Güney Kore: Köpekler artık tüketim için kesilemeyecek

KristoY

Global Mod
Global Mod
Yeni yasa
“Hayvanlar için tarihi adım”: Güney Kore köpek eti yemeyi bırakmak istiyor

Hayvan hakları savunucuları, Güney Kore'de köpeklerin tüketim amacıyla kesilmesini engellemek için onlarca yıldır kampanya yürütüyordu.

© Ahn Young-joon / AP / DPA

Köpek eti yemenin Güney Kore'de uzun bir geleneği var; artık bu geleneğin sonu yaklaşıyor gibi görünüyor. Parlamento, köpeklerin salt tüketim amacıyla yetiştirilmesini ve kesilmesini yasaklayan yeni bir yasayı oybirliğiyle kabul etti.

Güney Kore parlamentosu ülkede köpek eti tüketimini sona erdiren bir yasayı kabul etti. Seul'deki milletvekilleri, Salı günü 208-0 oyla, köpeklerin insan tüketimi için yetiştirilmesini ve kesilmesini cezalandırma cezasıyla yasaklayan özel bir yasayı onayladı. Güney Koreli yayıncıların bildirdiği gibi, gelecekte köpek malzemeleri içeren gıdaların dağıtımı ve satışına da yasal yasak getirilecek. Hayvan hakları aktivistleri bu hareketi memnuniyetle karşıladı.

Yasa, Güney Kore'de son yıllarda giderek daha az popüler hale gelen bir uygulamaya son vermeyi amaçlıyor. Ancak birçok kesim köpeği yetiştiricisi, köpek eti tüketiminin uzun bir Kore geleneğinin parçası olduğunu savundu. Kore'de köpek öncelikle ızgara et veya çorba olarak servis edilir.

Güney Kore'de köpek eti yasal olmaya devam ediyor

Yeni yasanın içeriğinde köpek eti tüketiminin açıkça yasaklandığından bahsedilmiyordu. Ancak köpeklerin yemek için kesilmesi durumunda üç yıla kadar hapis veya yüksek para cezasıyla karşı karşıya kalabilecekleri bildiriliyor. Yetiştiriciliği ve satışı da iki yıla kadar hapis veya para cezasıyla cezalandırılabiliyor.

Mevcut düzenleme, yasanın yürürlüğe girmesine kadar üç yıllık bir geçiş süresi öngörüyor. Yürürlüğe girebilmesi için Başkan Yoon Suk Yeol tarafından imzalanması gerekiyor. Onun rızası bir formalite olarak kabul edilir.

Her yıl bir milyona yakın köpek katlediliyor

Humane Society International'ın başkanı Chae Jung An, tarihi bir adımdan bahsetti. “Hayvanların bu tarihi zaferi, hayvan hakları hareketimizin tutkusunun ve kararlılığının bir kanıtıdır.” Grubuna göre, Güney Kore'de her yıl özel çiftliklerde yetiştirilen bir milyona yakın köpek yemek için öldürülüyor. Resmi istatistiklere göre bu tür yaklaşık 1150 çiftlik var.

Yerelden ipuçları

Güney Kore'de Seyahat Etmek: Orada Kesinlikle Ne Yemelisiniz?

“The Korea Times” gazetesi, köpek eti satışı ve dolayısıyla tüketiminin 46 yıldır “yasal gri alanda” olduğunu yazdı. Köpekler, 1978 gibi erken bir tarihte Gıda Kanununda yapılan bir değişiklikle tarımsal hayvanlar listesinden çıkarıldı.

Köpek eti tartışması yıllardır sürüyor

Köpek eti tüketimine ilişkin tartışmalar uzun yıllardır devam ediyor. Güney Kore, 2002 Dünya Kupası gibi büyük bir uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptığında, bu konu yurtiçindeki ve yurtdışındaki taraftarların ve rakiplerin zihinlerini ısıtıyordu. Köpek eti tüketimi özellikle Asya'da yaygındır.

Yeni yasa: Hayvanlar için tarihi adım: Güney Kore köpek eti yemeyi bırakmak istiyor

Mevcut yasama girişiminin Haberin Detaylarıında gözlemciler ayrıca evcil hayvanların bulunduğu özel hanelerdeki güçlü artışı ve hayvan haklarına artan ilgiyi de görüyor. Kore Köpek Eti Derneği yakın zamanda birkaç protesto mitingi düzenledi. Üyeler, ne yiyeceğini seçme hakkı da dahil olmak üzere kişilik haklarını ihlal ettiğini söyleyerek yasanın durdurulması çağrısında bulundu. Kanun, köpek eti sektöründe çalışanların yeni iş sektörlerine geçiş yapabilmeleri için destek tedbirleri sağlıyor.

mkb
DPA

#Konular