Beklentiler yüksek ama mucizeler yaratmak için burada değil: CJI Chandrachud | Hindistan haberleri

fahri

Global Mod
Global Mod
YENİ DELHİ: Hindistan Başyargıcı DY Chandrachud Pazar günü kendisinden beklentilerin yüksek olduğunu bildiğini ancak “mucizeler” gerçekleştirmek için burada olmadığını söyledi.
Adalet Chandrachud başkanı dedi yargıiş arkadaşlarına bakardı Yüksek Konsey ve “geleneksel olarak kullanılmamış” deneyim ve bilgeliklerinin ağırlığından yararlanın.
CJI, barodan çıkan yüksek mahkeme yargıçlarının “tazelik” getirdiğine inandığını ve baro ile kürsünün en yüksek mahkemede bir araya gelmesinin benzersiz bir kombinasyonu olduğuna inandığını söyledi.
Sonuç olarak, size mucizeler gerçekleştirmek için burada olmadığımı söyleyerek başlayacağım. Yargıç Chandrachud tarafından düzenlenen bir mitingde, zorlukların yüksek olduğunu biliyorum, belki de beklentiler de yüksektir ve inanç duygunuz için çok minnettarım, ancak mucizeler gerçekleştirmek için burada değilim” dedi. Yargıtay Barosu (SCBA) CJI olarak atanmasından dolayı onu tebrik etmek için.
“Her gün mottomun şu olduğuna inanıyorum: Bu hayatımın son günü olsaydı, dünyayı daha iyi bir yer olarak terk ederdim. Her gün kendime sorduğum şey bu” diyor.
Yargıç Chandrachud, 9 Kasım’da 50. CJI’yi devraldı ve 10 Kasım 2024’e kadar iki yıl görev yapacak. Yüksek Mahkeme yargıçları 65 yaşında emekli oluyor.
CJI, SCBA işlevinde yaptığı konuşmada, her gün birlikte çalıştığı meslektaşlarının her birinin kendisi kadar iyi veya ondan daha iyi olduğuna ve deneyimlerinin de kendisi kadar iyi veya ondan daha iyi olduğuna inandığını söyledi.
“Bu yüzden bana deneyimlerini aktarmaları için kendi meslektaşlarıma bakacağım. Yüksek mahkemelerden gelen Yüksek Mahkeme yargıçları, Yargıçlar ve Yargıtay başyargıcı olarak yanlarında yılların deneyimini getirirler ve onların kolektif deneyimleri ve bilgelikleri, geleneksel olarak Yüksek Mahkeme’de kullanmadığımız bir şeydir. Chandrachud dedi.
Pek çok meslektaşımızın şikayetlerinden biri de bu” dedi.
“Bunu değiştirmem gerektiğine inanıyorum ve meslektaşlarıma daha çok güveniyorum, onların deneyimlerinden yararlanıyorum ve bu deneyim kurumu güçlendirmeye yardımcı olacak” dedi.
Yargıçların yaptığı işin baro ile mahkeme arasında bir işbirliği olduğunu söyledi.
CJI, baş yargıçlara saygı duyup duymamanın, yargıç olarak temel işlevlerini yerine getirip getirmemelerine bağlı olduğuna inandığını söyledi.
Yargıç, “Başyargıç olarak yapmanız gereken çok fazla iş var ve son birkaç gündür bana sürekli olarak yaptığınız yargı işini ve idari işinize odaklanmak için zamanı aşma eğiliminizi azaltmam söylendi” dedi. Chandrachud dedi. söz konusu.
CJI, yargıç önündeki adli çalışmalarının hayatının en tatmin edici yönü olduğuna ve taviz veremeyeceğine inandığını söyledi.
Ben buna inanıyorum ve önümüzdeki iki yıl için rotamı çizmeyi düşünüyorum” dedi.
CJI, Yargıç Bela M Trivedi ve Yargıç (emekli) R Banumathi gibi, ülkenin adalet sisteminin temel gerçekleriyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip, bölge yargısından gelen üst düzey yargıçlar olduğunu söyledi.