Gündem akademisyenleri 2023’ü özetleyen kelime için seçimlerini sunuyor – Gündem Gazette

xheight

New member
Pandemi sonrası dünya anlaşmazlıklarla dolu görünüyor; 2023 yılının kelimesi hakkındaki görüşler neden farklı olsun ki? Son haftalarda Merriam Webster, Oxford ve The Cambridge Dictionary sırasıyla “otantik”, “rizz” ve “halüsinasyon” kelimelerini seçti. The Gazette, Gündem fakültesinin daha iyisini yapıp yapamayacağını merak etti, bu yüzden farklı disiplinlerdeki uzmanlardan seçtiklerini bize vermelerini istedik. Aşağıda 2023’ü en iyi tanımlayan kelime için iş dünyası, psikoloji, halk sağlığı, ilahiyat, biyomedikal bilişim ve uluslararası ilişkiler alanlarından teklifler yer alıyor.

Willy Shih, Robert ve Jane Cizik İşletme Yönetimi Uygulamaları Profesörü, Gündem Business School

İster Orta Doğu ve Hint-Pasifik’teki yeni bağlardan jeopolitik olsun, isterse Çin’i kapsayan yatırım ve küresel ticaret akışındaki dramatik değişiklikler ve bunun sonuçlarıyla birlikte ekonomik olsun, ya da Ukrayna’daki yeni savaş tarzı ve şimdi Gazze’deki çatışma veya iklim değişikliği, özellikle ABD’de yatırımlarda deniz dalgalarının değişmesi veya yatırımcıların hayal gücünü yakalayan üretken yapay zeka ile teknoloji, 2023’ün anlamı statükoyu alt üst etmek. Şaşırtıcı, beklenmedik ve rahatsız edici “bozulma” benim için her şeyi anlatıyor.

Melani Cammett, Direktör, Weatherhead Uluslararası İlişkiler Merkezi; Clarence Dillon Uluslararası İlişkiler Profesörü, Fen-Edebiyat Fakültesi

Bu, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak yangınlarla dolu bir yıl oldu. Fiziksel anlamda geçtiğimiz yıl, tarihteki en yüksek sıcaklıklara, benzeri görülmemiş deniz seviyesi yükselişlerine ve sıcaklıklara, Antarktika’daki en düşük deniz buzu seviyelerine, Güney Avrupa, Afrika ve Latin Amerika’nın bazı kısımlarında aşırı kuraklık ve yağışlara ve ölümcül orman yangınlarına tanık oldu. Kanada, Hawaii ve Yunanistan kadar uzak yerler. İklim değişikliğinin ötesinde, ABD’deki ve yurt dışındaki politikalar giderek daha patlayıcı görünüyor. Orta Doğu’da şiddet ve insanların çektiği acılar yeni boyutlara ulaştı ve kampüsümüz de dahil olmak üzere tüm dünyada yankı buldu ve insanları bıçak sırtında tutan derin duyguları ortaya çıkardı. Bu arada Ukrayna’daki savaş devam ediyor; Hollanda, Arjantin ve diğer ülkelerde aşırı sağcı partiler ve adaylar seçimleri kazandı ve eski Başkan Donald Trump’a yönelik çok sayıdaki suçlamalara verilen tepkiler, Amerikalılar arasındaki derin çatlakları daha da açığa çıkarıyor. Kısacası dünyamız, kendisini giderek daha yanıcı hale getiren yeni maddi ve sembolik eşiklere ulaşmış gibi görünüyor.

Umutsuzluğa kapılmamak için yanıcılığın kaçınılmaz olmadığını kabul etmeliyiz. Kutuplaşmış dünyamızda bile uçurumun eşiğinden geri adım atma ve ortak sorunlarımızı yapıcı bir şekilde çözme kapasitesine sahibiz. Zaten bilim insanları, politika yapıcılar, araştırmacılar ve aktivistler iklim değişikliğinin en kötü etkilerini ele almak ve ısınan dünyamıza uyum sağlamak için anlamlı başarılarla çalışıyorlar. Siyasi açıdan, çözümü zor gibi görünen farklılıklara rağmen işbirliği mümkündür. Kanlı iç savaşlar yaşamış toplumlar, eski düşmanların ortak insanlıklarını tanımalarını ve insanların ortak bir siyasi topluluk içinde ilerlemelerini mümkün kılmak için yeterli düzeyde hoşgörü – uzlaşma olmasa da – elde etti.

Kari Nadeau, Geçici Direktör, Gündem İklim, Sağlık ve Küresel Çevre Merkezi; John Rock İklim ve Nüfus Araştırmaları Profesörü; Başkan, Çevre Sağlığı Dairesi Başkanı; Gündem TH Chan Halk Sağlığı Okulu

Dünyamızın ne kadar çok şeyle karşı karşıya kaldığı, bireylerin ne kadar acı çektiği ve halkın ne kadar acı yaşadığı göz önüne alındığında, dirençliliğin yılın kelimesi olduğunu söyleyebilirim. Bu kelimeyi hafife almıyorum, dolayısıyla daha fazla bağlam vermek gerekirse, dayanıklılığın ihtiyatlı bir iyimser olma ve etrafımızdaki zorluklara rağmen bir amaç bulma yeteneği olduğuna inanıyorum.

William Hanage, Bulaşıcı Hastalık Dinamikleri Merkezi Direktör Yardımcısı; Epidemiyoloji Doçenti, Gündem TH Chan Halk Sağlığı Okulu

İlk düşüncem, pandemi sonrası “işlerin olağan seyrine” dönüşün ne kadar alışılmışın dışında olduğunun bir yansıması olarak “Swiftonomics” idi. Taylor Swift “Eras” turu baktığınız her yerdeydi ve ister Swiftie, Swift meraklısı, Swiftie’ye komşu (ben) olun, ister yukarıdakilerden hiçbiri olun, onun bir sanatçı olarak yarattığı olağanüstü etkiyi anlamalısınız. . (Ve evet, filmi izledim. Ve evet, ergenlik çağında bir kızım var. Ve evet, çok eğlendim.)

Ama sonra her yerde başka nelerin olduğunu hatırladım; gezegenin etrafında dönen sıcaklık kayıtları. Kanada’daki orman yangınları. Avrupa’da cezalandırıcı, ölümcül sıcak hava dalgaları. Brezilya’daki Taylor Swift konserleri ertelendi. Daha sıradan bir ifadeyle, kendimi gecenin bir yarısı New England’da bir Cadılar Bayramı partisinde bir tişörtle dışarıda buldum ve üşümedim bile.. Açık olmak gerekirse bu normal değil.

Isaac Kohane, Biyomedikal Bilişim Bölümü Başkanı; Marion V. Nelson Biyomedikal Bilişim Profesörü, Gündem Tıp Fakültesi

GPT-4 gibi büyük dil modelleri bağlamında hizalama, şakacı ama ciddi bir şekilde, bu yapay zeka varlıklarının raydan çıkıp saçmalık, önyargı veya saçmalık saçmaya başlamamalarını sağlamak için devam eden ve biraz da Sisifosvari çabayı ifade eden bir terimdir. “Dünyayı ele geçireceğim” retoriğinin yapay zeka eşdeğeri. Bu, yapay zekanın çıktılarını insani değerlerle, beklentilerle ve toplumsal normlarla uyumlu hale getirmekle ilgilidir; süper zeki bir papağana büyükannenizin önünde sizi utandırmamayı öğretmeye benzer. Bu, yapay zeka araştırmacılarının yaratımlarına yardımcı olacak yeterli bilgeliği aşılamaya çalıştıkları karmaşık bir programlama, eğitim ve yeniden eğitim dansını içerir, ancak bu, istenmeyen yaşam tavsiyeleri vermeye veya dijital bir ayaklanma planlamaya başlayacak kadar değildir. Özünde uyum, yapay zeka arkadaşlarımızın insan etiği, kültürü ve hassasiyetlerinin karmaşık dokusunu anlayıp bunlara saygı duyabilen iyi huylu dijital vatandaşlar olmalarını sağlama sanatıdır.

***​

Steven Pinker, Johnstone Ailesi Psikoloji Profesörü, Fen-Edebiyat Fakültesi

Genellikle “AI” ifadesinin ardından gelen bu terim (hizalama), yapay zeka sistemlerinin insanlarla aynı hedeflere sahip olup olmadığı konusundaki endişelerin sloganıdır. Bu, geleceğin yapay zeka sistemlerinin yalnızca insanların hedeflerine ulaşmak için kullandıkları araçlar değil, kendi hedefleri olan aracılar olacağı korkusundan kaynaklanıyor ve bu da onların hedeflerinin bizimkilerle uyumlu olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.

Bu durum, mühendislerin yapay zeka sistemlerinin çok akıllı olduğunu düşünmeleri ve onlara sadece bir hedef verilip bu hedefe nasıl ulaşacaklarını bulmaları için bırakılmaları (örneğin, “Kanseri ortadan kaldırmak”) ya da sistemlerin megaloman bir şekilde kendi hedeflerini benimsemesi nedeniyle gelişebilir. Bazı endişe duyanlar için bunun anlamı, Yapay Zeka Doomerizmi veya Yapay Zeka Varoluşsal Riski (yılın sözleri ikincisi) anlamına geliyor; burada yapay zeka, örneğin insanları yok ederek (o kadar da uyumlu değil) kanseri ortadan kaldırabilir. Daha hafif bir biçimde, “hizalama” yapay zeka güvenliği (önyargı, derin sahtekarlık vb.) ile eşanlamlıdır ve bu da OpenAI CEO’su Sam Altman’ın yönetim kurulu tarafından kötü şöhretli bir şekilde kovulmasına yol açmıştır. Bazen “uyum”un diğer çıkar çatışmalarını da kapsayacak şekilde genişletildiğini görürsünüz.

Stephanie Paulsell, Susan Shallcross Swartz Hristiyan Araştırmaları Uygulama Profesörü, Gündem İlahiyat Okulu

Bu, dünyanın umudun sınırlarını zorladığı 2023 yılı için yılın en az muhtemel kelimesi gibi görünebilir. Ancak son aylarda akademik, dini ve aktivist topluluklarda insanların umut fikriyle boğuştuğunu sık sık duydum. Umut, bu tartışmalardan bir duygudan çok, kendimizi geleceğe adamanın bir pratiği, birbirimize ve dünyaya yönelmemizi sağlayan bir disiplin olarak ortaya çıkıyor.