Orta Doğu'da Savaş: New York Üniversitesi'nde Gösteriler: Haham Yahudi öğrencileri uyardı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Ortadoğu'da savaş
New York Üniversitesi'nde gösteriler: Haham Yahudi öğrencileri uyardı

Filistinli destekçiler geçen perşembe günü Columbia Üniversitesi yakınlarında protesto gösterisi düzenledi. Fotoğraf

© Andrea Renault/ZUMA Basın Tel/dpa

Ünlü Columbia Üniversitesi'ndeki öğrenciler günlerdir Filistin adına ve İsrail'e karşı gösteri yapıyorlar. Şimdi bir haham alarm veriyor: Yahudiler artık kampüste güvende değil.

New York'taki Columbia Üniversitesi kampüsündeki Filistin yanlısı gösterilerin ardından bir haham, Yahudi öğrencilerini uyardı. Birçok ABD medya kuruluşunun Pazar öğleden sonra (yerel saat) oybirliğiyle bildirdiği gibi, Haham Elie Buechler şunları yazdı: “Size, mümkün olduğunca çabuk evinize dönmenizi ve “Durum düzelene kadar” orada kalmanızı şiddetle tavsiye ettiğimi söylemek zorunda kalmak beni derinden üzüyor. Kampüs ve çevredeki alan önemli ölçüde iyileşti.”

Pazar gecesi, X platformundaki (eski adıyla Twitter) çok sayıda Habernun gösterdiği gibi, gösteri sırasında şiddetli Yahudi karşıtı açıklamalar yapıldı. Bunlardan birinde katılımcıların şöyle bağırdıkları duyuluyor: “Biz adalet diyoruz, siz nasıl diyorsunuz? Tel Aviv'i yerle bir edin.” Başka bir kayıtta Yahudi öğrencilerden Polonya'ya dönmeleri isteniyor. Hahamın bakış açısına göre olaylar, ne üniversitenin ne de polisin Yahudi öğrencilerin güvenliğini garanti edemeyeceğini açıkça ortaya koydu.

Polis Perşembe günü kampüsteki Filistin yanlısı bir çadır kampını temizlemiş ve yaklaşık 100 katılımcıyı tutuklamıştı. Bir polis sözcüsü düzenlediği basın toplantısında, tekrarlanan taleplere rağmen kampı dağıtmayı reddettiklerini söyledi. Tutuklananlar arasında önde gelen Demokrat Temsilci İlhan Omar'ın kızının da olduğu bildirildi.

Columbia Başkanı Nemat “Minouche” Shafik bizzat polisten yardım istedi. Bir açıklamada “Bu olağanüstü adımı attım çünkü bunlar olağanüstü koşullar” diye yazdı. “Kampı kuranlar uzun bir kural ve politika listesini ihlal etti.” Edinilen bilgiye göre durum o tarihten bu yana daha da kötüleşti.

dpa

#Konular