Orta Doğu: Hamas 17 rehineyi daha serbest bıraktı, İsrail ise 39 mahkumu serbest bıraktı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Orta Doğu çatışması
Hamas 17 rehineyi daha serbest bıraktı – İsrail gözaltındaki 39 Filistinliyi serbest bıraktı

İnsanlar, İslamcı grup Hamas tarafından kaçırılan rehineler için Tel Aviv’de bir dayanışma mitingine katıldı

© Leo Correa/AP/DPA


Hamas bir grup rehineyi daha serbest bıraktı. Orduya göre 13 kişi İsrail’de, dördü ise Mısır’a doğru yola çıktı. Bunun karşılığında İsrail 39 genci hapishaneden serbest bıraktı.

İsrail ordusuna göre serbest bırakılan İslamcı Hamas rehinelerinden oluşan üçüncü grup Gazze Şeridi’ni terk etti. Ordudan Pazar günü yapılan duyuruya göre, Kızıl Haç temsilcileri İsrail sınırındaki on iki rehineyi güvenlik güçlerine teslim etti. Başka bir rehine – 84 yaşında bir kadın – Bazı İsrail medyasında Beerşeba’daki hastaneye atıfta bulunularak, hayati tehlike arz eden bir durumda bir İsrail kliniğine götürüldüğü bildirildi.


İsrail televizyonuna göre İsraillilerin dokuzu çocuk ve dördü kadındı. Aynı zamanda, üç yabancı ve bir İsrailli önce sınırı geçerek Mısır’a, oradan da İsrail’e götürüldü. Basında çıkan haberlere göre, üç Taylandlı ve bir Rus-İsrail vatandaşı var. Bunlar İsrail ve Hamas’ın müzakere ettiği anlaşmanın parçası değildi.


Kızılhaç 17 rehinenin teslim edildiğini doğruladı.

Gerhard Conrad Federal İstihbarat Teşkilatı binasının önünde duruyor

röportaj

Hamas’la müzakere
Eski üst düzey ajan Gerhard Conrad: “Rehineler kimin elindeyse, şakacı da odur”
14 Kasım 2023


İsrail hapishane otoritesi, İsrail ile İslamcı Hamas arasındaki anlaşma kapsamında 39 Filistinliden oluşan bir grubu yeniden serbest bıraktı. İsrail hapishane yetkilileri Pazar akşamı yaptığı duyuruda, bu kişilerin akşam saatlerinde birçok hapishaneden serbest bırakıldığını duyurdu. Filistin raporlarına göre 19 yaşın altında 39 erkek genç vardı.


Edinilen bilgiye göre aralarında Gazze Şeridi’nden bir mahkum da vardı. Cezaevi yetkililerine göre Kerem Şalom sınır kapısında serbest bırakıldı. Geriye kalan azatlıların Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da olması bekleniyordu. Onu karşılamak için Ramallah’ta büyük bir kalabalık toplandı.


Onlarca rehine hâlâ Hamas’ın elinde
Ancak onlarca rehine hâlâ Hamas’ın elinde. Çatışmalarda halihazırda devam eden kesintinin en azından Salı sabahına kadar sürmesi bekleniyor. İsrail ile Hamas arasında yapılan anlaşmaya göre bu süre içinde başlangıçta toplam 50 İsrailli rehinenin serbest bırakılması planlanıyor. Ayrıca 14 Taylandlı ve bir Filipinli vatandaş da serbest bırakılmıştı.


Hamas ile İsrail arasında anlaşma

Korku ve rahatlama arasında: Rehineler dönüşte böyle karşılandı

Çatışmada arabuluculuk yapan Katar Körfez Emirliği’nin açıkladığı gibi, ateşkesin on güne kadar uzatılması ve daha fazla tahliyenin mümkün olması gerekiyor.


İsrail tarihinin en büyük katliamı
Son Gazze savaşı, Gazze Şeridi’nden gelen teröristlerin 7 Ekim’de İsrail sınırı yakınında İsrail tarihinde gerçekleştirdiği en kötü katliamla tetiklendi. 1.200’den fazla insan öldürüldü. Aralarında birkaç Almanın da bulunduğu 240 civarında rehine Gazze’ye götürüldü.


İsrail, Gazze Şeridi’ni abluka altına alarak büyük hava saldırılarıyla karşılık verdi ve Ekim ayı sonlarında kara saldırısına başladı. İslamcı Hamas’a göre yaklaşık 15.000 kişi öldürüldü. 36.000’den fazla kişi yaralandı. Rakamlar şu anda bağımsız olarak doğrulanamıyor.


Editörün notu: Bu makale birkaç kez güncellendi.


tkr
DPA

#Konular