Brezilya eski cumhurbaşkanı: Bolsonaro isyanların sorumluluğunu reddetti

KristoY

Global Mod
Global Mod
Brezilya eski cumhurbaşkanı
Bolsonaro isyanların sorumluluğunu reddetti

Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, “Sağcı hareket ölmedi ve yaşayacak” diyor. Fotoğraf

© Eraldo Peres/AP/dpa

Haftalardır ABD’de bulunan Brezilya’nın eski başkanı ne planlıyor? Jair Bolsonaro şimdi bir röportajda sonraki adımlarını açıkladı.

Brezilya’nın sağcı eski cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, solcu halefi Luiz Inácio Lula da Silva’ya karşı muhalefete liderlik etmek için Mart ayında evine dönmek istiyor. 67 yaşındaki Wall Street Journal Salı günü (yerel saat) yayınlanan bir röportajda, “Sağcı hareket ölmedi ve yaşayacak” dedi.

Bolsonaro, Brezilya’nın başkenti Brasília’da Ocak ayındaki isyanlarla ilgisi olduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Eski cumhurbaşkanı, “Ben orada değildim ve suçu bana yüklemek istiyorlar” dedi. Darbe girişimi de değildi: “Darbe mi? Nasıl bir darbe? Önder neredeydi? Askerler nerede, bombalar nerede?”

Bolsonaro, Ekim ayında yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Lula’ya yenildi. 8 Ocak’ta, Lula’nın seçim zaferini tanımak istemeyen eski askeri gücün destekçileri, Brasília’daki kongreye, hükümet koltuğuna ve Yüksek Mahkeme’ye baskın düzenleyerek önemli ölçüde hasara yol açtı. Yüksek Mahkeme, diğer şeylerin yanı sıra “entelektüel yazarlık” ve Bolsonaro’nun rolünü araştırıyor.

Çok aylık ABD vize raporları

Bolsonaro, Brezilya’daki seçimin sonucuyla ilgili olarak, “Kaybetmek seçim sürecinin bir parçasıdır. Yolsuzluk olduğunu söylemiyorum ama süreç taraflıydı” dedi. Eski devlet başkanı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tekrar aday olmak isteyip istemediğini henüz bilmiyor, diye devam etti. Rol, beklediğinden “çok daha zor”.

Yılbaşında görev süresinin bitmesine iki gün kala, eski başkan ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne uçtu ve o zamandan beri Florida’da bulunuyor. Basında çıkan haberlere göre Bolsonaro, Amerika Birleşik Devletleri’nde altı aylık turist vizesi için başvurdu.

dpa

#Konular