Çatışmalar: ABD, G7 zirvesinde Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini sunuyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
çatışmalar
ABD, G7 zirvesinde Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Moskova’ya yönelik yeni bir yaptırım paketi sunuyor. Fotoğraf

© Hiro Komae/AP/dpa


Batı, Moskova’yı ekonomik olarak dize getirmek için Rusya’nın savaşına benzeri görülmemiş yaptırımlarla karşılık verdi. G7 zirvesi takip edilecek. Amerikalılar şimdi ilerliyor.

ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşına yanıt olarak yeni bir yaptırım paketi açıkladı. Üst düzey bir ABD hükümet yetkilisi, G7 zirvesinin Japonya’nın Hiroşima kentinde resmi olarak başlamasından kısa bir süre önce, planlardan birinin Rusya ve diğer ülkelerden yaklaşık 70 şirket ve kuruluşun ABD ihracatını kesmek olduğunu söyledi.


Ayrıca 300’den fazla kişi, şirket ve kuruluş, gemi ve uçak için başka cezai yaptırımlar uygulanacak.


Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, önde gelen yedi demokrasinin bu Cuma günü resmen başlayacak toplantısının ana konularından biri. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Batı, son aylarda Rusya’ya karşı geniş kapsamlı ticaret kısıtlamaları da dahil olmak üzere benzeri görülmemiş cezai önlemler uygulamıştı. Hiroşima’da G7 ülkeleri, diğer konuların yanı sıra, mevcut yaptırımların uygulanmasını nasıl iyileştirebileceklerini ve bunların atlatılmasını nasıl önleyebileceklerini tartışmak istiyor.


G7 ortakları kendi yaptırımlarıyla


ABD’li yetkili, tüm G7 ülkelerinin aynı anda yeni yaptırımlar ve ihracat kontrolleri hazırladığını söyledi. Ortakların planları hakkında ayrıntılı olarak yorum yapmak istemedi. Ancak ABD, kendisine ait kapsamlı bir önlem paketi başlatacak” dedi. Amaç, Rusya üzerindeki ekonomik baskıyı artırmak ve savaş makinesini sürdürmesini daha da zorlaştırmaktır.


Üst düzey ABD hükümet yetkilisi, planın savaş alanında önemli olan mallara erişimi daha da kısıtlamak olduğunu söyledi. Rusya ve üçüncü ülkelerden yaklaşık 70 şirket ve kuruluş, ABD ihracatını kesmek için kara listeye alınmalı. Ayrıca, cezai tedbirlerden kaçmayı önlemek için şirket ve kuruluşlara, şahıslara, gemilere ve hava araçlarına yönelik 300’den fazla yeni yaptırım planlanıyor. Rusya’nın mali ve diğer destekçileri hakkında. Yaptırımlar Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki hedefleri vurdu.


Ayrıca, yaptırım yetkileri Rus ekonomisinin dijital sektörünü de kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Yeni ABD yaptırım paketi ve etkilenenlerle ilgili somut ayrıntılar takip edilmelidir.


Hiroşima zirvesinde Ukrayna ile ilgili ayrı bir deklarasyon yapılacak. ABD’li yetkili, yaptırım boşluklarını kapatmak ve Rus enerjisine bağımlılığı daha da azaltmak için yeni taahhütler içerdiğini söyledi. Rusya’nın uluslararası finans sistemine erişiminin kısıtlanmasına yönelik çabalara da devam edilmelidir.


G7’de ABD’nin yanı sıra Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada’nın yanı sıra Avrupa Birliği temsilcileri de yer alıyor. G7 grubunun görüşmeleri Cuma gününden Pazar gününe kadar planlanıyor.


dpa

#Konular