Başkanlık seçimi: ABD Senatörü Scott, 2024’te Cumhuriyetçi aday olmak istiyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
cumhurbaşkanlığı seçimi
ABD Senatörü Scott, 2024’te Cumhuriyetçi aday olmak istiyor

Tim Scott, 2020 başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Konvansiyonu sırasında Donald Trump yeniden seçilmek için yarışırken. Scott, 2024’te aday olmak istiyor. fotoğraf

© Susan Walsh/AP/dpa


Gözlemciler hala Florida valisi Ron DeSantis’in adaylığı hakkında spekülasyon yaparken, Güney Karolina’dan bir yarışmacı kendisini Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanlığı yarışmasında ilan etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2024 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi partinin adaylığı için aday alanı büyüyor. Güney Karolina eyaletinden ABD’li Senatör Tim Scott, adaylık için yazılı başvuru belgelerini Cuma günü sundu. 57 yaşındaki Cumhuriyetçi’nin başvurusunu Pazartesi günü bir zamanlar gittiği Charleston’daki bir üniversitede bir görünüm sırasında resmen açıklaması bekleniyor. Başarı şansı düşük kabul edilir.


ABD Senatosunda Scott, partisinin tek siyahi temsilcisidir. Yoksul bir geçmişe sahip yükselişini Amerikan rüyasının somutlaşmış hali olarak görüyor. Nisan ayında yayınlanan bir Haberda bölücü siyasete karşı konuşuyor ve daha fazla iyimserlik çağrısında bulunuyor. Scott ayrıca dindarlığını ve Amerika’nın muhafazakar değerlerini savunma arzusunu da vurguluyor. Örnek olarak sınır koruması ve kürtaja karşı mücadeleyi gösteriyor.


Trump şu anda önde


Scott, Güney Carolina’dan başvuran tek kişi değil. Şubat ayında başvuruda bulunan ABD’nin eski BM Büyükelçisi Nikki Haley (51) de buraya geliyor. Kasım ayından bu yana yarışta yer alan eski ABD Başkanı Donald Trump (76), şu anda başvuru alanında zirvede. Tanınmış ABD Cumhuriyetçi ve Florida Valisi Ron DeSantis’in (44) adaylığını önümüzdeki hafta resmen açıklaması bekleniyor. Trump’ın en büyük parti içi rakibi olarak kabul ediliyor.


Cumhurbaşkanlığı seçiminin 5 Kasım 2024’te yapılması planlanıyor. Demokratların aksine Cumhuriyetçilerin geniş bir başvuru alanına sahip olması bekleniyor. Sonunda partinin resmi adayı olmayı gerçekten isteyen herkes, önce parti içi ön seçimleri kazanmalıdır. ABD Başkanı Joe Biden, Demokratlardan yeniden seçilmek için yarışıyor ve görevdeki kişi olarak parti içinde seçim kampanyasında ciddi bir rekabetle karşılaşması pek olası değil.


dpa

#Konular