Orta Doğu’da Savaş: Dört Alman serbest bırakıldı; daha fazla rehinenin serbest bırakılması bekleniyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
İsrail ve Almanya’da daha fazla rehinenin serbest bırakılması konusunda rahatlama sağlanırken, Filistinliler arasında suçluların serbest bırakılması sevinçle karşılandı. Hamas şimdi kararlaştırıldığı gibi daha fazla rehineyi mi serbest bırakıyor? Genel Bakış.

Filistinli mahkumlar karşılığında İslamcı Hamas’a ait ikinci bir rehine grubunun serbest bırakılmasının ardından, bu Pazar günü Gazze Şeridi’nden daha fazla rehinenin serbest bırakılması planlanıyor.


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisi sabah erken saatlerde, serbest bırakılacak diğer rehinelerin isimlerinin yer aldığı bir listenin alındığını duyurdu. Kaç rehinenin olduğu açıklanmadı. Kızıl Haç, önceki akşam Gazze Şeridi’nden 13 İsrailli ve 4 Tayland vatandaşını komşu Mısır’a getirmişti.


Daha fazla Alman çifte vatandaş serbest bırakıldı


Bunlar arasında dört çifte Alman vatandaşı ve başlangıçta öldüğü sanılan dokuz yaşında İrlandalı bir kız da var. Bu arada Batı Şeria ve Doğu Kudüs sokaklarında İsrail’in karşılığında hapishanelerden serbest bıraktığı 39 Filistinli mahkum kalabalıktan tezahüratlarla karşılandı. “The Times of Israel” gazetesinin Pazar günü erken saatlerde bildirdiği ve ilgili bir Habernun bağlantısını verdiği gibi, Hamas bayrakları dalgalanıyordu.


Ailelerinin ifadesine göre, serbest bırakılan dört Alman, 67 yaşındaki bir kadın ile onun 38 yaşındaki kızı ve 3 ile 8 yaşlarındaki çocuklarıydı. “Onları ve hâlâ cezaevinde olanları düşünüyorum. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Pazar gecesi eski adıyla Twitter olan X platformunda şunları yazdı: Hamas’ın ellerinde. Onların da yakında özgür olmasını sağlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.”


Cuma günü 24 rehineden oluşan dört Alman-İsrailli serbest bırakıldı.


Bu da 200’e yakın rehinenin hâlâ Hamas’ın elinde olduğu anlamına geliyor. Çatışmalara şu anda devam eden aranın en az dört gün sürmesi bekleniyor. İsrail ile Hamas arasında yapılan anlaşmaya göre bu dönemde toplam 50 rehinenin serbest bırakılması planlanıyor. Çatışmada arabuluculuk yapan Katar Körfez Emirliği’nin açıklamasına göre ateşkesin on güne kadar uzatılması mümkün.


Katar Dışişleri Bakanı: Ateşkesin uzatılması umut verici


Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Majed, son iki günde serbest bırakılanların ve üzerinde anlaşmaya varılan ateşkesin yarattığı ivmenin “ateşkesi bu dört günün ötesine uzatmamıza ve böylece geri kalan rehineler hakkında daha ciddi tartışmalar yapmamıza olanak sağlayacağını” umduklarını söyledi. Al-Ansari ABD televizyon kanalı CNN’e şunları söyledi:


CNN’in Pazar gecesi haberine göre Al-Ansari yayıncıya, Katar’ın aynı zamanda Mısır’daki, ABD’deki ve çatışmanın her iki tarafındaki ortaklarıyla birlikte çalışarak üzerinde anlaşmaya varılan miktardaki yardımın Gazze Şeridi’ne ulaşmasını sağlayacağını söyledi. Geçen hafta İsrail basınında çıkan haberlere göre anlaşma, gıda, tıbbi malzeme ve yakıt taşıyan 300 kamyonun Gazze’ye girmesine izin veriyor.


Steinmeier İsrail’de bekleniyor


Bu arada Alman devletinin en yüksek iki temsilcisinin, Federal Başkan Frank-Walter Steinmeier ve Federal Meclis Başkanı Bärbel Bas’ın (SPD) Pazar günü İsrail’e bir dayanışma ziyareti yapması bekleniyor.


ABD Başkanı çatışmaya arabuluculuk yapıyor


İkinci rehine grubunun serbest bırakılmasından sadece birkaç saat önce Hamas şaşırtıcı bir şekilde devir teslim işlemini son dakikada durdurdu. Terör örgütünün gösterdiği gerekçe, kendisine göre İsrail’in rehine anlaşmasının bir kısmını ihlal etmesiydi. Diğer şeylerin yanı sıra İsrail’i, Gazze Şeridi’nin kuzey kısmına yeterli miktarda yardım ulaştırılmasına izin vermemekle suçladı. İsrail bunu reddetti ve anlaşmayı feshetmekle tehdit etti.


ABD hükümetinin Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsünün talep üzerine söylediği gibi, ABD Başkanı Joe Biden daha sonra kişisel olarak müdahale etti. 81 yaşındaki Katar Emiri Tamim bin Hamad Al Thani ve Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ile telefonda görüştü. Sonunda Katar’ın Cumartesi akşamı geç saatlerde müdahale etmesiyle Hamas teslim oldu.


Öldüğüne inanılan kız serbest bırakıldı


Sonuç olarak, başlangıçta öldüğü sanılan dokuz yaşındaki İrlandalı kız, 50 gün süren esaretin ardından serbest bırakıldı. Aile, “Geçtiğimiz 50 zor ve karmaşık günün ardından duygularımızı anlatacak kelime bulamıyoruz. Emily’ye yeniden sarılabildiğimiz için çok mutluyuz” dedi. Emily Hand, bir buçuk hafta önce Dublin’de bir partiyle kutlanan esareti sırasında dokuz yaşına girmişti. İlk başta Hamas’ın 7 Ekim’deki terör saldırısından sonra öldüğü varsayılmıştı.


Duygusal bir televizyon röportajında babası, Hamas’ın eline geçmemiş olmasından duyduğu rahatlığı gözyaşları içinde ifade etti çünkü bu “ölümden daha kötü” olurdu. Daha sonra kızının Gazze Şeridi’nde rehin olarak kaçırılmış olabileceği söylendi. Cumartesi akşamı serbest bırakıldı.


Filistinli mahkumlar Hamas bayraklarıyla kutlandı


İsrail ordusu sözcüsü Doron Spielman Pazar gecesi yaptığı açıklamada, karşılığında serbest bırakılan Filistinli mahkumların hüküm giydiğini veya terör suçlarıyla itham edildiğini söyledi. Azat edilenlerin Hamas bayrakları altında kutlanması onların nasıl bir insan olduğunu gösteriyor. Ordu sözcüsü, “Onları serbest bırakıyor olmamız çok yazık” dedi.


Filistin medyasına göre serbest bırakılanlar arasında altı kadın ve 19 yaşın altındaki 33 erkek genç yer alıyor. Cumartesi akşamı onlarca kişi Kudüs’ün kuzeyindeki bir İsrail hapishanesinin önünde serbest bırakılmayı bekliyordu.


Filistin’den gelen bilgilere göre İsrail askerleri bekleyenlere karşı göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Sağlık görevlilerinin ifadesine göre 4 kişi yaralandı. Times of Israel’in haberine göre, serbest bırakılanlar arasında 2015 yılında Batı Şeria’daki bir kontrol noktasında arabasının içindeki gaz şişesini patlatarak bir polis memurunu yaralayan 38 yaşındaki bir kişi de yer alıyor.


Pazar günü ne önemli olacak?


İsrail’in verdiği bilgilere göre daha fazla rehinenin serbest bırakılması bekleniyor. Aynı gün Federal Cumhurbaşkanı Steinmeier’in İsrail’e bir dayanışma ziyareti yapması bekleniyor.


dpa

#Konular