‘Düğüne gidiyormuş gibi giyinmişler’: Taliban kadınların üniversitelere girmesini yasaklamayı nasıl haklı çıkardı?

LyIsta

New member
YENİ DELHİ: Afganistan’daki Taliban rejimi, kurumların “cinsiyetlerin özgürce etkileşime girmesine izin verdiğini” ve “İslam ilkelerine aykırı” konuları öğrettiğini söyleyerek kadınların üniversitelere girmesini yasaklayan son kararını savundu.
Yasak, 20 Aralık’ta yüksek öğretim bakanı Nida tarafından açıklandı. Muhammed NadimLaik eğitimi ortadan kaldırma sözü veren ve İslami ve Afgan değerlerine aykırı olduğu için kadınların eğitimine karşı çıkan.
Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar gibi Müslüman çoğunluklu ülkeler de dahil olmak üzere şiddetli muhalefetin ardından Nadim, yasağın lehinde güçlü bir açıklama yaptı.
Taliban’ın yasak için öne sürdüğü sebepler şunlar:

• Kız öğrenciler, uygun kıyafet kuralları da dahil olmak üzere talimatlara uymadı. Nadim, “Düğüne gider gibi giyindiler. Evden üniversiteye gelen o kızlar da başörtüsüyle ilgili talimata uymadı” dedi.
  • Üniversiteler, kadın ve erkeklerin özgürce karışabilecekleri bir yer sağladı.
  • İslam’ın esaslarına aykırı konular öğretildi. Bakan, “Bazı fen dersleri kadınlara uygun değil … mühendislik, ziraat ve diğer bazı dersler kız öğrencilerin haysiyet ve şerefine ve Afgan kültürüne uygun değil” dedi.
Taliban başlangıçta kadınların ve azınlıkların haklarına saygı duyan daha ılımlı bir kural vaat etse de, Ağustos 2021’de iktidarı ele geçirmesinden bu yana İslam hukuku veya şeriat yorumlarını geniş çapta uyguladı.

Kızları ortaokul ve liseden men ettiler, kadınları çoğu işten men ettiler ve toplum içinde tepeden tırnağa giyinmelerini emrettiler. Kadınların parklara ve spor salonlarına girmesi de yasaklandı.
Yetkililer, sadece kız öğrencilere eğitim veren ancak camilerde barındırılan medreseleri de kapattı.

Cumartesi günü, Taliban rejimi tüm yabancı ve yerli hükümet dışı gruplara kadınların istihdamını askıya almalarını veya çalışma ruhsatlarını iptal etmelerini emretti.
Kadınları kamu ve eğitim hayatından dışlama çabaları, Taliban rejiminin Afganistan’ın kamu eğitim sistemini elden geçirme planının bir parçası.
Taliban ne öğrenmek istiyor?
The Diplomat’ta yer alan bir habere göre, Afgan gazetesi Hasht-e-Subh geçtiğimiz günlerde Taliban’ın ülkenin müfredatında önerdiği değişikliklerin bir kopyasını ele geçirdi. Belge, “mevcut müfredatın Kabil’in kukla hükümeti altında oluşturulduğunu ve Yahudi ve din dışı ülkeler tarafından finanse edildiğini” belirterek tonu belirliyor.
Taliban’ın okul müfredatını değiştirme önerileri:

• İslam’ın ilkelerine aykırı olan tüm konuları müfredattan çıkarın.
  • Biyoloji ders kitaplarındaki tüm canlı resimleri, küçük kız çocukları ve spor yapan insanların resimleri ile anatomik resimler ders kitaplarından kaldırılacak.
  • Demokrasi ve insan haklarına dair olumlu bir söz yok.
  • Barışa, kadın haklarına ve eğitime teşvik yok.
  • bu Birleşmiş Milletler belgede “kötü organizasyon” olarak adlandırılır.
  • Müzikten, televizyondan, partilerden ve doğum günleri dahil kutlamalardan söz edilmiyor.
  • Bilim adamları veya mucitler gibi gayrimüslim figürlerden söz edilmiyor (Thomas Edison örnek olarak işaretlenmiştir). Ünlü şairler ve Şii ulusal figürler gibi Taliban’ı yeren Afgan tarihi ve edebi şahsiyetler bile müfredattan çıkarılacak.
  • Mayınlardan ve tehlikelerinden söz edilmiyor.
  • Radyodan söz edilmiyor (belgede “sömürge medyası” olarak anılıyor).
  • Nüfus yönetimi veya seçimlerden söz edilmiyor.
  • Attan dansından çok eski ve saygın Afgan kültürel gelenekleri ve Nevruz yöresel müzik aletlerine ve kadınların rengarenk geleneksel kıyafetleri ders kitaplarından çıkarılmalıdır. Diğer geleneklerden de söz edilebilir, ancak yalnızca neden utanç verici olduklarını açıklamak için; örneğin öğretmenler devin “çirkinliğini” vurgulamalıdır. Budalar Bamiyan’ın ve bu tür putların Taliban tarafından yok edilmesini kutlayın.
  • “Bütün insanları sevmek” gibi “İslam dışı inançlar” terk edilmelidir.
Taliban’ın revizyon komitesi üyeleri, müfredatın amacının “Taliban’ın ideolojik çıkarlarını sürdürmek ve genişletmek” olduğunu belirtmişlerdir.
Taliban komitesi, “öğrencilerin zihnine Batılı ülkelere karşı nefret tohumlarının ekilmesini” tavsiye ettiğini söyledi. Lauryn Oates Diplomat’ta.
Müfredat, “Taliban tarihinin anlatısını yaymaya, İslam dünyasını hedef almaya ve gayrimüslim dünyayı görmezden gelmeye” odaklanacak ve cihadı yaymaya, Taliban hedeflerini ilerletmek için şiddet kullanmanın gerekçelerini dile getirmeye ve çocukları cihatla savaşmaya teşvik etmeye öncelik verecek.
Ders kitapları, diğer Müslümanların belirli amaçlarla haklı olarak öldürülmesi, ayni misilleme, recm ve uzvun kesilmesi de dahil olmak üzere savaşta öldürmeye ilişkin şeriat kurallarını açıklamalı ve babanın rızasıyla çocuk evliliğinin kabul edilebilir olduğunu açıklamalıdır.
Yoksulluk, doğal afetler ve yaşam sorunları “ilahi ceza” olarak yorumlanmalıdır.
Bu, Taliban’ın bir eğitim sistemini yönetmeye yönelik ilk girişimi değil. Önceki rejim altında Taliban, Afgan eğitim sistemini kötü yönetilen bir medreseler ağına dönüştürdü. Bilim ve tarih gibi laik konular bırakıldı, kızlar dışlandı, eğitimli öğretmenlerin yerini mollalar aldı, bedensel ceza eğitimin bir parçası oldu ve cinsel istismar çok yaygındı. Oates, okulun çocukların bedenlerinin ve zihinlerinin risk altında olduğu bir yer haline geldiğini söyledi.
(Ajanslardan gelen girdilerle)