Ortadoğu’da Savaş: Gazze Şeridi’nde iki rehinenin cesedi bulundu

KristoY

Global Mod
Global Mod
Ortadoğu’da savaş
Gazze Şeridi’nde iki rehinenin cesedine ulaşıldı

Filistinliler, İsrail bombardımanının ardından yıkılan binaların enkazını inceliyor. Fotoğraf

© Muhammed Talatene/dpa


Rehinelerin serbest bırakılması için görüşmeler sürerken İsrail askerleri iki ölü kadın buluyor. Şifa Hastanesi yakınında kurtarıldılar.

İslamcı Hamas’ın İsrail’e saldırısından neredeyse altı hafta sonra askerler, Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi yakınlarında rehinelerin cesetlerini buldu.


İsrail ordusu, hastanenin ek binasında 65 yaşında ölü bir kadının bulunduğunu, İsrail’e getirildiğini ve kimliğinin belirlendiğini söyledi. Kadın, 7 Ekim’de İsrail’deki yıkıcı Hamas katliamı sırasında sınır kasabası Beeri’den kaçırılmıştı. Binada hafif makineli tüfekler ve roket güdümlü el bombaları gibi silahlar da bulundu.


Sabah saatlerinde ordu, Gazze’deki ana hastanenin yakınında başka bir cesedin bulunduğunu söyledi. Kaçırılan 19 yaşındaki askerin kalıntıları Şifa Kliniği’nin yanındaki binada bulundu. Cesedi İsrail’deki uzmanlar tarafından teşhis edildi. Başlangıçta ölüm nedeni açıklanmadı.


Hamas rehinenin Habersunu yayınladı: Adamın öldüğü söyleniyor


Hamas bir rehinenin Habersunu yayınladı. İslamcı örgütün silahlı kanadına göre, içinde görülen adam artık ölü. Kassam Tugayları’nın Telegram kanalında yayınlanan Habernun gerçekliği başlangıçta doğrulanamadı.


İsrail silahlı kuvvetleri, kıyı şeridindeki en büyük klinikte yaptıkları operasyon sırasında komuta kontrol merkezleri de bulduklarını söyledi. Bir askeri temsilci bunun gerçekte ne anlama geldiğini belirsiz bıraktı. Orada silahlar, bilgisayarlar ve askeri teçhizat da bulundu.


Hamas klinikte komuta merkezinin varlığını yalanladı


Keşfedilen merkezlerden birinin aynı zamanda ordunun hastanenin altında olduğundan şüphelendiği Filistinli İslamcı örgütün komuta merkezi olup olmadığı da belirsizliğini koruyor. Hamas kliniğin altında böyle bir üssün varlığını reddediyor.


İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki bir kreşte onlarca havan mermisi bulduğunu bildirdi. Ordu tarafından yayınlanan bir Haberya göre tesisin bir kısmı el bombaları için depolama tesisi olarak kullanılıyordu. Askerler ayrıca bir ilkokulda terör örgütüne ait çok sayıda silah ele geçirdi. Bilgiler başlangıçta bağımsız olarak doğrulanamadı.


dpa

#Konular