Başkent Bülteni: Aziz Nicholas bir aile kabusu

KristoY

Global Mod
Global Mod
Ayrıca orada: Juso’nun inatçı patronu Heintje ve yeni favori çadırında Markus Söder.

“Başkent” Berlin kıç ofisinden gelen haber bülteni. Her hafta editör ekibinin en önemli değerlendirmeleriyle. Buradan ücretsiz abone olun.

Aşk okuyucular,

Ne yazık ki 6 Aralık’ta şu açılış cümlesini söylemeden geçemeyeceğim: Koalisyon ortakları SPD, Yeşiller ve FDP bu sabah içlerine baktıklarında hâlâ yeni bir bütçe yoktu. Hala kırılması gereken fındıklar bile Noel Baba tarafından hükümete getirilmedi; daha ziyade Federal Anayasa Mahkemesi üç hafta önce onları Olaf Scholz, Robert Habeck ve Christian Lindner’in ayaklarına attı.

Ben küçük bir çocukken Noel Baba evimize geldi. Hediye almak ve çuvala atılmamak için şarkı söylemek zorunda kaldım. Yaklaşık beş yaşımdayken, 1960’ların sonunda Rudi Carrell’in onlarca yıl sonra meşhur ettiği Almancayı söyleyen Hollandalı çocuk yıldız Heintje’nin “Mama” şarkısını seçtim ve muhtemelen benimkilerden hiçbiri değildi. Berlinli genç meslektaşları artık biliyor.

Böylece kollarımı ritimle ileri geri sallayarak şarkı söyledim ve sonunda şarkı karşısında duygu ve Noel Baba korkusu karışımı bir duyguyla ağlamaya başladım. Bunun Super 8 filmi de var ama film RTL programına çok iyi uysa bile siyasi bir gazeteci olarak biraz ciddiye alınmak istediğim sürece bunu gizli tutuyorum.

Bütün bunları sana neden anlatıyorum? Çünkü kaçtığım Noel Baba çuvalı mükemmel bir şekilde koalisyonun sorununu simgeliyor. Olaf Scholz yıllarca bir aziz gibi davrandı ve önce maliye bakanı, sonra da şansölye olarak birbiri ardına hediyeler sundu. Hiçbir şey çok pahalı değildi, hiçbir şey karşılanamaz değildi. Bazukalar ve Doppelwumm’lar çocuk dostu oyuncakların gerekliliklerini hiçbir zaman karşılamadı, ancak bu mali harika silahların kullanımını nihayet katı bir şekilde kısıtlayan yalnızca Federal Anayasa Mahkemesi oldu.

Şimdi SPD, Yeşiller ve FDP’nin yeni bir bütçe oluşturması gerekiyor ki bu şimdiye kadar başaramadıkları bir şey. Şansölye Noel Baba değil ve koalisyon arkadaşlarının isimleri Ruprecht veya Krampus değil, Robert ve Christian; bu yüzden Scholz onları hizmetkarlar gibi istediği gibi itip kakamıyor. Bu arada, eğer üçü yakın zamanda bir anlaşmaya varamazlarsa, metaforu sürdürmek gerekirse, hemen çuvallayabilirler.

Son günlerde bütçe krizinin birçok yönünü inceledik. Kendinizi güncel tutmak istiyorsanız, bir geceden beri varlığını sürdüren ancak geçerliliğinden hiçbir şey kaybetmeyen bu genel bakışı öneririm. Eğer koalisyonun üç ana üyesi arasında hiçbir şey olmazsa neler olabileceğini bilmek istiyorsanız doğru yere geldiniz.

Bütçe kesintilerine ilişkin tartışmalarda uzun süredir devam eden konu vatandaşların parasıydı. Aslında çok sosyal bir insan olan meslektaşım Jan Rosenkranz, bu tartışmadan o kadar rahatsız oldu ki, burada bulabileceğiniz dijital bir öfke patlamasına izin verdi.

Ve benim Noel Baba’dan olduğum gibi, ne kadar karmaşık olursa olsun hiçbir sosyal politika sorunundan korkmayan meslektaşım Lisa Becke, neden artık vatandaşların parasından kazanılacak bir şey kalmadığını çok anlaşılır bir şekilde yazdı. 2024 bütçesi için zaten. Ayrıca ekonomist Achim Truger ile sosyal harcamalardaki kesintilerin neden koalisyonun bütçe açıklarını kapatmasına yardımcı olabileceğini ama aynı zamanda ekonomiye de zarar verebileceğini anlattı.

Tüm bu değerlendirmelerden sonra hala böyle hissediyorsanız, Christian Lindner’in neden herhangi bir kelimeyi tasarruf kelimesi kadar tasarruflu kullanmadığı sorusunu ele aldığım köşe yazımı okuyabilirsiniz.

HAFTANIN KİŞİSİ

Durum Olaf Scholz için özellikle çetrefilli çünkü kendisi önümüzdeki Cuma gününe kadar tam olarak iki yıl boyunca görevde kalacak, aynı zamanda SPD parti konferansında zayıf anket rakamları nedeniyle artık görevde kalmaya istekli olmayan yoldaşlarla da buluşacak. gönülsüz sadakatlerini gösterirler. Şansölyeye sert bir şekilde saldırması muhtemel kişilerden biri, Scholz’un seçimde daha fazla saygı vaadini artık hatırlaması gerektiğini düşünen yeni Juso başkanı Philipp Türmer. Meslektaşım Florian Schillat, Türmer’le birlikte Berlin’in karları arasında yürüdü ve Şansölye’ye eziyet eden kişiyi daha iyi tanıdı:

Juso'nun patronu Philipp Türmer

Yeni Juso patronu
Philipp Türmer, 27, Şansölye-Schreck

6 saat önce

VE AKSİ HALDE?

Nicholas solcudur. Henüz değil ama 6 Aralık’ta Federal Meclis’teki Sol hizip dağıldı. Milletvekilleri genel kurulda oturmaya devam ediyor – Dietmar Bartsch’ın etrafındaki daha büyük grup, Sahra Wagenknecht’in etrafındaki daha küçük grup – ancak artık birbirleriyle hiçbir ilgilerinin olmasını istemiyorlar. Meslektaşım Miriam Hollstein böyle bir grubun nasıl dağıtılacağını ve bunun bedelini kimin ödeyeceğini araştırdı.

BİRÇOK FAVORİ

Haftanın öne çıkanları…

…meslektaşlarım Gregor Peter Schmitz ve Veit Medick’in Markus Söder ile yaptığı röportajdı.

CSU patronu Markus Söder, vatandaşların parasının genel olarak elden geçirilmesi için Federal Konsey'e bir girişimde bulunmak istiyor

röportaj

CSU patronu Markus Söder
“Bu akıllıca bir politika değil, yeşil sosyalizme doğru gidiyor”

12/05/2023

Bavyera Başbakanı ve CSU lideri, Birliğin şansölye adaylığı tartışmasında son birkaç günde yaşanan yoğun kar yağışı sonrasında Münih sürücülerine benzer duygulara sahip olmalı: engellendi. Kendi şansı şu anda o kadar iyi değil, ancak röportajda Söder’in uygun bir şansölye adayından ne tür beceriler beklediğine dair pek çok şey okuyabilirsiniz. Hâlâ kendisinden söz edip etmediğine karar vermeyi size bırakıyorum.

Haftanın öne çıkanları…

… sosyal medyada ilk Noel kutlamasında yine Markus Söder’di. Bavyera Başbakanı’nın bir mum yaktığını ve elinde bir fincanla koltukta rahat bir şekilde oturduğunu görebilirsiniz. Ancak öne çıkan, Söder’in diğerleri gibi bir kazak giydiği, Noel motifli devasa çadır. Ah, bu dır-dir süveter? Ah özür dilerim!

Size iyi bir hafta diliyorum!

Nicholas Kızarmış

Not: Haber bültenini beğendiniz mi? Neyi kaçırıyorsun, neyi bırakmalıyız? Bana yaz: [email protected] Bizi tavsiye edin. Bültene buradan ücretsiz abone olabilirsiniz.

#Konular