Gündem Gazetesi’nden Tressie McMillan Cottom, siyah kadınların deneyimleri, katkılarının küçümsendiğini söylüyor

xheight

New member
Tressie McMillan Cottom, her şeyden önce, Siyah kadınlar hakkındaki konuşmaların, onların hem rasyonel hem de insan oldukları anlayışıyla başlaması gerektiğini söylüyor. Yine de bu şekilde ele alındıkları alanlar sınırlıdır..

McMillan Pamuk, Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nden bir sosyolog ve profesör, geçen hafta Gündem Radcliffe Enstitüsü’ndeki Kim ve Judy Davis Dean’in Sosyal Bilimler Dersi dizisinin bir parçası olarak gözlem yaptı. Sıcak alkışlar ve bir avuç utangaç tezahürat için, Radcliffe Dekanı Tomiko Brown-Nagin ile geniş kapsamlı bir tartışma için sahneye çıktı.

Aynı zamanda 2020 MacArthur Üyesi ve New York Times köşe yazarı olan McMillan Cottom, “Bu çok radikal bir kavram ve ‘rasyonel’ kelimesini oldukça kasıtlı olarak kullanıyorum” dedi. Siyah kadınların “siyasi öznelliğinin” -toplumdaki güç dinamiklerini nasıl anladıklarının- genellikle basitçe bir “şikayet siyasetinden” kaynaklandığı varsayılır ve reddedilir. Bu, önemsedikleri şeylere ilişkin klişeleri sürdürmeye hizmet eder; incelikli hikayelerine ve görüşlerine yer bırakmak yerine deneyimlerini ve katkılarını önemsiz gösterir.

Örnek olarak, “Siyah Kadınlara Güven” sosyal medya hareketine işaret etti. Bireyleri güçlendirmeye yönelik bu çabada bile, bazıları tarafından tüm Siyah kadınların deneyimini tek bir perspektifte basitleştirme ve bunu genel olarak Siyah siyasetinin bir vekili olarak kullanma girişimi var.

“Bence insanlar alıyor [that] kelimenin tam anlamıyla, Siyah kadınlar ne derse desin, onlara inanın. Hangisi kendi içinde düzleşiyor. Yani ne demek? Siyah kadınlar yanılıyor olamaz mı? Siyah kadınlar fikirlerini değiştiremez mi?” dedi McMillan Cottom. “Anladığım kadarıyla, hayır, Siyah kadınların bir dünya perspektifine sahip olduğuna güven.” Bu, yanlış veya yanlış bilgilendirilmiş olamayacakları anlamına gelmez; ama Siyah kadınlara herhangi birine gösterilen aynı eleştirel titizlikle davranın. “Bunu yaparsan, bence mevcut ortamımızda daha iyi bir oyuncu olursun,” dedi. “Ayrıca sosyal çevreyi ve sosyal gerçekliği daha iyi yorumladığınızı düşünüyorum.”

Etkinlik boyunca Brown-Nagin, McMillan Cottom’a Amerikan kültürünün durumu, nasıl değiştiği ve değişmediği hakkında acil sorular sordu.

Bir noktada Brown-Nagin, McMillan Cottom’un çalışmasında atıfta bulunduğu ve kendi kendine şu soruyu sorarak düşünmeye teşvik ettiği, McMillan Cottom’un büyükannesini sordu: Neden büyükannem değil de ben? Cottom, bugün Amerika’da Siyahi olmanın sosyolojik gerçekliğinin “ampirik olarak tarihsel olarak olduğundan daha iyi” olduğunu söyledi (“bazı insanların iç karartıcı bulduğu bir gerçek”. Ancak oyunda hala çok fazla eşitsizlik var. Bu iki gerçeği aynı anda tutmaya çalışıyor ve büyükannesini düşünmek ona bunu yapmasına izin veriyor.

Seyircilerden kıkırdamalar alarak sevgiyle “Bana ‘Sen nesin küçük kız?’ derdi. “Hayatımı hayal edemiyordu. Aynı zamanda, seçimlerim üzerindeki kısıtlamaları da hayal edebiliyordu.” Büyükannesi, kadrolu olmanın zorluklarını anlamamış olabilir, ancak Siyah kadınların işlerini korumaya çalışırken yaşadıkları zorluğu anlamıştı.

McMillan Cottom, büyükannesinin başka engellerle de karşılaştığını söyledi. Toplum genellikle zeka, güzellik veya beceriler gibi nitelikleri, değişen kültürel öncelikler ve değerlerle fiilen değiştiklerinde sabit ve nesnel olarak görür. Büyükannesini düşündüğünde, kendisinin eşit derecede – muhtemelen daha fazla – yaratıcı ve zeki olduğunu biliyor, ancak o zamanki toplum yapısı onun gibi insanlara ilerleme ve gelişme fırsatı sunmuyordu.

“Bireysel olarak olmak istediğim kadar hırslı ve yetenekli olabilirdim ve yapı benim olasılığımı hayal etmeseydi, bunun bir önemi olmazdı” diye düşündü kariyeri hakkında. “Bunu aklımda tutmayı seviyorum çünkü hayal gücümün eksikliğinin başka birini imkansız kılmasını istemiyorum.” Mevcut söylemde, trans çocukların bu özellikle savunmasız alanda var gibi göründüğünü belirtiyor.

Brown-Nagin ve McMillan Cottom ayrıca bazen önemsiz veya ciddiyetsiz olarak yazılan konuları da araştırdılar: “güzellik, stil, popüler kültür.” Brown-Nagin, bazı eleştirmenlerin neden önemli olduklarını kabul etmekte zorlandıklarını sordu.

McMillan Cottom gülümseyerek, “Ooh, sanırım bu soruyu beğendim, ama bu başımı belaya sokabileceğim anlamına geliyor,” dedi ve seyirciler kahkahalara boğuldu.

McMillan Cottom, beğensek de beğenmesek de, bir şeyin nasıl göründüğünün veya tasvir edildiğinin güç hiyerarşilerinde çok önemli olduğunun farkındayız demişti. Zorluklardan biri, bu güç dinamiklerinin genellikle saç rengi veya moda gibi “anlamsız” bir şey olarak tasvir edilmesidir, ancak “bizim bahsettiğimiz şey, gücün estetiğidir.”

Birçoğunun “iktidar estetiği” ile ilgili fiziksel nitelikler hakkında konuşmayı reddettiğini çünkü onların sahip oldukları düzeyde etkiye sahip olduklarını kabul etmekten hoşlanmadığımızı söyledi.

İkili, McMillan Cottom’un birçok alanda kültürel bir üstünlük damgası taşıyan belirli bir ırksal gösterge olarak sarı saç hakkında viral olan bir video yayınladığı için sosyal medya platformu TikTok’tan geçici olarak yasaklandığı yakın tarihli bir olayı tartıştı. (Daha sonra The New York Times’da bu deneyim hakkında bir makale kaleme aldı.)

Parçanın böyle bir yanıta yol açmasını düşünmediğini söyledi, ancak sinirlerini bozdu. Birçok yönden insanların, zarar verici güç dinamiklerini sürdürmedeki kendi rollerinin sorumluluğunu üstlenmek yerine, oradaki ırkçılık veya ataerkilliğin rastgele “öcüsüne” suçlamada çok daha rahat olduklarını ortaya çıkardı.

“Ataerkillik, öne çıkan biri değildir, tıpkı ırkçılığın öne çıkmadığı gibi, sınıfçılığın da öne çıkmadığı gibi. Bunları her gün birlikte ve birbirimizle yaptığımız şeylerde yeniden yapıyoruz” dedi.

Bir seyirci ona, Siyah kadınların değişimi ateşlemeye çalıştıkları büyük kurumlarda kendilerine nasıl sadık kalabileceklerine dair bir tavsiyesi olup olmadığını sordu. McMillan Cottom, bunun dünyada büyük bir iz bırakmaya çalışan küçük bir grup insan olmanın “büyük hikayesinin” bir parçası olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

“Biz harika şeyler yapmış büyük insanlarız” dedi. “İşe yarayanları alın ve yaramayanları bırakın… Bu, sizi sevdiğiniz ve sizi sevdiğiniz insanlardan ve yerlerden ayıracak şekilde kurumun imajında sizi dönüştürecek şeyleri içerir.”