Adalet Bakanları Konferansı: Çevrimiçi suç: Bavyera da yurtdışında kovuşturma yapmak istiyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Adalet Bakanları Konferansı
Çevrimiçi suç: Bavyera da yurtdışında kovuşturma yapmak istiyor

Yurt dışında faaliyet gösteren çevrimiçi suçluların Almanya’da kovuşturulması zordur. Fotoğraf

© Nicolas Armer/dpa


Federal ve eyalet adalet bakanları Perşembe ve Cuma günleri Berlin’de bir araya gelecek. Gündem uzun. Güney Almanya’dan, uygulanması küresel sonuçlara yol açabilecek bir başvuru geliyor.

Almanya’da yasa ihlalleri ile yurtdışında artan suç sayısı göz önüne alındığında, Bavyera yerel müfettişler için daha fazla yetki talep ediyor.


Bavyera Adalet Bakanı Georg Eisenreich, “Suçlular yöntemlerini dijital çağa uyarladılar. Failler, Almanya’da da erişilebilen suç içeriğini internete yurt dışında koyarlarsa, kolluk kuvvetlerimiz failleri ancak Alman ceza yasası geçerliyse kovuşturabilir.” (CSU). Münih’teki Alman Basın Ajansı. Dijitalleşme büyük fırsatlar sunuyor ama aynı zamanda riskler de içeriyor.


Eisenreich, Alman ceza hukukunun yurt dışında işlenen suçlara uygulanmasını genişletmeyi amaçlayan, 25 ve 26 Mayıs tarihlerinde Berlin’de Adalet Bakanları Konferansı için bir önerge duyurdu. “En iyi suçlar, uygulanmadıkları sürece müfettişlerimizin işine yaramaz” dedi. Federal Adalet Bakanlığı’nın çözüme yönelik girişimleri şimdiye kadar sadece düzensizdi. Bu nedenle, Bavyera şimdi farklılaştırılmış bir teklifte bulundu.


“Bir eylem aracı olarak internet”


Federal Kriminal Polis Bürosunun 2022 istatistiklerine göre, interneti içeren tüm suçların yüzde 64,6’sını mülk ve kalpazanlık suçları oluşturuyor. Bunların büyük çoğunluğu dolandırıcılık suçlarıydı (yüzde 61,4). 2022’de Almanya’da interneti içeren toplam 396.184 suç kaydedildi.


Alman ceza hukuku şu anda herhangi bir sınırlama olmaksızın yalnızca Almanya’da işlenen suçlar için geçerlidir (Ceza Kanunu’nun 3. Bölümü). Eisenreich, “Bazı durumlarda, yurtdışındaki suçlar şu anda Alman ceza hukuku tarafından yasal bir kesinlik ile kaydedilmiyor. Sonuç: Failler – bazen kasıtlı olarak – Almanya’da yasal olarak korunan çıkarları ihlal etseler de, Almanya’da kovuşturulamazlar” diyor Eisenreich. Bu sadece ceza gerektiren suçlar için talimatlar, şiddet tasvirleri veya hakaretler gibi İnternet’teki ifade ve yayma suçları için geçerli değildir.


İstatistiklerin gösterdiği gibi, bu, diğer birçok durumda da pratik öneme sahiptir. Bunlar, kimlik belgelerinin (§ 281 StGB) kötüye kullanılmasını, örneğin çevrimiçi bankacılık yoluyla dolandırıcılık veya Yaptırımların Uygulanması ve Dış Ticaret Yasalarının yurtdışında yerleşik oligarklar tarafından ihlal edilmesini içerir.


dpa

#Konular