Nepal dava açmalı mı: Serbest bırakıldıktan sonra Sobhraj

LyIsta

New member
KATMANDU: Charles Sobhrajpolisin 1970’ler ve 1980’lerde bir dizi cinayetten sorumlu olduğuna inandığı hüküm giymiş bir katil, yaklaşık yirmi yıl parmaklıklar ardında yattıktan sonra Cuma günü Nepal’deki bir hapishaneden serbest bırakıldı.
78 yaşındaki Fransız’ın Asya’daki “hippi izinde” 20’den fazla sırt çantalı gezgini, genellikle soyarken yiyecek veya içeceklerine ilaç vererek öldürdüğünden şüpheleniliyor.
Katmandu havaalanı yetkilisi Katak Rawal, zanlının Cuma gecesi erken saatlerde Paris’e gitmek üzere Doha’ya giden düzenli bir uçuşla Nepal’den ayrıldığını söyledi.
Sobhraj serbest bırakıldıktan sonra AFP haber ajansına şunları söyledi: “Kendimi harika hissediyorum … Yapacak çok işim var. Pek çok insanı dava etmem gerekiyor. Nepal eyaleti dahil.”
Sobhraj ayrıca Cuma günü AFP’ye Nepal’de yaklaşık 20 yıl hapis yattığı iki cinayetten masum olduğunu söyledi. Sobhraj uçağında “Girdiğimde (hapse girdiğimde) hiçbir şey yapmadım” dedi. “Bu tür durumlarda ben masumum, tamam mı? Yani bu konuda kendimi kötü ya da iyi hissetmeme gerek yok. Sahte belgeler üzerine kurulmuş.” “Bölge hakimi, tek bir tanık çağırmadan…
Nepal, Sobhraj’ın ülkeye girişini 10 yıl süreyle yasakladı. Pradashani Kumari, göçmenlik servisinin genel müdür vekili dedi. bu Himalayalar ulus’Yargıtay 20 yıllık cezasının 19 yılını çekmekte olduğu cezaevinden, ileri yaşını gerekçe göstererek Çarşamba günü tahliye edilmesini emretmişti.