Gazze savaşı: Ateşkesin uzatılması – rehinelerin serbest bırakılması umudu

KristoY

Global Mod
Global Mod
Gazze savaşı
Ateşkesin uzatılması: Rehinelerin serbest bırakılması umudu

Taylandlı göçmen işçiler hastaneden çıktıktan sonra otobüse biniyor. Hamas esaretinde 50 günden fazla kaldıktan sonra serbest bırakıldılar. Fotoğraf

© Ilia Yefimoviç/dpa


Gazze savaşında rahat bir nefes alın: İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes devam ediyor. Bu, akrabaların daha fazla rehinenin serbest bırakılmasını umut edebileceği anlamına geliyor.

İsrail ile İslamcı Hamas arasındaki Gazze savaşında ateşkes uzatılıyor. İsrail ordusu bunu sabah, son teslim tarihinden hemen önce duyurdu.


Bu, Gazze Şeridi’nde kaçırılan daha fazla rehinenin serbest bırakılmasına ve Akdeniz’deki kapalı kıyı bölgesine daha fazla insani yardımın ulaşmasına olanak tanıyabilir. İsrail ordusu Telegram’da “Arabulucuların rehine kurtarma sürecini sürdürme çabaları göz önüne alındığında ve anlaşma şartlarına tabi olarak operasyonel duraklama devam edecek” dedi.


Ateşkes geçen Cuma sabah saat 06.00’dan (CET) beri yürürlükte. O tarihten bu yana İslamcı Hamas, Gazze Şeridi’nde kaçırılan yaklaşık 100 rehineyi İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlarla takas etti. Serbest bırakılan rehineler arasında 14 Alman da bulunuyor. İsrail ile Hamas arasında mutabakata varılan çatışmaya ara verme kararı yakın zamanda iki gün uzatılmıştı. Orijinal anlaşmaya göre aranın en fazla on güne kadar uzatılabilmesi gerekiyor.


Çarşamba günü 16 rehine daha serbest bırakıldı


Terör örgütü çarşamba günü 16 rehineyi daha serbest bıraktı. İsrail ordusu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, önceki günlerde olduğu gibi on İsraillinin bulunduğunu duyurdu. Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) bunların arasında üç Alman’ın da bulunduğunu doğruladı. İsrail hapishane yetkilileri dün gece yaptığı açıklamada, İsrail’in buna karşılık 30 Filistinliyi daha İsrail hapishanelerinden serbest bıraktığını duyurdu.


Gazze Savaşı, Gazze Şeridi’nden gelen teröristlerin 7 Ekim’de İsrail sınırı yakınında İsrail tarihinde gerçekleştirdiği en kötü katliamla tetiklendi. 1.200’den fazla insan öldürüldü. Aralarında birkaç Almanın da bulunduğu 240 civarında rehine Gazze’ye götürüldü. İsrail, büyük hava saldırıları ve Gazze Şeridi’ni ablukaya alarak karşılık verdi. Ekim ayı sonlarında güçleri kara saldırısına başladı. Hamas’a göre yaklaşık 15.000 kişi öldü, 36.000’den fazla kişi de yaralandı. Rakamlar şu anda bağımsız olarak doğrulanamıyor.


dpa

#Konular