim'de güney İsrail'de gerçekleştirdiği benzeri görülmemiş katliamla tetiklendi. İsrail, büyük hava saldırıları ve kara saldırılarıyla karşılık verdi.


Medya: İsrail Şam yakınlarındaki hedefleri bombaladı


Basında çıkan haberlere göre, İsrail güçleri Suriye'nin başkenti Şam yakınlarındaki hedeflere de saldırdı. Suriye devlet haber ajansının (Sana) askeri bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, İsrail ordusu Golan Tepeleri'nden Şam bölgesine ateş açtı. Suriye başkentinin batısında şiddetli patlamalar duyuldu.


Suriye hava savunması roketlerin bir kısmını düşürdü. Sana ayrıca sadece maddi hasar oluştuğunu bildirdi. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye başkentinin batısındaki bir konut binasının vurulduğunu söyledi. Üç kişi öldürüldü. Cuma akşamı Şii Hizbullah milisleri, Golan Tepeleri'ndeki İsrail kışlasına düzenlenen roket saldırısının sorumluluğunu üstlendi.


dpa

#Konular