Khan: Imran Khan, hasta Pakistan’ı canlandırmak için 10 maddelik planını açıkladı

KristoY

Global Mod
Global Mod


LAHORE: Pakistan’ın devrik Başbakanı İmran Kağan Pazar günü burada büyük bir miting düzenledi ve partisinin diaspora için sops da dahil olmak üzere yoksul ülkenin ekonomik toparlanması için 10 maddelik yol haritasını sundu.
Pazar gününün erken saatlerinde Minar-i-Pakistan’daki halk mitinginde konuşan Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) başkanı, ülkenin iktidar partisini Pakistan’ı içinde bulunduğu birçok krizden kurtarmak için bir plan önermeye davet etti. karışmış hale gelmek .
“Görevdeki yöneticilerin ne yeteneği ne de niyeti olduğuna karşı çıkıyorum. [to save the country]dedi.
70 yaşındaki Khan, kuruluş kendisine bir planları olduğunu söylerse, kenara çekilmekten mutlu olacağını söyledi.
Dawn gazetesine “Programın ne olduğunu biliyorum… program yok” dedi.
Khan, 10 maddelik programı duyurdu ve denizaşırı Pakistanlıların IMF’ye tekrar tekrar gitmek zorunda kalmamak için doğrudan yabancı yatırımı çekmek için Pakistan’a yatırım yapmaya motive olacaklarını söyledi.
Dolar ihraç etmek ve ülkeye getirmek isteyen herkese kolaylık sağlayacağız” dedi.
Ağır ekonomik kriz nedeniyle acil paraya ihtiyaç duyan Pakistan, geçmişte IMF’den ekonomik yardım almıştı. Ülke, kredi programına devam etmek için küresel bir borç veren kuruluşla görüşmelerde bulunuyor.
Khan, ülkenin vergi tahsilatını ve ihracatını iyileştirmek için zor kararlar alması gerektiğini iddia etti.
“Evimizi düzene sokmak için büyük bir operasyon gerekiyor. Denizaşırı Pakistanlılar teşvik almaları halinde dolarlarını ülkeye getirecekler” diyen Erdoğan, 220 milyon Pakistanlıdan sadece 2,5 milyonunun vergi ödediğini sözlerine ekledi.
“İlerlemek için vergi tabanının artırılmasına ihtiyaç var” dedi ve ayrıca gençlere iş kurmaları ve ipotek planını canlandırmaları için kredi önerdi.
Khan, hükümetinin turizmi teşvik edeceğini söyleyerek, maden sektörünün gelir elde etmeyi amaçlayacağını da sözlerine ekledi.
Eski başbakan, iktidara geldikten sonra hükümetinin Çin’in işbirliğiyle tarımsal verimliliği artıracağını söyledi.
Kara paranın aklanmasının önüne geçilmesi için hükümetin tedbirler alacağını söyleyen Bakan, cari açığın da sınırlanacağını sözlerine ekledi.
Hayatı tehlikede olan Khan, kurşun geçirmez cam bir kabın içinden toplantıya seslendi.
Pakistan’ın yayın medyası, güçlü askeri kuruluş tarafından desteklenen PML-N liderliğindeki hükümetin “baskısı” altında olayın haberini kararttı.
Yetkililer, Khan’ın iktidar gösterisini bozmak için o kadar çaresiz görünüyordu ki, Minar-ı-Pakistan’a giden tüm ana yollar polis tarafından konteynerler ve barikatlarla kapatıldı.
Lahor’un bazı bölgelerinde, özellikle miting alanlarında internet hizmetleri kesildi.
Vatandaşlar uzun mesafe kat ettikten sonra yaya olarak bölgeye ulaştı.
PML-N önderliğindeki hükümete ve yöneticilerine (askeri teşkilata atıfta bulunarak) bu miting öncesinde 2.000’den fazla parti arkadaşını tutuklayıp işkence yaptıkları için bağıran Khan, şunları söyledi: “Bir şey açık, iktidarda kim varsa o da iktidarda. , bugün insanların tutkusunun engeller ve konteynerlerle dizginlenemeyeceği haberini alıyorlar.”
“Bugün Pakistan’daki güçlü çevrelerin davranış biçimleri, ülkenin tek sorunu İmran Han gibi görünüyor” dedi.
Khan, geçen Nisan ayında hükümetinin devrilmesinin ardından ulusun üzerine bir hırsız çetesinin saldırdığını söyledi.
“Bir asırlık vakayı tamamladım. 150’yi geçebilirim. Yoksullar tüm hayatlarını bu ülkede sahte davalarla savaşarak geçiriyorlar. Pakistan’ın hukukun üstünlüğü olmadan geleceği olamaz” diyen Cumhurbaşkanı, “gerçek özgürlüğün” ancak ülkede hukukun üstünlüğü hakim olduğu zaman geleceğini de sözlerine ekledi.
Başbakan Şehbaz Şerif’i dünyanın her yerinde yalvarmakla ama yine de erteleme alamamakla suçladı.
Khan, Başbakan Shehbaz’a şaka yaptı ve “Eski genelkurmay başkanı Qamar Javed Bajwa, Shehbaz’ı 40 dakika azarladığını ve tepki göstermediğini ve sabırla dinlediğini söyledi. Bu, siz (Şehbaz) arka kapıdan iktidara geldiğinizde olur.”
Kriket oyuncusu ve siyasetçi, hayatında ilk kez Filistin halkının hissettiklerini hissettiğini söyledi.
“Polis, asılsız davalarda beni tutuklamak istediği için evime saldırdı. Polisle çatışma sırasında insanlar haklı olduğumu bildikleri için beni desteklediler. Beni 40 terör vakası için tuttular… Ulus, İmran Han’ın bir terörist olduğunu kabul edecek mi?’ O sordu.
Yüksek Mahkeme kararlarına rağmen Pakistan Seçim Komisyonu’nun güvenlik ve mali kısıtlamalar bahanesiyle 30 Nisan Pencap Meclisi seçimlerini 8 Ekim’e ertelediğini söyledi.
“Seçimlerin Ekim ayında da yapılacağını kim garanti ediyor? İktidarın ve suç ortaklarının tek bir gündemi var: Benim iktidara gelmemi nasıl engelleyecekler” dedi.
Khan, tüm gözlerin Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa’da 90 gün içinde seçimler düzenleyerek hukukun üstünlüğünü tesis etmek için Yüksek Mahkeme’de olduğunu söyledi.
Cumartesi günü erken saatlerde, Lahore Khan’ın ATC’si, Lahor Yarış Pisti Polis Karakolunda açılan üç davada 4 Nisan’a kadar geçici kefalet verdi.
Khan, başbakan olarak Toshakhana adlı devlet koruyucusundan indirimli bir fiyata aldığı pahalı bir Graff kol saati de dahil olmak üzere hediyeler almak için sanıktaydı ve onu kar için sattı.
Khan, geçen yıl Nisan ayında güven oylamasını kaybettikten sonra iktidardan uzaklaştırıldı ve bu da onu Ulusal Meclis tarafından oylanan ilk Pakistan başbakanı yaptı.