Orta Doğu: Ateşkes uzatılmıyor: çatışmalar devam ediyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Orta Doğu
Ateşkes uzatılmıyor: Çatışmalar devam ediyor

Devam eden ateşkesin şimdilik sürdürülüp sürdürülmeyeceği veya çatışmaların tekrar çıkıp çıkmayacağı başlangıçta belli değil. Fotoğraf

© Muhammed Ali/XinHua/dpa


Ateşkes uzatılmayacak. Gazze savaşında müzakereler giderek zorlaşıyor. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, savaşın devam etmesi halinde İsrail’e yönelik net sözler söyledi. Genel Bakış.

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde İslamcı Hamas’a karşı savaşmaya yeniden başladığını duyurdu. Ordu bunu bir haftalık ateşkesin sona ermesinin ertesi sabahı duyurdu.


İsrail, ateşkes süresinin bitiminden kısa bir süre önce Gazze Şeridi’nden gelen bir saldırıyı püskürttüğünü söyledi. İsrail ordusunun bu sabah açıkladığı gibi, hava savunma sistemleri Gazze Şeridi’nden şüpheli bir roketi durdurdu.


Filistin kaynaklarına göre, Hamas’ın önceki gün sekiz İsrailli rehineyi daha serbest bırakmasının ardından, son teslim tarihine birkaç saat kala, İsrail hapishane yetkilileri anlaşmanın bir parçası olarak 30 Filistinli mahkumu daha serbest bıraktı.


Blinken İsrail’i uyardı


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail liderliğini Gazze Şeridi’ndeki sivilleri korumaya çağırdı. İsrail’e yaptığı yeni ziyarette Blinken, İsrail’in savaşı yeniden başlatması ve Hamas’ı takip etmek için güney Gazze Şeridi’ne doğru ilerlemesi halinde, İsrail’in uluslararası insancıl hukuka ve savaş kurallarına uymasının “zorunlu” olacağını söyledi.


Başbakan Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşme sonrasında, sivil halk arasında yaşanan sayısız ölüm ve Gazze Şeridi’nin kuzeyinde görülen ölçekteki yerinden edilmenin güneyde tekrarlanmaması gerektiği konusunda uyardı.


Blinken, büyük askeri operasyonlara yeniden başlamadan önce İsrail’in sivil nüfusu korumaya yönelik, daha fazla ölümü en aza indirecek insani planlar sunması gerektiğini talep etti. Planlarda, Gazze Şeridi’nin güney ve orta kesimindeki sivillerin hangi bölgelerde güvende olacağı tam olarak belirtilmelidir. Hastaneler, enerji santralleri ve su temin sistemleri gibi hayati önem taşıyan altyapıların tahrip edilmesinden kaçınılmalıdır.


Yardım malzemeleri Gazze’nin kuzeyine ulaştı


Bu arada Filistin Kızılayı, ateşkesin başlamasından bu yana yardım malzemesi taşıyan 310 kamyonun kapalı kıyı şeridinin kuzeyine başarıyla ulaştığını bildirdi. X (eski adıyla Twitter), bunun, ihtiyaç sahibi binlerce kişiye gıda, bebek maması ve battaniye gibi temel ihtiyaçların sağlanmasını mümkün kıldığını söyledi. Yalnızca önceki gün, yardım malzemesi taşıyan 56 kamyon Gazze şehrine ve kıyı bölgesinin kuzey bölgelerine ulaştı. Ateşkesin başlamasından bu yana bölgeye toplamda 1.000’den fazla kamyon yardım malzemesi ulaştı.


Daha fazla rehine bedava


Bu arada Hamas ilk olarak Gaz Şeridi’ndeki iki İsrailli kadını serbest bıraktı ve ardından Perşembe akşamı altı İsrailliyi daha serbest bıraktı. Ordu, aileleriyle hastanelerde buluşmadan önce tıbbi muayeneden geçmeleri gerektiğini söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden alınan bilgiye göre, aralarında 4 kadının yanı sıra 18 yaşındaki bir kız ve 17 yaşındaki erkek kardeşi de vardı. İki Arap-İsrailli kardeş, ülkenin güneyindeki bir Bedevi kasabasından kaçırıldı.


Diğer Filistinliler de serbest


Filistin medyasında o gece yer alan haberlere göre, İsrail tarafından serbest bırakılan 30 Filistinli, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da aileleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Buna göre 19 yaş altı 8 kadın ve 22 erkek genç vardı. Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü daha önce X platformunda 7 kadın ve 23 erkek gencin varlığından bahsetmişti.


Katar Emirliği, Mısır ve ABD ile birlikte İsrail ile Hamas arasındaki ateşkese ve Filistinli mahkumlar için sivil rehinelerin takasına aracılık etti. Başlangıçta 4 gün olarak kabul edilen ateşkes, 3 gün daha uzatıldı. Çatışmaya aracılık eden Mısır ve Katar, ateşkesi yeniden uzatmaya çalıştı.


İsrail, Gazze’de hâlâ 145 civarında rehinenin bulunduğundan şüpheleniyor. Ancak aralarında sadece 15 kadın ve çocuğun olduğu belirtiliyor. Bu nedenle ateşkesin uzatılması karşılığında kadın ve çocukların serbest bırakıldığı mevcut prosedürün ne kadar süreceği şüpheliydi.


Hamas’ın Kudüs’teki saldırısında cesur sivil öldü


Bu arada Kudüs’teki terör saldırısında saldırganlara cesurca saldıran ve İsrail askerleri tarafından kazara vurulan bir sivil hayatını kaybetti. Perşembe akşamı birçok İsrail medyasında yer alan haberlere göre, 38. yaş gününden bir gün önce aldığı ağır yaralar nedeniyle hastanede hayatını kaybetti.


Saldırganların bir otobüs durağında insanlara ateş ettiğini gören adam, arabadan atlayıp kendi silahıyla saldırganlara ateş etti. Askerlerin Filistinlilere de ateş açtığı ancak aynı zamanda adamı bir suikastçı sanıp vurduğu da söylendi. Hamas daha sonra terör saldırısının sorumluluğunu üstlendi.


dpa

#Konular