Federal Hükümet: Habeck bütçe müzakerelerinde ilerleme görüyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Federal hükümet
Habeck bütçe müzakerelerinde ilerleme görüyor

Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, “Bir anlaşmaya varma yolunda ilerlediğimiz konusunda oldukça iyimserim” dedi. Fotoğraf

© Michael Kappeler/dpa

Şansölye Yardımcısı Habeck, bütçe krizi nedeniyle Dünya İklim Konferansı’na yapmayı planladığı geziyi iptal etti. Berlin’de ona ihtiyaç var. 2024 bütçesine ilişkin anlaşma konusunda iyimser.

Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, koalisyonda 2024 bütçesi konusunda zorlu müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini düşünüyor. ARD programı “Anne Will” hakkında konuşan Yeşil politikacı, “Bir anlaşmaya varma yolunda ilerlediğimiz konusunda oldukça iyimserim” dedi.

Bunun koalisyonun anlaşmaya varacağından emin olduğu anlamına gelmediği sorulduğunda Habeck şöyle dedi: “Herkes adına konuşamam. Ancak iyi bir ilerleme kaydettiğimize inandığımı tekrar ediyorum.” Rektör Yardımcısı şöyle devam etti: “Zorlu, net ama ilerleme sağlayan bir süreç.”

Federal Anayasa Mahkemesi’nin bütçe kararına göre SPD, Yeşiller ve FDP koalisyonunun bütçedeki milyarlarca dolarlık açığı kapatması gerekiyor. Müzakereler şu anda Şansölye Olaf Scholz (SPD), Habeck ve Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP) ile üçlü tur şeklinde yürütülüyor. Eğer 2024 bütçesi bu yıl Federal Meclis’ten geçecekse önümüzdeki günlerde bir çözüm bulunması gerekiyor.

adım adım

Habeck, “adım adım ilerlediklerini” ve fonları telafi etmeye çalıştıklarını söyledi. Bu da ancak başka yerlerde “makul olmayan taleplere” katlanılmasıyla mümkün olabilir. Ancak bakan net bir açıklama yapmak istemedi. Habeck, sosyal harcamalarda tasarruf veya olası vergi artışları hakkındaki kamuoyu tartışmasını göz önünde bulundurarak, kamuoyunda talep edilen herhangi bir şeyin gerçekleşmeme şansının büyük olduğunu söyledi.

Koalisyonun yürüttüğü tartışmalarda, bütçe tablolarının veya iklim ve dönüşüm fonunun “derinliğine” bakarak neyin daha sonra gelebileceği, neyin artık istenmediği veya yapılamayacağı belirlenmeye çalışılıyor. Ancak Habeck, Almanya’daki toplumsal dengenin ve toplumsal istikrarın daha fazla tehlikeye atılmaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca “endüstriyel üretimin sağlamlığından” da bahsetti.

dpa

#Konular