Lindner Gatzer’ı kovdu: Bu intikam alabilir

KristoY

Global Mod
Global Mod
Fikir

Ev kaosu
Lindner Gatzer’ı kovdu – bu sınır dışı edilmenin koalisyon için kötü sonuçları olabilir

Bakan Lindner, Devlet Bakanı Gatzer ile birlikte: Emekliliğe gönderildi

© Tobias SCHWARZ / AFP

Miriam HollsteinWerner Gatzer, Maliye Bakanlığı’nda Devlet Sekreteri olarak üç maliye bakanından sağ kurtuldu. Şimdi Christian Lindner onu geçici emekliliğe ayırıyor. Bu intikam alabilir.

Hak edilmiş bir çalışana veda etmek sıcak sözler gibi geliyor. Christian Lindner’in Cuma günü öğleden sonra Dışişleri Bakanı Werner Gatzer’in yıl sonunda geçici emekliliğe devredilmesi hakkında bakanlığını bilgilendirdiği dahili e-postada, Federal Maliye Bakanı dostça bir ton kullandı.


Gatzer, “BMF ve federal bütçe için yüksek düzeyde kişisel bağlılık ve büyük bir enerjiyle çalıştı” diye yazıyor Lindner ve şöyle devam ediyor: “Ren mizahı ve büyük bir görev duygusu, onu aynı ölçüde karakterize ediyor. Ülkemize olağanüstü katkıları oldu” dedi.


Zorlu sınır dışı edilme için süslü sözler
Aslında süslü sözlerin arkasında sert bir kovulma var. İçerik açısından bu anlaşılabilir olabilir: Werner Gatzer, borç frenini hafifletmek için kullanılan ve artık Federal Anayasa Mahkemesi nezdinde koalisyonun çöküşü haline gelen muhasebe hilesinin mucidi olarak değerlendiriliyor.


Borç freninin birçok babası var
Ancak gerçek şu ki, borç freni getirilmesi kararı siyasi bir karardı. SPD’li Peter Struck ve dönemin Baden-Württemberg Başbakanı Günther Oettinger’in (CDU) başkanlığını yaptığı Federalizm Komisyonu tarafından önerildi. Federal Meclis’te üçte iki çoğunluğa sahip siyah-kırmızılı bir hükümet altında uygulandı.


İhraç başka bir açıdan da şaşırtıcı. Werner Gatzer yalnızca mali politikanın gri saygınlığı olarak görülmekle kalmıyor, aynı zamanda dokunulmaz olarak da görülüyordu. 2005 yılında dönemin Maliye Bakanı Peer Steinbrück onu bakanlıkta Devlet Sekreteri olarak atadı. Ve geçmişleri ne olursa olsun, kendisini takip eden tüm maliye bakanları arasında da bu şekilde kaldı. 2018 başındaki çok kısa bir kesinti dışında, yeni Maliye Bakanı Olaf Scholz, parti arkadaşını bir aylık aradan sonra tekrar bakanlığa getirdi.


Neredeyse yirmi yıl boyunca tüm önemli mali politika kararları Gatzer’in imzasını taşıyor. Ayrıntılı bilgisi ve zorlu bir müzakereci olarak ünü efsanevidir. Aynı zamanda işverenine de her zaman sadıktı. Bütün bakanların ona bağlı kalmasının nedeni de budur.


Gatzer bir piyon kurbanından daha fazlasıdır
Lindner’ın şimdi onu dışarı atıyor olması, sanki bir piyon fedası yapmış gibi görünüyor, ancak Gatzer bir piyon fedasından daha fazlası. Kendisi önemli, federal hükümette merkezi bir figür ve ayrılışı muhtemelen koalisyon tarafından hissedilecek.


Ancak Gatzer’in ihraç edilmesiyle birlikte Lindner de dikkatini dağıtıyor. Hatanın hesabını bizzat maliye bakanının vermesi gerekmez mi? Federal Anayasa Mahkemesi’ne göre anayasaya aykırı olan bütçe, kendi yetki alanına giriyor.


Ancak Lindner her iki durumda da yüksek bir bedel ödeyecek. Duyduğumuza göre, Gatzer’deki sırdaşını kaybeden Şansölye’ye danışmadan onu sınır dışı etmeye karar vermiş. Bu, Scholz ile Lindner arasındaki ve SPD ile FDP arasındaki ortamı iyileştirmeyecek. İhracı uzun süredir onaylanmış olmasına rağmen Gatzer’in yıl sonuna kadar görevine devam etmesi de bir o kadar bencilce.


Gatzer Maliye Bakanlığı’nda popülerdi. 65 yaşındaki adamın emekliliğe bu kadar kısa bir süre kala kaba bir şekilde görevden alınması hane halkı için iyi bir sinyal değil.


Ancak en ciddi olan şey, hiç kimsenin ev halkını Gatzer’den daha iyi bilememesidir. Hükümetin bütçe konusunda çaresizce çözüm aradığı bir dönemde, konuyu en iyi bilen bakanlık yetkilisinin görevden alınması Lindner açısından da acı sonuçlar doğurabilir.

#Konular