“Hayvanlardan beter muamele görüyoruz”: Afgan kadınlar üniversite yasağına karşı seslerini yükseltiyor

LyIsta

New member
YENİ DELHİ: Kadınların ve azınlıkların haklarına saygı gösterme konusundaki ilk sözlerine rağmen, Taliban geçen yıl Afganistan’da iktidara geldiğinden beri kendi İslam hukuku yorumunu geniş çapta yaydı ve kadınları kamu ve eğitim hayatından neredeyse tamamen çıkardı.
Sistematik bastırma
Sert İslami rejim, kızların ortaokul ve lise okumasını yasakladı, kadınların çoğu işten men edildi ve onlara toplum içinde tepeden tırnağa giyinmelerini emretti. Kadınların ayrıca erkek akrabaları olmadan seyahat etmelerine izin verilmiyor ve parklara veya spor salonlarına gidemiyor.

Yetkililer, sadece kız öğrencilere eğitim veren medreseleri bile kapattı.
Taliban iktidarı ele geçirdikten sonra üniversiteler, cinsiyete göre ayrılmış sınıflar ve girişler de dahil olmak üzere yeni kurallar getirmeye zorlanırken, kadınlara yalnızca aynı cinsiyetten profesörler veya yaşlı erkekler tarafından eğitim verilmesine izin verildi.
Geçen hafta Taliban kadınların üniversitelere birlikte gitmesini yasakladı.
Sadece birkaç gün sonra, tüm yabancı ve yerli sivil toplum kuruluşlarına, çalışma ruhsatlarının iptal edilmesi riskini taşıdıkları için kadınları çalıştırmamaları emredildi.
‘Her şeyimizi aldılar’
Son kararlar, birçok Afgan şehrinde kadınlar tarafından benzeri görülmemiş protestolara yol açtı. Dondurucu soğukta tazyikli sulara göğüs geren kadınlar, “eğitim hakkımız”, “eğitim herkese ya da hiç kimseye” sloganlarıyla sokaklara döküldü.
Kadınlar, hakları için mücadele etmek için hayatları dahil her şeylerini riske atıyorlar. Başka ne seçeneğimiz var? O [the Taliban] kentteki bir kadın protestocu, “bizden her şeyimizi aldılar” dedi. Nangarhar.
Vadeli işlemler birbirinden ayrıldı
MerveAilesinde üniversiteye giden ilk kadın olmasına sadece aylar kalmıştı, şimdi kardeşinin onsuz gidişini üzüntüyle izleyecek. “Kadınların kafasının kesilmesini emretmiş olsalardı, bu bile bu yasaktan daha iyi olurdu” dedi ve ekledi: “Bu kadar şanssız olsaydık keşke hiç doğmasaydık. Varlığıma pişmanım. Dünyada.”

Yakın zamanda hemşirelik diploması giriş sınavını geçen 19 yaşındaki “Bize hayvanlardan daha kötü davranılıyor. Hayvanlar kendi başlarına her yere gidebilirler ama biz kızların evimizden ayrılmaya bile hakkımız yok” dedi. Kabil’deki tıp üniversitesi.
Kardeşine katılmayı severdi, Hamidher gün kampüse giderek.
Ama şimdi gelecekleri paramparça oldu.
Kabil’de bir yüksek öğretim kurumunda işletme öğrencisi olan 20 yaşındaki Hamid, “Kız kardeşimin benimle birlikte hedeflerine ulaşmasını, başarılı olmasını ve ilerlemesini istedim” diyor. “Birkaç soruna rağmen 12. sınıfa kadar okudu ama şimdi ne söyleyebiliriz?”
Marwa’nın yeni doğan bebeğini kucağına alan annesi, tarihin tekerrür ettiğini hissettiğini söyledi. Yirmi yıl önce, 1996 ve 2001 yılları arasında Taliban’ın ilk rejimi sırasında eğitimini bırakmak zorunda kaldı.
“Oğlumun hedeflerinin peşinden gidebildiği için mutluyum ama kızımın aynı şeyi yapamadığı için de kalbim kırılıyor” dedi. Zeynep40. “Kızım hedeflerine ulaşamazsa, benimki gibi sefil bir geleceği olacak.”
Uluslararası kınama
Kadın haklarının kısıtlanması uluslararası kınamalara neden oldu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, STK’lara yönelik yasak haberlerinden derinden rahatsız olduğunu söyledi ve “kadınların insani yardım da dahil olmak üzere hayatın her alanında hayati bir rol oynaması için güçlendirilmesi gerektiğini” söyledi.
Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blink Taliban’ın kararını “Afgan halkı için yıkıcı” olarak kınadı ve “dünya çapında insani yardım operasyonlarının merkezinde kadınların yer aldığını” ekledi.
(Ajanslardan gelen girdilerle)