Gündem’lı genç, iklim aktivisti COP28 deneyimini paylaşıyor — Gündem Gazette

xheight

New member
COP bazı açılardan diğer konferanslara benziyor. Teknokratik konuşmalar ve aşırı kasıtlı ağ oluşturmalar var. Uzun geceler ve erken günler vardır. Ortam sanki herhangi bir sayıdaki büyük metropol alanının bir parçası gibi görünse de, burası kozmopolit Dubai şehir merkezinden yaklaşık bir saatlik metro yolculuğu mesafesindeki devasa bir sergi merkezinde bulunuyordu.

Gerçekten COP28’de olduğumu ancak ikinci gün anladım. Bu, Endonezya pavyonunu ziyaret ederken, personel ile bölgedeki palmiye ağacı ormanlarının yok edilmesiyle ilgili ders ödevim hakkında rastgele sohbet etme fırsatım olduğu sırada gerçekleşti. Başkan Biden’ın ulusal iklim danışmanı Ali Zaidi ’08 gibi üst düzey yetkililerle karşılaştıkça bu hayranlık duygusu daha da arttı.

Ve sonra eski Başkan Yardımcısı Al Gore ’69 ile sohbetim vardı.

Çevre bilimi kamu politikası seminerimi veren Profesör Michael McElroy, benim ve Almanya’dan üniversiteyi ziyaret eden Joshua Steib’in dünyadaki en etkili iklim aktivistlerinden biri olan Gore ile röportaj yapma fırsatının oluşturulmasına yardımcı oldu. Nobel Ödülü sahibi petrol yöneticisi Sultan Ahmed Al Jaber’in duruşmaların başkanı olmasına izin veren “saçma” karardan yakınırken, etkinlikteki konuşma canlandırıcı derecede doğrudandı. “COP28 biraz hileli bir sistem” dedi.

Mekanın adı Expo City’ydi. Olayların labirentinde gezinmek, hareketli bir metropolde dolaşmak gibiydi. Bir etkinlikten diğerine koşarken elektrikli arabalardan kaçtım. Her köşede yenilenebilir enerji, uyum stratejileri, politika müzakereleri veya taban hareketleri üzerine yeni bir tartışma vardı. Birçoğu yerel lezzetler veya kültürel tchotchkes’lerin yer aldığı kır pavyonları, aksi takdirde sonsuz bir panel ve yuvarlak masa döngüsü olabilecek şeye insan unsuru ekledi.

İsveç ve Singapur, diğer katılımcılarla tanışıp büyüleyici sohbetler başlattığım açık kahve barlarıyla beni programlarına katılmaya çok başarılı bir şekilde ikna ettiler. Yeni arkadaşlarım ve ben, tıklım tıklım dolu ikramlar ve uzun kuyruklar arasında öğle yemeğini kaçırmanın ne kadar kolay olduğunu fark ettik. Zamana karşı gerçek ve mecazi yarış, konferansın her alanında mevcuttu.

Bu tür büyük ölçekli konferanslarda bürokrasi suçlamaları, somut sonuçların olmayışı veya tüm bunların gösteri gibi olması gibi meşru eleştiriler yapılıyor. Her başarının bir “ama”sı daha vardır. İki haftanın son ürünü, fosil yakıtlardan uzaklaşmanın gerekliliği konusunda ilk fikir birliği olabilir. Ancak, “aşamalı olarak kaldırma” anlaşması açıklayıcı açıklamalarla noktalandı. 2030 ve 2050 gibi son tarihlerin tanımlanmasına şiddetle ihtiyaç vardı. Paris Anlaşması’nın öngördüğü 1,5 derece hedefine ulaşmak, gerçek eylem gerektirecek; bu son açıklama yalnızca katılma seçeneği olarak hizmet vermektedir.

Müzakereler COP’lerin odak noktası ve baş ağrısıdır ve çok azı tamamen mutlu olarak ayrılır. Ancak COP hakkındaki kişisel öfkem, gençliğin katılımı konusunda küçümseyici gelen genel bir tutumla ilgilidir. Gençlerden üstü kapalı olarak konferanstaki varlıklarını gerekçelendirmelerini isteyen sorular hâlâ oldukça normaldir. Genç katılımcıları gelecek nesillerin sesi gibi görünmeye davet eden “gençliğin yıkanması” konusunda çok sayıda endişe var.

Meslektaşlarımın çoğu, makalelere ilişkin teknik anlayışları ve konunun aciliyetine ilişkin etkili açıklamalarıyla beni etkiledi. 21 yaşındakilerin üst düzey konuşma etkinliklerine katılması, beş yıl önce bile olağandışı bir durumken, artık yaygınlaştı. Oradaki ilerleme takdir edilmelidir. Bu çok sınırlı zamanı, orada olmayı hak edip etmediğimizi konuşmak ve düşünmek yerine, yaşanmış deneyimleri paylaşarak veya yeni kömür ruhsatlandırmasına yönelik kısıtlamaların bulunmamasına ilişkin fikir alışverişinde bulunmayı tercih ederdim.

Ancak uluslararası toplum en yeni ve en gürültülü seçim bölgelerini benimsemeye devam ettikçe bunu büyüyen bir acı olarak görüyorum. Sonunda COP’a gençlerin katılımıyla ilgili sorulara cevabımı geliştirmeyi başardım: Gençler neden COP’ta olmasın?