Federal hükümet: koalisyon komitesi, ikinci bölüm: trafik ışığı toplantıya devam ediyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Federal hükümet
Koalisyon Komitesi, İkinci Bölüm: Trafik Işığı Toplantısına Devam Ediyor

Trafik ışığı koalisyonunun başkanları, Pazar akşamı bir dizi tartışmalı konuyu görüşmeye başladı. Fotoğraf

© Kay Nietfeld/dpa


Bir buçuk gece süren görüşmelerden sonra, koalisyonun gösterecek somut bir şeyi yok. İttifak, Hollanda’da “güzel bir aradan” sonra hala birbirini bulabilecek mi?

SPD, Yeşiller ve FDP’den üst düzey siyasetçiler koalisyon komitesindeki görüşmelerine yeniden başladılar. Alman basın ajansı bunu Salı günü katılımcı gruplardan öğrendi.


Koalisyon komitesinde çeşitli tartışmalı konularda uzlaşma arıyorlar. Raporlara göre, ulaşım sektöründe daha fazla iklim korumasına ve otoyolların daha hızlı inşasına odaklanılıyor.


Trafik ışığı koalisyonunun başkanları Pazar akşamı bir dizi tartışmalı konuyla ilgili görüşmelerine başladı, ancak Şansölye Olaf Scholz (SPD) ve birkaç bakanın Rotterdam’daki Alman-Hollanda hükümeti istişarelerine gitmek zorunda kalması nedeniyle Pazartesi öğleden sonra erken saatlerde görüşmelere ara verdi.


Dobrindt: Yorgun “şişkin koalisyon komitesi”


CDU, CSU, AfD ve Sol, kesintiyi bir utanç ve yoksulluk işareti olarak gördü. CSU bölgesel grup lideri Alexander Dobrindt, trafik ışığı koalisyonunun koalisyon komitesinin uzun müzakereleri ışığında hareket etme yeteneğini sorguluyor. Federal Meclis’teki CSU milletvekillerinin başkanı, yaklaşık 17 katılımcıyla trafik ışığı komitesinin “XXL bir koalisyon komitesi – çok büyük, çok yavaş ve çok yorgun” olduğunu söyledi. Dobrindt ekledi: “Şişirilmiş bir koalisyon komitesinden ne çıkmalı?”


Dobrindt, trafik ışığı politikacılarının müzakerelerinin ilk birkaç saatinde içerik hakkında daha az, stil hakkında konuştuklarını varsaydığını söyledi. Değerlendirmesine göre Ekonomi Bakanı Robert Habeck’in (Yeşiller) FDP ve SPD’ye yönelik “sabotaj iddiaları” rol oynamış olabilir.


Scholz, çözülmesi gereken görevlerin karmaşıklığı ile ertelemeyi haklı çıkardı. Almanya’nın modernleşmesiyle ilgili. Rotterdam’da yaptığı konuşmada, “Gerekli hızı elde etmemizi sağlayacak çok net, somut açıklamalar yapmak istiyoruz.” “Hükümetin ortak inancı, son birkaç on yılda kademeli olarak birbirine karıştırdığımız yasal kuralların bugün ihtiyaç duyduğumuz hıza uymadığı yönünde.” Yenilenebilir enerjilerin, elektrik şebekesinin ve ulaşım altyapısının genişletilmesinden bahsetti.


Birlik ve soldan sert eleştiri


Hollanda şehrine vardıktan sonra Scholz, “çok, çok iyi ilerleme kaydedildiğini” söyledi. Şimdiye kadarki görüşmeler çok gizli ve dostça geçti. Scholz, Rotterdam’daki istişareleri “şu anda burada Hollanda’daki arkadaşlarımızla geçirdiğimiz güzel bir ara dönem” olarak nitelendirdi.


CDU Genel Sekreteri Mario Czaja, “Tagesspiegel” de trafik ışığının yönetme yeteneğini sorguladı. CSU bölgesel grup şefi Alexander Dobrindt, Bayern medya grubuna şunları söyledi: “Uyuşmazlıkların trafik ışığı artık grevlerin de trafik ışığı haline geliyor, çünkü bunca saatten sonra tek bir sonuç olmazsa çalışmayı reddetme noktasına geliyor.” Sol lider Janine Wissler, Almanya yazı işleri ağıyla yaptığı bir röportajda trafik ışığı ittifakını bir “abluka koalisyonu” olarak nitelendirdi.


Başlıca bir çatışma konusu olarak ulaşımda iklimin korunması


SPD Genel Sekreteri Kevin Kühnert ise “RTL Direkt” programında şu vurguyu yaptı: “Bu alanlarda çözümsüz iki yıl yönetmektense, iki günü önemli sorunlara çözüm bulmak için uğraşarak geçirmek daha iyidir. bu ülkede beklenemez. İki gün, bence, pek çok görmezden gelmeyle katlanılabilir.”


İttifakın başkanları, şansölyenin ofisinde uzun bir çekişme noktaları listesi üzerinde çalışmak istedi. Ulaşımda iklimin korunması, en büyük ihtilaf konusu olarak gösterildi – çünkü federal hükümet burada bir trend tersine çevirmek zorunda. Federal Çevre Ajansı’na göre, bu alandaki sera gazı emisyonları, aslında gerektiği gibi azaltmak yerine son zamanlarda arttı. Özellikle Yeşiller, Ulaştırma Bakanı Volker Wissing’den daha fazla çaba talep ediyor. FDP’si, yalnızca Alman otobanlarında genel bir hız sınırını ve şirket arabası vergilendirme reformunu katı bir şekilde reddetmekle kalmıyor.


Koalisyondaki üslup son zamanlarda başka konularda da sertleşti:


Yağ ve gaz ısıtıcılarının değiştirilmesi


Koalisyonda aslında uzun süredir üzerinde anlaşmaya varılan temel fikir şu: 2024’ten itibaren, eğer mümkünse, yalnızca en az yüzde 65 yenilenebilir enerji ile çalışan yeni ısıtma sistemleri kurulmalı. Aslında bu, geleneksel mazotlu ve gazlı ısıtma sistemlerinin sonu anlamına geliyor. Habeck bunu tartışmalı bir yasa tasarısına döktü. Hem SPD hem de FDP, ev sahiplerinin ve kiracıların bunaltılmaması gerektiğini vurguluyor. Uzlaşma arayışında olan trafik ışığı, zirve toplantısından önce ilerlemişti – şimdiye kadar ayrıntılar sızdırılmadı.


Temel çocuk güvenliğinin finansmanı


2025’ten itibaren temel çocuk güvenliği, aileler ve çocuklar için devlet yardımlarını bir araya getirmektir. Tartışmalı olan, neyin dahil edilmesi gerektiğidir. Aile Bakanı Lisa Paus (Yeşiller) zam istiyor çünkü ona göre önceki yardım çocuk yoksulluğuyla yeterince mücadele etmiyor. Bu nedenle on iki milyar avroya ihtiyaç olduğunu açıkladı. Lindner, koalisyon çocuk yardımlarını yeni artırdığı için bir artışın zorunlu olduğunu düşünmüyor.


Para harcamaya yönelik farklı tutumlar


Koalisyon komitesi önünde FDP politikacıları, özellikle 2024 için ödenmemiş federal bütçe açısından defalarca mali disiplin çağrısında bulundu. Genel Sekreter Bijan Djir-Sarai, “Tüm koalisyon partileri mevcut mali gerçekleri kabul etmelidir” dedi. Ancak üç parti bu konuda ortak bir temel anlayışa sahip değildi.


dpa