İsrail: Hamas rehineleri serbest bırakmayı bekliyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Ortadoğu’da savaş
Hamas rehinelerin Kızıl Haç’a teslimini erteledi – Katar rehinelerin akşam saatlerinde serbest bırakılmasını bekliyor

Akrabalar ve destekçiler Cuma günü Tel Aviv’de kaçırılanların geri dönmesini bekledi

© Ofir Berman / ZUMA Wire / Imago Images


Hamas rehinelerinden oluşan ikinci bir grubun aslında öğleden sonra İsrail’e dönmesi gerekiyordu. Ancak terör örgütü insanları Kızılhaç’a teslim etmekte tereddüt ediyor.

Radikal İslamcı Filistin örgütü Hamas, İsrail’e yönelik acımasız saldırısı sırasında kaçırılan başka bir rehine grubunun teslimini erteliyor. İsrailli yetkililer Cumartesi günü AFP’ye verdiği demeçte, rehinelerin henüz Kızıl Haç’a teslim edilmediğini söyledi. Hamas’ın silahlı kanadı Essedin El Kassam Tugayları, İsrail ile varılan anlaşmayla müzakere edilen devir teslim işleminin erteleneceğini doğruladı.


Katar’a göre Gazze Şeridi’ndeki 20 rehinenin teslimi bu Cumartesi akşamı gerçekleşecek. Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Majid el-Ensari, “Her iki taraftaki mahkumların serbest bırakılmasındaki gecikmenin ardından, Katar-Mısır’ın her iki tarafla yaptığı görüşmeler sayesinde engeller ortadan kaldırıldı.” dedi. Akşam, İsrail’de hapsedilen 39 Filistinli kadın ve çocuk, Hamas’ın yedi hafta önce Gazze Şeridi’ne kaçırdığı 13 İsrailli rehine karşılığında serbest bırakılacaktı. Bu anlaşmanın dışında 7 sivilin de serbest bırakılacağı söyleniyor. Bu açıkça İsrail’den kaçırılan diğer yedi rehine anlamına geliyordu.İslamcı Hamas akşam müzakerelerin başarısını doğruladı. Daha önce İsrail’in anlaşmanın bir kısmını ihlal ettiğini söyleyerek eylemlerini haklı çıkarmıştı. İsrail’i, anlaşmaya varıldığı gibi Gazze Şeridi’nin kuzey kısmına yardım ulaştırılmasına izin vermemekle de suçladı.


Bunun aslında Katar’ın aracılık ettiği anlaşmanın bir parçası olup olmadığı henüz belli değil. İsrail’de her zaman güneye yardım ulaştırılmasının mümkün kılınacağı konuşuluyordu. Ayrıca Hamas’ın askeri kanadı, İsrail’in tutukluları serbest bırakırken “üzerinde anlaşılan standartlara uymaması” gerektiğini belirtti.


İsrail ateşkesi bitirmekle tehdit ediyor
Basında çıkan haberlere göre İsrail, Hamas’ın ikinci rehine grubunu planlandığı gibi serbest bırakmaması halinde ateşkesi gece yarısı (yerel saat) sona erdirme tehdidinde bulundu. İsrailli bir güvenlik yetkilisi Cumartesi günü “ynet” haber sitesine ” “Rehineler gece yarısına kadar serbest bırakılmazsa İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki kara saldırısına devam edeceğinin farkındadır” dedi ve Hamas’ı ” “aynısını oynamakla suçladı” Buna göre rehinelerin seyahat rotası ve ulaşımı kısa sürede değiştirildi. Yetkiliye göre, Hamas’ın belirttiğinin aksine, o gün için planlanan 200 yardım sevkiyatının 61’inden fazlası Gazze Şeridi’nin kuzeyine ulaştı.


Diğer birçok İsrail medya kuruluşu da gece yarısına kadar güvenlik çevrelerine atıfta bulunarak ültimatom hakkında haber yaptı, ancak başlangıçta resmi onay bekleniyordu.


14 Hamas rehinesinin serbest bırakılması bekleniyor
Rehinelerin Cumartesi günü serbest bırakılması bekleniyordu. İsrail’den gelen bilgilere göre, Katar’ın aracılık ettiği anlaşma kapsamında 14 İsrailli rehine serbest bırakılacaktı. İsrail daha önce Hamas tarafından Cumartesi günü Gazze Şeridi’nden ayrılmak üzere seçilen rehinelerin listesini aldığını açıklamıştı. Serbest bırakılmalarının beklenen tarihi hemen bilinmiyordu. İsrail hapishane yetkilileri, bunun karşılığında İsrail’in Cumartesi günü 42 hükümlü Filistinli mahkumu serbest bırakmak istediğini söyledi.


Hamas ile İsrail arasında anlaşma

Korku ve rahatlama arasında: Rehineler dönüşte böyle karşılandı

Daha önce rehinelerin teslim edilmesi sürecinin başladığına dair çeşitli haberler çıkmıştı. Çeşitli haberlere göre 13 veya 14 İsrailliden bahsediliyordu. Raporlara göre rehinelerin Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne (ICRC) teslim edilmiş olması gerekiyordu. Gecikmenin ne kadar süreceği başlangıçta belli değildi. Başlangıçta İsrail tarafından herhangi bir teyit gelmedi.


tkr
DPA
AFP

#Konular