Amanda Gormann: Okul, Biden’ın yemin töreniyle ilgili ünlü şiiri kısıtlıyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
“Çıkardığımız tepe”
Okul, Biden’ın yemin töreninde şair Amanda Gorman’ın yazdığı ünlü şiiri kısıtlıyor

Şair Amanda Gorman, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre Binası’ndaki yemin töreninde ‘Tırmandığımız Tepe’ şiirini okudu.

© Patrick Semansky/AP Havuzu/DPA

Thomas KrauseABD Başkanı Joe Biden’ın yemin töreninde Amanda Gorman’ın okuduğu şiir, Miami’de ilkokul öğrencilerine yönelik bir okuldaki okul kütüphanesinden kaldırılıyor. Sadece yazar dehşete düşmedi.

Amanda Gorman, ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başlama töreninde Afrikalı-Amerikalı şairin “Tırmandığımız tepe” şiirini okumasıyla uluslararası üne kavuştu. Tam da bu şiir şimdi ABD’nin Florida eyaletindeki bir okulda yasaklandı.


Günlük “Miami Herald” gazetesinin haberine göre, çocuklarının ilkokulundaki bir veli, Gorman’ın şiiri de dahil olmak üzere “öğrenciler için uygun olmayan ve ‘tüm çevreden’ çıkarılması gereken” konular içerdiği için toplam beş eserden şikayet etmişti. . Gazeteye göre anne, “eleştirel ırk teorisine yapılan atıflar, ‘dolaylı nefret mesajları’, toplumsal cinsiyet ideolojisi ve telkinlerden” yakınıyor.


Amanda Gorman şiir yasağıyla hayal kırıklığına uğradı
Gorman Twitter’da konuştu. Sansürlenen kitapların genellikle “nesillerdir kitap raflarına çıkmak için mücadele eden”, çoğu “tuhaf ve beyaz olmayan” insanlar tarafından yazıldığını belirterek, harap olduğunu yazıyor. Gorman, “‘Tırmandığımız Tepe’yi tüm gençler kendilerini tarihi bir anda bulsun diye yazdım” diye yazdı. “O zamandan beri ‘Tırmandığımız Tepe’den ilham alarak kendi şiirlerini yazan çocuklardan sayısız mektup ve Haber aldım. Çocukları edebiyatta seslerini bulma şansından mahrum bırakmak, onların düşünce ve özgürlük haklarının ihlalidir. ifade.”


Gorman, “Bir ebeveyn şiirimi sınıflara yasaklayabilir” diye yazdı. “Ama bir ülke onları (öğrencileri) katleden yarı otomatik tüfekleri yasaklayamaz.”Miami Dade Okul Kurulu daha sonra şiirin “hiçbir okulumuzdan asla yasaklanmadığını veya kaldırılmadığını” belirtti. “Kitap, medya merkezinde (okul kütüphanesinde) orta sınıf koleksiyonunun bir parçası olarak mevcuttur.”


Okuma projesi kararı sert bir şekilde eleştiriyor
Olayı kamuoyuna açıklayan Florida Freedom to Read Project, sözleri alaycı bir şekilde “ne kadar özenle hazırlanmış bir açıklama” olarak eleştirdi. Bazı öğrenciler için erişimi sınırlayan bir uzlaşma “sansür”dür.


Ancak bu taviz bile anne için yeterli değildir. Miami Herald’a göre, bazı kitapların ortaokul öğrencileri için neden hala mevcut olduğunu sorguladı. Kitapların tüm öğrenciler için kaldırılması gerektiğini savundu. Okul kütüphaneleri “okul müfredatını desteklemeli ve bu kitapların müfredatı nasıl desteklediğini anlamıyorum” dedi.


Sağcı çevreyle bağlantıları olan şikayetçi
birinde Twitter ileti dizisinde “Faşizme karşı Miami” mesajı Şikayetçinin sağcı muhafazakar çevredeki bağlantıları. Buna göre, aşırı sağcı “Proud Boys” ile gösteri yaptı ve ayrıca sosyal medya aracılığıyla QAnon propagandası yaptı.


Diğer kaynaklar: “Politico.com”, “MiamiHerald.com”, Twitter’da “Faşizme Karşı Miami”AFP.


AFP ile

#Konular