Gazze: Paraşüt başarısız oldu; yardım teslimatında beş kişi öldü

KristoY

Global Mod
Global Mod
kıtlık
Paraşüt başarısız oldu: Gazze'de yardım teslimatında beş kişi öldü

Birçok ülke şu anda kuzey Gazze Şeridi'ne paraşütle yardım paketleri atıyor

© CTK Fotoğrafı / Imago Görselleri

Gazze Şeridi'ndeki insanların durumu felaket, bu yüzden diğer ülkeler yardım etmeye çalışıyor. Trajik bir kaza meydana geldi.

Cuma günü Gazze Şeridi'nde açlık çeken insanlara yardımların hava yoluyla ulaştırılması sırasında trajik bir kaza yaşandı. İslamcı Hamas'ın kontrolündeki Sağlık Bakanlığı, DPA haber ajansının bir çalışanının sahadaki talebi üzerine, paraşütün düzgün açılmaması nedeniyle gökten düşen bir yükün beş kişiyi öldürdüğünü doğruladı. Sosyal medyadaki Haberlar, büyük yardım paketinin nasıl kontrolsüz bir şekilde yere düştüğünü gösterdi. Çok sayıda kişi de yaralandı.

Felaket arz eden tedarik durumu göz önüne alındığında, ABD ve diğer ülkeler, özellikle savaş halindeki kıyı şeridinin kuzeyinde, paraşütlerden gıda yardım malzemelerini düşürmeye başladı.

Gazze'de 2,2 milyon kişi açlıktan ölüyor

Birçok ülke şu anda daha acil ihtiyaç duyulan gıda, ilaç ve temel ürünleri Gazze Şeridi'ne ulaştırmaya çalışıyor. Örneğin ABD Başkanı Joe Biden, Gazze Şeridi'nde geçici bir liman inşa edilmesi için orduyu görevlendirdi.

Beş ay süren savaşın ardından Filistin topraklarındaki insani durum tam bir felaket. BM Dünya Gıda Programı'na (WFP) göre burada yaşayan 2,2 milyon insanın tamamı kıtlığın eşiğinde.

Yardım dağıtımlarına uygulanan ablukanın Gazze halkı üzerinde nasıl bir etkisi var?

Gazze Şeridi'ndeki sıkıntının Haberin Detaylarıında İsrail'in kıyı bölgesindeki büyük bombardımanlar ve kara saldırısı yer alıyor. Ordu, İslamcı Hamas ve diğer aşırıcı gruplardan teröristlerin 7 Ekim'de İsrail'de 1.200 kişiyi öldürdüğü ve 250 kişiyi kaçırdığı İsrail tarihinin en kötü katliamına tepki gösteriyor. Hamas kontrolündeki sağlık otoritesine göre İsrail'in askeri saldırısı 30.000'den fazla insanı öldürdü. Orduya göre bunların arasında 10.000 civarında terörist var.

mkb
DPA

#Konular