Mahkeme: İngiltere’nin sığınmacıları Ruanda’ya sınır dışı etmesine izin verilmiyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Tartışmalı sığınma politikası
Yüksek Mahkeme: İngiltere sığınmacıları Ruanda’ya sınır dışı etmemeli
Manş Denizi’ni geçen göçmenler tarafından kullanıldığına inanılan küçük tekneler Dover limanına demir attı. Ruanda planının amacı insanları Birleşik Krallık’a düzensiz giriş yapmaktan caydırmaktı

© Gareth Fuller / PA Tel / DPA


Birleşik Krallık’a sığınmak yerine Ruanda’ya tek yön bilet mi? Birleşik Krallık’ın en yüksek mahkemesine göre Muhafazakar hükümet için uygun gibi görünen çözüm yasa dışıdır.

İngiliz hükümeti, sığınmacıları kökenlerine bakılmaksızın Ruanda’ya sınır dışı etme yönündeki uluslararası tartışmalı planıyla mahkemede başarısız oldu. Londra’daki Yüksek Mahkeme Çarşamba günü Başbakan Rishi Sunak’ın planının hukuka aykırı olduğunu söyledi ve Haziran ayındaki temyiz mahkemesinin kararını onadı. Yüksek Mahkeme, Doğu Afrika ülkesindeki sığınmacıların adil bir prosedüre tabi tutulmama riskinin bulunduğunu vurguladı. Mahkeme, diğer şeylerin yanı sıra, BM mülteci örgütü BMMYK’nin raporlarına da atıfta bulundu.


Karar, zorlu bir hukuki anlaşmazlığın doruk noktasıdır. Temyiz Mahkemesi Haziran ayında Ruanda’nın güvenli üçüncü ülke olarak sınıflandırılamayacağına ve buradaki sığınma prosedürünün menşe ülkeye sınır dışı edilmeye karşı yeterli koruma sağlamadığına karar verdi. Bu durum, planın hukuka uygun olduğunu ilan eden Yüksek Mahkeme’nin ilk derece kararını bozdu. Suriye, Irak, İran, Vietnam, Sudan ve Arnavutluk’tan sığınmacılar buna karşı dava açmıştı.


Ruanda’ya tek yön bilet
Başbakan Rishi Sunak’ın muhafazakar hükümeti buna itiraz etti. Doğu Afrika ülkesiyle anlaşmaya varılan Ruanda planıyla, göçmenlerin küçük teknelerle Manş Denizi üzerinden düzensiz bir şekilde ülkeye girişini engellemek istiyordu. Geçen yıl 45.000’den fazla kişi bu şekilde İngiltere’ye geldi. Bu yıl şu ana kadar 27.000 civarında olan sayı geçen yıla göre daha düşük olsa da, hükümetin tekneleri durdurma vaadinin henüz yerine getirildiği düşünülmüyor.


Plana göre, düzensiz göçmenlerin gelecekte sığınma başvuruları incelenmeden doğrudan Ruanda’ya sınır dışı edilmesi ve orada koruma aramaları gerekiyor. Bu durum yurt içinde ve yurt dışında sert eleştirilerle karşılandı. Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü, eylemi uluslararası hukukun ihlali olarak kınadı. İngiltere’nin piskoposları “Büyük Britanya için bir utanç”tan söz etti. Umulan caydırıcı etkinin gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda da şüpheler var.


Yüksek Mahkeme kararının İngiltere’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) çekilmesi yönünde yeni çağrılara yol açması bekleniyor. Temyiz Mahkemesi yargıçları iddialarını sözleşmeye dayandırmışlardı. Aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sığınmacıların Ruanda’ya yapılması planlanan tek uçuşun durdurulması yönünde geçici bir karar çıkardı.

İngiliz mülteci sorununu çözecek son fikir: gemi Bibby Stokholm İngiltere'nin güney kıyısındaki Portland'a demir attı ve 500'e kadar mülteciyi barındırması bekleniyor.

İngiliz sığınma politikası
Zorunlu röntgen, mavna ve volkanik bir adaya sürgün – Büyük Britanya mültecileri bu şekilde caydırmak istiyor
13 Ağustos 2023

Alman sığınma politikası için bir rol model mi?
İngiltere’nin eylemleri Almanya’da da takip ediliyor ve mahkeme kararının buradaki tartışmayı etkilemesi muhtemel. Başta Akdeniz olmak üzere AB’ye ve nihayetinde Almanya’ya gelen çok sayıda mülteci ve göçmenle başa çıkma mücadelesinde, sığınma prosedürlerinin üçüncü ülkelere yaptırılması yönünde çağrılar yapıldı.


Geçen hafta, Başbakanın ısrarı üzerine federal hükümet, Avrupa dışındaki iltica prosedürlerini incelemek istediğini doğruladı. Federal eyalet kararı burada ayrıntıya girmiyor. Ancak SPD’li başbakanlar, sığınma başvurularının ülkeye girişten önce kontrol edileceğini ancak hayal edebileceklerini açıkça belirttiler. İngiltere’nin planladığı gibi Ruanda’ya tek yön bilet tartışmaya açık değil.


İtalya yakın zamanda Arnavutluk’la, Akdeniz’de kurtarılan göçmenleri kabul etmek üzere Arnavutluk’ta iki merkez kurmak amacıyla bir anlaşma imzaladı. İtalyan yetkililerin gemileri tarafından kurtarılan kişiler, sığınma işlemlerinin tamamlanması için Arnavutluk’a götürülecek. Yalnızca sığınma başvurusu onaylanan kişilerin İtalya’ya getirilmesi gerekiyor.


evet
DPA

#Konular