Federal hükümet: Graichen’in geri çekilmesi, ısıtma yasası hakkında yeni şüpheler yaratıyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Federal hükümet
Graichen’in geri çekilmesi, ısıtma yasası hakkında yeni şüpheler yaratıyor

Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller), Parlamentonun yaz tatilinden önce Bina Enerjisi Yasasını geçirmek istiyor. Fotoğraf

© Christophe Gateau/dpa


Ekonomi Devlet Bakanı Graichen’in ayrılmasıyla FDP, ısıtma yasasının takvimini de sorguluyor. Trafik ışığı ortakları bunun inşa edildiğini düşünüyor. Bundestag’a bağlı.

Önce dışişleri bakanını çöle göndermesi gerekiyor ve şimdi Robert Habeck’in petrol ve gazlı ısıtma sistemlerini değiştirecek tartışmalı yasa tasarısı da sallantıda. FDP, Parlamento’nun ekonomi sekreteri Patrick Graichen’deki konuyla ilgili merkezi irtibat kişisini kaybettiği gerekçesiyle frene basıyor. SPD ve Yeşiller ise iki mesele arasında bir bağlantı görmüyor.


Aslında Graichen, yeşil liderliğindeki Ekonomi İşleri Bakanlığı’nda enerji ve ısıtma geçişinin mimarlarından biri olarak kabul ediliyor. Bakan Habeck, üst düzey yetkilisinin doğrulanabilir iki vakada özel ve profesyonel hayatı yeterince ayırmaması üzerine Çarşamba günü istifasını duyurdu. Belirleyici faktör, Graichen’in yönetim kurulunda kız kardeşi Verena’nın da bulunduğu Berlin BUND bölge derneğinin finansmanına ilişkin ön kararıydı.


FDP Federal Milletvekili Wolfgang Kubicki “Handelsblatt”a yaptığı açıklamada, “Bakanlığın tepesindeki bu kadar ciddi bir değişikliğin Bina Enerji Yasası üzerindeki müzakereleri hızlandırmayacağı açıktır” dedi. Muhtemelen tam tersi, çünkü bir dizi cevaplanmamış soru var.


FDP ve bazı federal eyaletler iyileştirme ihtiyacı görüyor


Habeck’in önceki planlarına göre, yasanın 7 Temmuz’da başlayacak olan parlamento yaz tatilinden önce Federal Meclis’te geçirilmesi gerekiyor. Bununla birlikte, FDP ve birkaç federal eyalet, önemli bir iyileştirme ihtiyacı görüyor. SPD lideri Lars Klingbeil de geçtiğimiz günlerde yasanın parlamentoda daha iyi hale getirilmesi gerektiğini vurguladı – diğer şeylerin yanı sıra, gelire göre kademeli sübvansiyonlar, geçiş dönemleri, daha fazla kiracı koruması ve katı 80 yaş sınırına veda yoluyla.


FDP bunun Temmuz ayına kadar yapılabileceğine inanmıyor. Genel Sekreter Bijan Djir-Sarai, “Yaz tatilinden önce vedalaşmanın söz konusu olmadığını düşünüyorum” dedi. “GEG’in ne zaman çıktığı önemli değil. Önemli olan, kimseyi bunaltmayan ve birçok teknolojiyi mümkün kılan iyi bir yasa haline gelmesi.” Djir-Sarai, grubunun hala yaklaşık 100 sorusu olduğunu bildirdi. Bunlara cevap verilmediği sürece yasa görüşmeleri başlayamaz bile” dedi.


Yeşiller ve SPD şimdi koalisyon ortakları FDP’yi Graichen davasıyla yapay bir şekilde bağlantı kurmakla ve böylece ısınma yasası kararını geciktirmekle suçluyor. Yeşiller meclis grubunun meclis sekreteri Irene Mihaliç, Almanya yazı işleri ağına FDP’nin Graichen’in görevden alınmasından önceki takvimi zaten sorguladığını söyledi. “Bu nedenle, bu bağlantının kurulması gerektiğini düşünüyorum.” Soruların açıklığa kavuşturulabileceğinden hiç şüphesi yok. “Yasa taslağı üzerinde iki bakanlıktan çok sayıda kişi çalıştı. Konuya çok aşina olan yetkin temaslarda eksiklik yok.”


SPD Genel Sekreteri Kevin Kühnert, ZDF “heute dergisinde” şunları söyledi: “İki konunun da birbiriyle hiçbir ilgisi yok.” Almanya’da ısıtma türünü ele almadan iklim nötrlüğü yoktur. Bu konuda hiçbir şey değişmedi. SPD’li sol görüşlü Sebastian Roloff da “Handelsblatt”ta şunu vurguladı: “Ekonomik İşler Bakanlığı’nın önemli çalışmaları ile Bay Graichen’in suiistimali arasında hiçbir bağlantı yok – artık kimse bunu yapay olarak üretmemeli.”


Solda: Habeck “ağır hasar gördü”


Ancak Habeck, dışişleri bakanından ayrıldıktan sonra bile acı çekmeye devam ediyor. Sol hizip lideri Amira Mohamed Ali, onu “ciddi şekilde hasar görmüş” olarak görüyor. Rheinische Post’a verdiği demeçte, “Hâlâ neyin gün ışığına çıkarıldığına bağlı olarak, görevde nerede olduğu da sorgulanmalı” dedi.


Bu bağlamda Birlik, Habeck’in bir başka devlet bakanına odaklanıyor. Ekonomi komitesinde, yeni başlayanların tanıtımındaki olası çıkar çatışmaları hakkında konuşmak istiyor. Bunun sorumlusu, çeşitli şirketlerdeki özel yatırımları muhalefetin ayağa kalkıp dikkatini çekmesine neden olan Udo Philipp’tir.


Ekonomi İşleri Bakanlığı Perşembe günü Philipp’in dört şirkette yer aldığını, ancak Dışişleri Bakanı olarak bu şirketlerle, “özellikle mali açıdan fayda sağlayacakları kararlarda” yer almadığını duyurdu. Ayrıca “2019’dan beri şirkette hiçbir şekilde aktif değil ve iş politikası üzerinde hiçbir etkisi yok”. Kurallar bunu yapmasını gerektirmese de elindeki varlıkları rapor etti.


Ancak, çıkar çatışmalarını önlemek amacıyla, Philipp’in dört şirketin finansal olarak yararlanabileceği kararlar almamasına özen gösterilmiştir. Bakanlık, “Somut olarak, bu, Dışişleri Bakanı Philipp’in ofisinin, Dışişleri Bakanı Philipp’in bu şirketleri etkileyen herhangi bir karar sunmayacağını garanti ettiği anlamına geliyor.” Şirketlerden biri Ekonomi Bakanlığı tarafından finanse edildi. Ancak, Philipp kararlara dahil değildi.


Başka bir olayda, olaya karışanlar Perşembe günü sınırı çizdiler: federal Alman Enerji Ajansı (Dena) genel müdürünün pozisyonunu yeniden ilan etti. Michael Schäfer’in başlangıçta göreve 15 Haziran’da gelmesi gerekiyordu. Schäfer, Graichen’in sağdıcı olduğu için personel eleştirilere neden oldu. Graichen, görev için Schäfer’i öneren seçim komitesinde yer aldı. Dena’ya göre, şimdi kıdem tazminatından feragat ediyor. Enerji Ajansı, işgaldeki usul hatasının tamamen Ekonomi Bakanlığı’nın hatası olduğunu vurguladı.


dpa

#Konular