Eski Savunma Bakanı: “Asla o kadar ileri gitmezsiniz”: Lambrecht için dövme

KristoY

Global Mod
Global Mod
Eski Savunma Bakanı
“Hiçbir zaman tam olarak böyle olmaz”: Lambrecht için dövme

Christine Lambrecht, büyük bir dövme ile görevden alınır. Yanında: Genel Müfettiş Carsten Breuer (solda) ve onun Savunma Bakanı halefi Boris Pistorius. Fotoğraf

© Kay Nietfeld/dpa


Savunma Bakanı olarak görevde kaldığı 400 günden fazla süre, Christine Lambrecht için hiç de hoş olmamıştı. Ofisten muzdarip olma olasılığı daha yüksekti – çoğu zaman öyle görünüyordu – ve ülke de birçok yönden ondan acı çekti. Ancak, kötü bir sicile sahip yalnız değil.

Nostalji miydi, politik bir ipucu muydu, hatta bir duyuru muydu? SPD’li siyasetçi Christine Lambrecht (SPD), Berlin’de Ocak ayında istifa ettiği savunma bakanı görevine, Ren’in duygusal hiti “Asla tam olarak yürümezsin” ile veda etti. Gün batımının ardından Savunma Bakanlığı’na bağlı muhafız taburu ve bir kurmay grubu Büyük Dövme için Berlin’deki askeri dairenin iç avlusunda meşalelerle yürüdü.


Büyük Dövme, Alman silahlı kuvvetlerinin en yüksek askeri törenidir ve sabit bir dizi müzikal unsuru ve askeri töreni takip eder. Yüzünde hafif bir gülümsemeyle Lambrecht bu yüce hürmete uydu. Görevdeki halefi ve ev sahibi Boris Pistorius (SPD) ciddi görünüyordu. Orduya yakınlığı olan bir SPD siyasetçisi olarak, savaş zamanlarında federal kabinenin popülaritesine ilişkin kamuoyu yoklamalarında birinci sırayı aldı.


Öte yandan Lambrecht’in savunma bakanı olarak geçirdiği 407 gün, kamuoyu eleştirilerinin ve yeterlilik şüphelerinin gölgesinde kaldı. Oğulla helikopter uçuşu, Afrika’daki pompalar, Ukrayna için 5.000 koruyucu kask ve çok talihsiz olarak algılanan bir Yeni Yıl Habersu, siyasi aksiliklerinin anahtar kelimeleridir. Bundeswehr’in modernizasyonu için 100 milyarlık özel bir fonla donatılmış olan Lambrecht, askeri-politik tarih yazabilirdi.


Eski Savunma Bakanlarının Anıları


Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde “Bundeswehr’in başarılı sicilinin de eski savunma bakanlarının başarılarından kaynaklandığı” belirtiliyor. İncelemelerin ayrıntıları gurmeler için bir şeydir. Dolayısıyla, 1972’den 1978’e kadar görevde olan SPD’li siyasetçi Georg Leber, bir “asker babası” olarak anılıyor. Ev, “Takma adı, ona büyük saygı duyan Bundeswehr üyeleriyle insani temasını sağladı” diye yazıyor.


Gerhard Stoltenberg’in (CDU) yeniden birleşme sırasında görevde olduğu ve 3 Ekim 1990’da tüm Alman silahlı kuvvetlerinin komuta ve komutasını nasıl devraldığı hatırlanıyor. köklü değişiklik: 1 Temmuz 2011’de zorunlu askerlik hizmetinin askıya alınması”. Ursula von der Leyen (CDU) adı, “Bundeswehr’in modernizasyonu ve “gündemin çekiciliği” için personel, malzeme ve finansta geri dönüş” anlamına gelir.


Eski askeri komiser Hans-Peter Bartels’in (SPD) genel değerlendirmesi çok daha kritik. Şansölye Angela Merkel (CDU) döneminde, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesine rağmen, şimdi Güvenlik Politikası Derneği’nin başkanı olan Bartels geçen hafta Berlin’de düzenlenen bir kongrede Almanya’nın “silahsızlanmayı körü körüne uçurmaya” devam ettiğini söyledi. “Beş savunma bakanınızın hepsi bu iş için doğmadı” dedi. Ve: “Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana her savunma bakanı sürpriz olarak göreve geldi, Merkel’in bakanları da dahil olmak üzere kendisi de şaşırmış görünüyordu. Ancak bu kabine görevi her zaman hiç yoktan iyiydi.”


dpa

#Konular