Orta Doğu çatışması: İsrail: Gazze'deki UNRWA genel merkezinin altında Hamas tüneli keşfedildi

KristoY

Global Mod
Global Mod
Orta Doğu çatışması
İsrail: Gazze'deki UNRWA genel merkezinin altında Hamas tüneli keşfedildi

İsrail ordusu, UNRWA'nın Ekim ortasında terk ettiği BM genel merkezinde büyük miktarlarda silah ve patlayıcı bulduğunu açıkladı. Fotoğraf

© Ömer İshak/dpa


İsrail ordusu, BM Filistin Yardım Ajansı'nın genel merkezinin altında bir tünel keşfetti. UNRWA keşiflere yanıt veriyor.

İsrail ordusu, Gazze'deki BM Filistin yardım kuruluşu UNRWA'nın genel merkezinin altından geçtiği söylenen bir Hamas milis tüneli keşfettiğini açıkladı. Ordu, yeraltı geçidinin 700 metre uzunluğunda ve 18 metre derinliğinde olduğunu ve Hamas'ın askeri istihbarat servisi için önemli bir tesis olarak hizmet verdiğini söyledi.


Ordu, savaşın ilk aşamalarında UNRWA tarafından terk edilen BM örgütünün karargahında da son iki hafta içinde büyük miktarlarda silah ve patlayıcı bulduğunu iddia ediyor. Ayrıca UNRWA genel merkezindeki ofis ve binaların Hamas teröristleri tarafından kullanıldığına dair kanıtlar da mevcut. Bu kullanımın savaşın başlamasından önce mi sonra mı, tam olarak ne zaman gerçekleştiğine dair hiçbir bilgi yoktu. Bilgiler başlangıçta bağımsız olarak doğrulanamadı.


Lazzarini kendini savundu


UNRWA şefi Philippe Lazzarini, örgütün Gazze'deki genel merkezinin altında tünelin keşfedildiğine ilişkin raporlardan ajansın haberi olmadığını söyledi. Cumartesi akşamı X'te (eski adıyla Twitter) UNRWA personelinin İsrail ordusunun emriyle 12 Ekim'de karargahı tahliye ettiğini yazdı. Kuruluş o zamandan beri bunu kullanmadı. Lazzarini, geçmişte UNRWA tesisinin yakınında veya altında şüpheli bir boşluk bulunduğunda, hem Hamas hem de İsrail yetkilileri de dahil olmak üzere çatışmanın taraflarına derhal protesto mektupları gönderildiğini yazdı. Genel kurula sunulan ve yayımlanan yıllık raporlarda da bu durum yer aldı.


UNRWA'nın bir insani yardım kuruluşu olduğunu ve “ne askeri ve güvenlik uzmanlığına ne de tesislerinin altında olanı veya olabilecekleri askeri olarak denetleme kapasitesine sahip olduğunu” ekledi. Aynı zamanda İsrail yetkilileri, iddia edilen tünel hakkında UNRWA'yı resmi olarak bilgilendirmedi.


Yardım kuruluşu son dönemde ağır eleştirilere maruz kalıyor. İsrail'in Hamas'la çalıştığı yönünde defalarca suçlamalar var. Özellikle bazı çalışanlar, İslamcı Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'de gerçekleştirdiği terör eylemlerine katılmakla suçlandı. En büyük iki bağışçı olan ABD ve Almanya da dahil olmak üzere birçok Batılı ülke, iddialar nedeniyle UNRWA'ya yapılan ödemeleri geçici olarak askıya aldı. BM Genel Sekreteri António Guterres kapsamlı bilgi sözü verdi. Birkaç çalışanla olan işbirliği sonlandırıldı.


Gazze savaşı, Hamas ve diğer aşırılıkçı Filistin örgütlerinden teröristlerin 7 Ekim'de İsrail'in Gazze Şeridi sınırı yakınında gerçekleştirdiği benzeri görülmemiş katliamla tetiklendi.


X'te Lazzarini


dpa

#Konular