CDU uzmanı Kiesewetter “savaşı Rusya'ya taşımak” istiyor – ancak hesabı Trump olmadan yaptı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Fikir

Ukrayna'da savaş
CDU uzmanı Kiesewetter “savaşı Rusya'ya taşımak” istiyor – ancak hesabı Trump olmadan yaptı

Boğa etkili bir silahtır ancak savaşın gidişatını değiştiremez.

© Güney Kore Savunma Bakanlığı

kramper-gernotSavaşın dehşeti Rusya'yı da etkileyecek. CDU savunma uzmanı Roderich Kiesewetter, Kiev'e verilen desteği önemli ölçüde artırmak istiyor ve Almanya'nın ABD'nin rolünü üstlenmesi gerektiğini söylüyor. Kiev'in ancak kaybedebileceği tehlikeli bir rüya.

CDU savunma uzmanı Roderich Kiesewetter özlü sözleriyle tanınıyor. Emekli binbaşı, Deutsche Welle'ye verdiği röportajda sözünü sakınmıyor. Savaşın Rusya'ya gelmesini talep ediyor. Bununla aynı zamanda uzun menzilli Alman sığınak avcısı Toros seyir füzesini de kastediyor. Kelimenin tam anlamıyla şöyle diyor: “Savaş Rusya'ya getirilmeli. Rus askeri tesisleri ve karargahları yok edilmeli. Ukrayna'nın yalnızca Rusya'daki petrol rafinerilerini değil, bakanlıkları, komuta merkezlerini, komuta noktalarını da yok etmesini sağlamak için her şeyi yapmalıyız. “


Ön tarafı sabitleyin
Askeri açıdan bakıldığında Kiesewetter haklı. Ancak bu açıklama onun susmayı tercih ettiği anlamına geliyor. Şu anda sahadaki savaş Ukrayna açısından pek iyi gitmiyor. Ruslar Ukrayna'nın ön cephesini birçok yerde sarsıyor. Yalnızca küçük miktarlarda arazi kazanmayı başarırlar. Şu ana kadar. Ama bu şekilde kalmak zorunda değil. İngiliz istihbaratı, Putin'in bu tür saldırılarını istediği kadar sürdürebileceğini varsayıyor. Ruslar kayıplarını telafi edebilirler. Hatta her ay daha da güçlendikleri varsayılabilir.


Peki ya bir noktada Ukrayna birlikleri o kadar yıpranırlar ki, artık düzenli bir şekilde geri çekilmek yerine cephenin bazı kısımları çökerse ne olur? Böyle bir saldırı ancak iç bölgedeki hedeflerin vurulması durumunda durdurulabilir. Cephenin arkasında ve ayrıca Rusya'da. Böylece arz durur ve komuta yapıları sarsılır. Bu, Ukrayna silahlı kuvvetlerini serbest bırakabilir ve savaşın Rusya açısından maliyetini önemli ölçüde artırabilir. Ne daha fazlası ne de daha azı.

Vympel R-37M zaten MAKS 2013'te sergileniyordu.

Ukrayna'da savaş
Yeni harika roket Vympel R-37M – Rusya birkaç gün içinde çok sayıda Ukrayna jetini düşürmek istiyor
26 Ekim 2023

ABD olmadan hiçbir şey işe yaramaz
Aynı zamanda Kiesewetter, Avrupa'daki çabaların artırılması ve ABD yardımının kaybının telafi edilmesi çağrısında bulunuyor. Avrupalıların mali yükü üstlenip üstlenemeyecekleri veya üstlenmek isteyip istemeyecekleri hâlâ tartışmaya açık. Ancak Avrupa devletleri ABD'nin askeri cephaneliğinin yerini tutamaz. Ukrayna savaşı ancak ABD'nin desteğiyle sürdürebilir. Kiev ve Batı Avrupa bu desteğin devam etmesini sağlamalıdır. Seçim kampanyasında bile bir sonraki cumhurbaşkanının kim olacağı önemli değil. Trump'a yönelik sert eleştiriler anlaşılabilir ve birçok dilin ucunda. Ama ABD olmadan bu iş yürümez ve bunun aksini öne sürmek sorumsuzluktur.

GLSDB balistik füzelerden çok daha esnektir.

Ukrayna'da savaş
Boeing'in süzülme bombası jet gerektirmiyor ve ön tarafın 150 kilometre gerisindeki hedefleri vurabiliyor
02/08/2024


Kiev'in 2024'te ve kısmen 2025'te alması planlanan büyük ekipmanın halihazırda depoda olması veya üretimde olması gerekiyor. Özellikle uzun menzilli hassas silahlar söz konusu olduğunda ABD'nin tedarikinden başka çare yok. Kiesewetter'in öngördüğü saldırılar yalnızca Amerikalıların GLSDB planör bombaları ve Atacams füzeleri gibi silahlarla gerçekleştirilebilir. Ukrayna'daki savaş rakamlara haykırıyor. Boğa, homeopatik dozlarda savaşın gidişatını değiştirebilecek mucize bir silah değildir. Özel hedefleri ortadan kaldırabilen yüksek kaliteli bir silahtır. Ama savaşı tüm Rusya'ya taşıyamaz. Boyutu anlamak için: Ruslar bir ay içinde Ukrayna mevzilerine 1000'den fazla süzülme bombası attı.

Fransız Sezar tipi motorlu obüs Avdiivka yakınlarında çalışıyor

Ukrayna'da savaş
Cephe sarsılıyor ama bu karşı saldırıyla yeni başkomutan durumu kurtarabilir
20 saat önce

Donald Trump'a sert destek
Bir de gözden kaçırılan şey, ABD olmadan Kiev'in kör ve sağır olacağıdır. Casus uydular, Global Hawks ve hava gözetimi olmadan Kiev, hassas silahların mantıklı bir şekilde kullanılabilmesi için gerekli hedef keşiflerinden yoksundur. Özel ama yine de Amerikan Starlink sistemi olmadan, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin iletişimi çöküyor. Fabrika gibi statik nesnelere saldırmak için bile rotanın belirlenebilmesi için Rus hava savunmasının bilinmesi gerekiyor.


Sorun Trump tek başına değil, sadece yaygın bir duyguyu abartıyor. Evsizlik, çökmekte olan altyapı ve uyuşturucu salgınları gibi ülke içi sorunlar göz önüne alındığında, uzun süren savaşlara yapılan harcamalar pek sevilmiyor. Pek çok Amerikalı, Irak ve Afganistan'daki savaşların devasa maliyetlerinin kendilerine ne getirdiğini merak ediyor. ABD yardımının seçim yılında tükenmemesini sağlamak için yaygara değil, nezaket gerekiyor. Kiesewetter'ın meydan okuyan “Bunu tek başımıza yapabiliriz” sözü Donald Trump için harika bir şablon. Şöyle cevap verirdi: “Harika! Harika, Roderich! O halde bunu kendin yap!”


Kaynak:Alman dalgası

#Konular